Ολυμπιακός - Γκενκ 1-0: Ο κεραυνός του Φορτούνη έφερε... λιακάδα στην πρώτη του Μαρτίνεθ

Με γκολάρα του Φορτούνη στο 22ο δευτερόλεπτο, εξαιρετικούς τους Καμαρά, Μασούρα, πολύ σοβαρούς Φρέιρε – Ρέτσο και ανίκητο Πασχαλάκη, ο Ολυμπιακός έβαλε θεμέλια πρόκρισης σε βάρος της Γκενκ. -Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες στο β’ μέρος.

Η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται! Το ίδιο ισχύει για τον Ολυμπιακό του Ντιέγκο Μαρτίνεθ που ξεκίνησε νικηφόρα και με καλή εμφάνιση, κυρίως στον αμυντικό τομέα, τις υποχρεώσεις του στο τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Την… λιακάδα στο Φάληρο έφερε ο Κώστας Φορτούνης με ένα εντυπωσιακό γκολ μετά από μόλις 22” αγώνα, σε ένα από τα πιο γρήγορα τέρματα στην ιστορία του κλαμπ που έβαλε πολύ γερά θεμέλια πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σοβαροί στην άμυνα. Ρέτσος και Φρέιρε είχαν πολύ σοβαρή παρουσία και πήραν το ζεστό χειροκρότημα. Κορυφαίος του γηπέδου ο Μαντί Καμαρά, σταθερή αξία ο Ιμπόρα, ο οποίος στα τελευταία λεπτά έπαιξε μέχρι επιθετικό χαφ, πολύ δραστήριος στη μία ώρα που αγωνίστηκε ο Γιώργος Μασούρας. Έκαναν ντεμπούτο Αλεξανδρόπουλος και Ελ Καμπί.

Δεν κρύφθηκε σε ό,τι αφορά την αρχική ενδεκάδα ο τεχνικός του Ολυμπιακού. Τόλμησε να ρίξει στη μάχη τον Νικολάς Φρέιρε, πλάι στον Παναγιώτη Ρέτσο, παρότι οι δύο τους είχαν ελάχιστα λεπτά μαζί στη διάρκεια των φιλικών προετοιμασίας. Στα δύο άκρα η παρουσία των Ροντινέι και Κίνι ήταν δεδομένη.

Στη μεσαία γραμμή, ο Ιμπόρα είχε μπροστά τους Μαντί Καμαρά και Ζοάο Καρβάλιο,ενώ  τα δύο φτερά ήταν ελληνικά, με τον Φορτούνη και τον Μασούρα να πλαισιώνουν τον πολύπειρο Ελ Αραμπί.

Ξεκίνημα βγαλμένο από παραμύθι

Το ξεκίνημα του αγώνα το λες κι ονειρεμένο. Οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν ψύχραιμα τη μπάλα στην άμυνα, ο Ρέτσος την πέρασε όμορφα δεξιά στον Ροντινέι, ο οποίος πήρε την πτέρυγα, διένυσε περίπου 30 μέτρα και σέντραρε. Η μπάλα βρήκε στο πόδι του στόπερ Μακένζι για να στρωθεί στον Φορτούνη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα μόλις στο 22ο δευτερόλεπτο του ματς! Η επόμενη μέρα στον Πειραιά ξεκίνησε με… λιακάδα!

Με τον κόσμο στον αέρα από νωρίς, τον πάγκο να το ζει σα να μην υπάρχει αύριο και τους ενδεκαδάτους με φόρα κι αυτοπεποίθηση στο τερέν, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ κι έφεραν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν με το… καλησπέρα.

Το πάθος ξεχείλιζε σε κάθε προσωπική μονομαχία, ενώ υπήρχαν ακόμη και υψωμένες γροθιές έπειτα από κερδισμένες μπάλες, με τους οπαδούς να επιβραβεύουν την προσπάθεια. Είναι γεγονός ότι παρουσιάστηκαν και παιδικές… ασθένειες, όπως συμβαίνει σε κάθε νέα ομάδα, καθώς και λάθη έγιναν, κάποια αβίαστα και ορισμένα εύκολα φάουλ δόθηκαν, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να πατήσουν στην περιοχή του Πασχαλάκη. Η δεύτερη καλή στιγμή του αγώνα, πάντως, ανήκει πάλι στον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να εκτελεί εντός περιοχής από κλέψιμο του Μασούρα στο 15′, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ.

