Ντινάμο Κιέβου-Άρης 6-5 πεν. (2-1 κ.δ.): Λύγισε στα πέναλτι, άξιζε κάτι καλύτερο

Εurokinissi

Ο Άρης έχασε την πρόκριση από τη Ντινάμο Κιέβου στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι με την άστοχη εκτέλεση του Οντουμπάτζιο. Ενα φτηνό λάθος έστειλε το ματς στην παράταση κι εκεί με δέκα παίκτες ο Άρης θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση

Στη διαδικασία των πέναλτι παίχτηκε η πρόκριση, καθώς το ματς έληξε 2-1 υπέρ των Ουκρανών. Κι εκεί ενώ οι δύο ομάδες αστόχησαν σε ένα πέναλτι η κάθε μία, στα νοκ άουτ ο Οντουμπάτζιο έχασε το κρίσιμο πέναλτι.

Ο Άρης προηγήθηκε με τον Τζούρασεκ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ενώ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του, δέχτηκε δύο γκολ με φτηνά αμυντικά λάθη, το δεύτερο στο 85′ και το ματς πήγε στην παράταση! Ωστόσο αν και έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πάβιτσιτς δεν το έβαλε κάτω, έχασε μοναδικές ευκαιρίες να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση.

Mοναδικό νέο πρόσωπο ο Χουτεσιώτης

Ο γκολκίπερ Λευτέρης Χουτεσιώτης αντί του τραυματία Χουλιάν Κουέστα ήταν η μοναδική αλλαγή στην ενδεκάδα του Άρη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου.

Η σύνθεση του Αρη: Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάζιο, Φεράρι, Ζουλ, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Κάρλσον Πάλμα, Μορόν.

Αντίθετα ο Μιρτσέα Λουτσέσκου, άλλαξε τρεις παίκτες.

Ντινάμο Κιέβου: Μπούστσαν, Τίμτσουκ, Ντίατσουκ, Σιρότα, Ντούμπνιτσακ, Σαπαρένκο, Σίντορτσουκ, Μπουγιάλσκι, Γιαρμολένκο, Βολοσίν, Βάνατ.

Βαρετό 30λεπτο χωρίς απειλή

Ο Άρης αμύνθηκε στην αρχή πίσω από το μισό του γηπέδου, ψάχνοντας τρόπο να φύγει την κόντρα επίθεση, αλλά δεν δέχτηκε σημαντική πίεση από τη Ντινάμο. Η άμυνα έδιωχνε εύκολα, απλά ο Άρης δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα στην επίθεση, ούτε με τους πλάγιους επιθετικούς, ούτε με τον Μορόν.

Μετά το 25′ ο Άρης άρχισε να ανεβαίνει και σπατάλησε ευκαιρίες με μακρινά σουτ πουδ εν μπορούσαν να απειλήσουν.

Το πρώτο γκολ του Τζούρασεκ!

Ο Άρης ευτύχησε όμως να τρυπήσει την άμυνα της Ντινάμο στο 39′, όταν ο Πάλμα σε μια συρτή σέντρα από αριστερά βρήκε τον Τζούρασεκ, που εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μαχαιριά στο 45’…

Ωστόσο ο Άρης δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα. Σε κομβικό σημείο, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Σίντορτσουκ με μαγική πάσα βρήκε τον Βολόσιν μέσα στην περιοχή κι αυτός με κεφαλιά κρέμασε τον Χουτεσιώτη ισοφαρίζοντας σε 1-1

Τι έχασε ο Κάρλσον!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί προσπάθησαν να βάλουν κι άλλη πίεση στον Άρη, προσπαθώντας να παίξουν με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, όπως έγινε και με τη φάση του γκολ ισοφάρισης. Ο Άρης ωστόσο κρατούσε τον έλεγχο και στο 56′ από εξαιρετική προσπάθεια του Φεράρι και τρομερή ασίστ, ο Σουηδός Κάρλσον δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή.

Φτηνό λάθος και 2-1 οι Ουκρανοί

Το παιχνίδι πήγαινε προς τη λήξη του και η Ντινάμο άρχισε να ανεβάζει την πίεση στον Άρη που δεν πατούσε καλά αμυντικά. Ο Άρης γλίτωσε κάποια σουτ, αλλά στο 85′ από μια μακρινή μπαλιά, ο Ματαρίτα που μπήκε στη θέση του Φεράρι έχασε τον αντίπαλο του, ο Χουτεσιώτης δεν αντέδρασε κα ο Καραβάεφ έκανε το 2-1. Στο 92′ ο Άρης θα μπορούσε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ, αλλά η μπάλα βρήκε έξω από τα δίχτυα. Στο 95′ ο Φαμπιάνο με κεφαλιά μέσα στην άμυνα της Ντινάμο έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι και το ματς πήγε στην παράταση.

Κόκκινη στον Πάβιτσιτς και απίστευτες ευκαιρίες!

Ο Άρης έβγαλε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης χάνοντας μία απίστευτη διπλή ευκαιρία με Πάβιτσιτς και Ρουπ, έχασε και ένα φάουλ με τον Χριστοδουλόπουλο και στο 107′ ο Άρης έμεινε με δέκα και χωρίς αμυντικό χαφ, εξαιτίας της αποβολής του Πάβιτσιτς! Στο 113′ ο Λάζαρος βρήκε με τρομερή ασίστ τον Ντομίνγκες, αλλά ο Αργεντινός έχασε βέβαιο γκολ! Δύο λεπτά μετά από κεφαλιά του Φαμπιάνο, ενστικτωδώς ο Ουκρανός τερματοφύλακας έσωσε την εστία του!