Ντινάμο Ζάγκρεμπ - ΑΕΚ 1-2: Τσούμπερ και Γαλανόπουλος «σίγησαν» το «Μάξιμιρ» στη μνήμη του Μιχάλη

Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ άφησε πίσω το κακό ξεκίνημα κι επικράτησε της Ντινάμο με γκολάρες από Τσούμπερ (59′) και Γαλανόπουλο, ο οποίος σκόραρε στο 90′ προερχόμενος από τον πάγκο και το αφιέρωσε στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη.

Τεράστια ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ στο «Μάξιμιρ» που της ανοίγει διάπλατα το δρόμο της πρόκρισης στα PlayOffs του Champions League! Τσούμπερ και Γαλανόπουλος πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης που έκανε εντυπωσιακό come back στο παιχνίδι μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ!

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος, ζορίστηκε αρκετά από την πίεση των Κροατών, οι οποίοι προηγήθηκαν λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ λίγο έλειψε να σκοράρουν ξανά στις καθυστερήσεις!

Στο β’ μέρος, όμως, η Ένωση βελτίωσε αισθητά την απόδοσή της, ανέβηκε στο γήπεδο, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με υπέροχη ενέργεια του Τσούμπερ, ενώ πέτυχε ένα ακόμη γκολ με τον Πινέδα που, όμως, υποδείχθηκε -ορθά- οφσάιντ! Το καλύτερο το κράτησε για το 90′ ο Γαλανόπουλος, ο οποίος σκόραρε έπειτα από γύρισμα του Πισάρο και πανηγύρισε υψώνοντας ένα μαύρο περιβραχιόνιο στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη Κατσουρή, προκαλώντας ρίγη συγκίνησης…

Με περισσότερη ορμή μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του Μπίστσαν, απέναντι στην ενδεκάδα που διάλεξε ο Ματίας Αλμέιδα, η οποία δεν είχε Έλληνα. Ο Σιντιμπέ προτιμήθηκε από τον Ρότα, ενώ ο Ελίασον προτιμήθηκε για τη δεξιά πτέρυγα από τον Άμραμπατ.

Ο Μπουλάτ στα 25” του αγώνα με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής μέτρησε τα αντανακλαστικά του Στάνκοβιτς, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι με τον Λιούμπισιτς, να έχει ελεύθερο ρόλο και να παίρνει πολλές πρωτοβουλίες, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πάτησαν στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν βρήκαν ως το 15′, λεπτό στο οποίο η Ένωση άγγιξε το 0-1!

Ο Πινέδα ελεύθερώθηκε από αριστερά και άνοιξε στο χώρο για τον Τσούμπερ, ο οποίος πάσαρε απέναντι στον επερχόμενο Λιβάι που δεν κατάφερε να νικήσει από πλάγια τον Λιβάκοβιτς σε τετ α τετ.

Η τεράστια ευκαιρία της ΑΕΚ δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους παίκτες της Ντινάμο, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ.

Αρχικά το έψαξαν με τον Πέτκοβιτς, στον οποίο είπε «όχι» ο Στάνκοβιτς στο 20′.

Στη συνέχεια σε νέο σουτ εντός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Μιχαϊλιτσένκο, ο οποίος… έσωσε την εστία της Ένωσης.

Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 39ο λεπτό από στημένη φάση. Σε φάουλ που κέρδισε η Ντινάμο εκτός περιοχής, ο Μπουλάτ άφησε άγαλμα τον Στάνκοβιτς, μετά από μία εξαιρετική απευθείας εκτέλεση στο 39′.

Λίγο νωρίτερα είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα ο γυμναστής της Ένωσης, Μπονίνι, για διαμαρτυρία σε φάουλ υπέρ του Λιβάι Γκαρσία που δεν σφυρίχθηκε από τον Πορτογάλο ρέφερι Πινέιρο.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Αλμέιδα στις καθυστερήσεις, όταν έπειτα από λάθος του Ελίασον, ο Μιχαϊλιτσένκο δεν κατάφερε να νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Άλλη ΑΕΚ στο β’ μέρος και… Τσούμπερ

Η παθητική ΑΕΚ του πρώτου μέρους, έμεινε στα αποδυτήρια, προφανώς μετά τις νέες οδηγίες του Αλμέιδα. Οι παίκτες του μπήκαν περισσότερο ορμητικοί, πίεσαν πιο ψηλά, πήραν μέτρα στο γήπεδο και τελικά βρήκαν σχετικά εύκολα το 1-1 με το πολύ ωραίο γκολ του Τσούμπερ, ο οποίος με κρύο αίμα και με δύο επαφές, κατάφερε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς στο 59′.

Λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στο γήπεδο ο Άμραμπατ αντί του Ελίασον, ενώ μετά την ισοφάριση μπήκε και ο Γαλανόπουλος αντί του Γιόνσον. Οι Κροάτες επιχείρησαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα, αλλά ο Στάνκοβιτς είπε «όχι» στο σουτ του Μπουλάν.

Λίγο αργότερα, ο Εμρέλι με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της Ένωσης.

Μετά τη διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων, η ΑΕΚ πέτυχε με ωραία αντεπίθεση το 1-2, αλλά ο σκόρερ Πινέδα ήταν οφσάιντ πριν τελειώσει τη φάση, γεγονός που επιβεβαίωσε το VAR.

Τελικά, η πίεση της ΑΕΚ οδήγησε στην ολική ανατροπή στο 90′ με σκόρερ τον αρχηγό της Κώστα Γαλανόπουλο.

Στα τελευταία λεπτά ο Λιβάκοβιτς σταμάτησε τον Βίντα δύο φορές με εντυπωσιακές επεμβάσεις, ενώ στο 84′ ειχε πει «όχι» και στον Λιβάι Γκαρσία.