Πρόβλημα με τα στημένα

Σε ένα επικίνδυνο φάουλ της Γκενκ στο 34′, πάντως, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν όταν από κακή συνεννόηση της άμυνας, η μπάλα έμεινε ζωντανή, μέχρι να καλύψει ο Πασχαλάκης. Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να παίξουν γρήγορα και με ποιότητα στο επιθετικό σκέλος, ωστόσο, στο πρώτο τους επίσημο ματς, ήταν εμφανές ότι δεν έχουν αποκτήσει ακόμη αυτοματισμούς, τουλάχιστον στους ρυθμούς που επιθυμούν.

Ένα λάθος του Κίνι στο 37′, του στοίχισε ένα ακόμη φάουλ σε καλή θέση για τους Βέλγους, αλλά και μία κίτρινη κάρτα, τη δεύτερη για την ομάδα, καθώς είχε δει μία από το τρίτο λεπτό και ο Ιμπόρα σε μια κοκορομαχία. Το γεγονός ότι όλα τα φάουλ υπέρ της Γκένκ έγιναν από τη δεξιά πτέρυγα, αποτυπώνει την ελλειπή και καθυστερημένη αμυντική δράση των γηπεδούχων. Ο Φορτούνης, άλλωστε, δεν είναι ο καλύτερος αμυντικός, ούτε ο Κίνι βολεύεται ιδιαίτερα ως αριστερός μπακ.

Από το πουθενά, πάντως, δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις για το 2-0, αλλά ο Μασούρας δεν πρόλαβε να βρει καλά τη μπάλα έπειτα από αδύναμο σουτ του Καμαρά, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Φρέιρε με τάκλιν εντός περιοχής, καθάρισε μια πολύ επικίνδυνη κατάσταση.

Στο 7ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους Ρέτσος και Πασχαλάκης τελείωσαν άλλη μια επικίνδυνη κατεβασιά των φιλοξενουμένων.

Δύο καλές στιγμές για το 2-0

Στο 54′ έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση, ο Φορτούνης βγήκε πολύ ωραία στο χώρο τον Μασούρα, ο οποίος, όμως, έκανε μεγάλη κούρσα και δεν είχε δυνάμεις για να τελειώσει σωστά τη φάση που μύριζε… 2-0.

Με τη Γκενκ να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να παίξουν γρήγορα στην κόντρα. Στο 60′ ο Καρβάλιο άλλαξε ωραία τη μπάλα με Καμαρά και Κίνι, όμως, το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Κάπου εκεί ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, βλέποντας την κόπωση σε υψηλά επίπεδα, έδωσε εντολή για δύο αλλαγές.

Ντεμπούτο ο «Αλεξανδρό» ως 10άρι και δοκάρι ο Μπιέλ

Στο 63′ μπήκε ο Αλεξανδρόπουλος αντί του Καρβάλιο και ο Πεπ Μπιέλ αντί του Ελ Αραμπί. Ο πρώτος πήρε θέση στον άξονα, ως δημιουργικός μέσος, ο δεύτερος πέρασε δεξιά και ο Μασούρας προωθήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 70′ σε διπλή προσπάθεια των Βέλγων, ο Πασχαλάκης με τη βοήθεια του Ρέτσου ύψωσαν και πάλι τείχος, με τον Ολυμπιακό, παρά την κούραση, να πατάει καλύτερα στο δεύτερο μισό του αγώνα. Κάτι που φάνηκε και στο 74′ με τον Μπιέλ να σημαδεύει με υπέροχο σουτ το δεξί δοκάρι!

Στο 75′ έγιναν άλλες δύο αλλαγές, με τον Ντόη να παίρνει θέση «κόφτη» και τον Ελ Καμπί να περνά στην κορυφή της επίθεσης, για να πάρουν τις θέσεις των Μασούρα και Φορτούνη. Τελευταία αλλαγή ο Μάριος Βρουσάι στο 84′ που πήρε τη θέση του εξουθενωμένου Μαντί Καμαρά. Μετά από αυτή την κίνηση, ο Ιμπόρα ανέβηκε στο γήπεδο για να γυρίσει πιο πίσω ο Αλεξανδρόπουλος και να παίξει δίπλα στον Ντόη.

Οι Βέλγοι είχαν ακόμη μια ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 90+6′, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι με εντυπωσιακή εμφάνιση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι για να απομακρύνει στη συνέχεια ο -πανταχού παρών- Ρέτσος! Στη συγκεκριμένη φάση, πάντως, φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημα…