ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 2-2: Εγκλήματα Σέζνι και τιμωρία

Με τον Σέζνι να κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να χάσει βαθμούς η ομάδα του, η Γιουβέντους έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στην πρεμιέρα της Serie A απέναντι στην Ουντινέζε. Σκόρερ για τους «μπιανκονέρι» οι Ντιμπάλα και Κουαδράδο, με την ομάδα του Λούκα Γκότι να ισοφαρίζει στο δεύτερο ημίχρονο μετά τα δύο δώρα του τερματοφύλακα της «Γιούβε» και να παίρνει τον πολύτιμο βαθμό.

Με γκέλα ξεκίνησε στην πρώτη αγωνιστική της Serie A η Γιουβέντους. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κατέβασε την ομάδα του στην πρεμιέρα χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο βασικό σχήμα, με το σύνολο της Γιούβε να το πληρώνει. Οι «μπιανκονέρι» αν και ξεκίνησαν με φόρα στην αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 23΄, πλήρωσαν τα λάθη του τερματοφύλακά τους, Βόικεχ Σέζνι και ξεκίνησαν με βαθμολογική απώλεια το φετινό πρωτάθλημα, στην προσπάθειά τους να επιστρέψουν στην κορυφή.

Η Ουντινέζε τις ευκαιρίες, η Γιουβέντους τα γκολ

Οι «μπιανκονέρι» ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν με ωραίο πλασέ του Πάολο Ντιμπάλα στο 3ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχής. Η Ουντινέζε ισορρόπησε τον αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες και πήρε τα ηνία μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Αυτή που χτύπησε ξανά όμως ήταν η Γιουβέντους, με τον Ντιμπάλα στο 23΄από εκτελεστής να γίνεται δημιουργός και με μία εξαιρετική μπαλιά 30 μέτρων να βρίσκει στη κίνηση τον Χουάν Κουαδράδο. Ο Κολομβιανός έκανε ένα κοντρόλ, άδειασε τον Νούιτινκ και πλάσαρε για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν πίσω και πίεσαν τη «Γηραιά Κυρία», με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν χώροι για τους παίκτες του Αλέγκρι που χτύπησαν στο τρανζίσιον χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι αξιοσημείωτο.

Το τραγικό λάθος του Σέζνι, έβαλε τους «τζεπρέτε» στο ματς

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από τραγικό λάθος του Σέζνι και ασταθή επέμβαση, έπεσε στα πόδια του Περέιρα με σκοπό να μπλοκάρει τη μπάλα με αποτέλεσμα να τον ανατρέψει. Ο πρώην παίκτης των «μπιανκονέρι» έστειλε στην άλλη γωνία τον Πολωνό και μείωσε σε 2-1. Απάντηση για τη Γιουβέντους με τον  Μοράτα να βρίσκει το δοκάρι στο 54΄ μετά από κεφαλιά στην μικρή περιοχή. Ο Αλέγκρι δεν περίμενε καθόλου και έκανε τριπλή αλλαγή, με τους Ρονάλντο, Κιελίνι και Κουλουσέφσκι να περνούν στον αγώνα, αντί των Ράμσεϊ, Μπερναντέσκι και Μοράτα.

Έδειξε ότι δεν μπορεί χωρίς Ρονάλντο

Πολύς λόγος έχει γίνει για το πόσο επιδραστικός είναι ο Πορτογάλος για τη Γιουβέντους. Η ομάδα που χτίζει ο Αλέγκρι όμως φαίνεται να έχει ισορροπία μεταξύ των γραμμών και πως η δουλειά στο γήπεδο προέρχεται από ομαδική προσπάθεια. Οι φανταστικές συνεργασίες της επιθετικής τετράδας Ντιμπάλα, Μοράτα, Μπερναντέσκι και Κουαδράδο το επιβεβαίωσαν στο ακέραιο. Με το που μπήκε όμως ο Πορτογάλος, η Γιούβε απέκτησε άλλη βαρύτητα στην επίθεση, με τον 36χρονο να χάνει καλή στιγμή για να σκοράρει στο 63΄. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με δυνατό σουτ του Μπετανκούρ εκτός περιοχής.

Δεύτερο δώρο Σέζνι και ισοφάριση

Σε κάκιστη μέρα βρέθηκε ο Πολωνός τερματοφύλακας. Τα δύο λάθη του στέρησαν από τη Γιουβέντους τη νίκη και έριξαν από πολύ νωρίς την ομάδα του στην εσωστρέφεια. Και αν για το πρώτο μπορούμε να πούμε πως αυτά συμβαίνουν, δεν μπορούμε να το κάνουμε και για το δεύτερο, αφού ουσιαστικά χάρισε το γκολ στον Ντεολοφέου στο 83΄. Ο 31χρονος δεν έδιωξε έγκαιρα έπειτα από γύρισμα του Ντε Λιχτ, ο Οκάκα τον πίεσε και η κόντρα ευνόησε τον Ισπανό επιθετικό που σκόραρε σε άδεια εστία. Η είσοδος του Λοκατέλι στο 90΄ δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα με τον Ρονάλντο να σκοράρει στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Έτσι η Γιουβέντους ξεκίνησε με γκέλα τη φετινή Serie A και έμεινε από πολύ νωρίς πίσω στον βαθμολογικό πίνακα.

Eνδεκάδες:

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Αλέξ Σάντρο, Κουαδράδο(Κιέσα 73΄), Μπεντανκούρ(Λοκατέλι 90΄), Ράμσεϊ(Κιελίνι 60΄), Μπερναρντέσκι(Κουλουσέφσκι 60΄), Μοράτα(Ρονάλντο 60΄), Ντιμπάλα.

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτινκ, Σαμίρ, Μολίνα, Αρσλάν( Γιάγιαλο 81΄), Γουάλας, Μακενγκό(Ντεολοφέου 57΄), Περέιρα, Ουντόγιε(Λάρσεν 57΄), Πουσέτο(Οκάκα 81΄).