ΠΑΟΚ - Χάιντουκ 3-0: Η τρέλα του Κωνσταντέλια και ο καυτός Ζίβκοβιτς τον πήγαν πλέι οφ

Μια μαγική ενέργεια του Κωνσταντέλια έφερε το 1-0 στο 12′ με πέναλτι και ο ΠΑΟΚ βρήκε άλλα δυο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο με τον Ζίβκοβιτς για το τελικό 3-0 επί της Χάιντουκ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Χάιντουκ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λγικ, με ένα εύστοχο πέναλτι του Σβαμπ και δυο γκολ του Ζίβκοβιτς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Χάιντουκ να μπαίνει στην Τούμπα με το μαχαίρι στα δόντια. Στο 8′ ο Κοτάρσκι δίνει πάσα – δώρο στον Οφόε έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Βόελγος έστρωσε στον Λιβάγια ο οποίος… ακόμα δεν πιστεύει το γεγονός πως ο Κουλιεράκης πρόλαβε να βάλει την προβολή και να διώξει σε κόρνερ την ώρα που οι Κροάτες ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν το 0-1.

Στο 11′ ο Κωνσταντέλιας έκανε μαγική ενέργεια. Έκλεψε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, την κουβάλησε ως τη μεγάλη, εκεί που ανατράπηκε από τον Οφόε. Ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Η Χάιντουκ συνέχισε να έχει κατοχή και να δημιουργεί προβλήματα από τη δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ, με τον Κεντζιόρα να είναι ο αδύναμος κρίκος. Για δεύτερη φορά κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ πήγε να βάλει γκολ, με τον Κουλιεράκη να πλασάρει μετά από κόρνερ και τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.

Το δεύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους ανήκε στη Χάιντουκ, που είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μέλκιαν να φεύγει άουτ στο 32′ και λίγα λεπτά αργότερα ο Κουλιεράκης είδε με ανακούφιση το διώξιμό του να φεύγει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο,η Χάιντουκ μπήκε και πάλι με φόρα στο ματς αλλά ο ΠΑΟΚ τη φρέναρε. Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε, έστω και με αρκετή πίεση το υπέρ του σκορ και στο 79′ η πίεση των ασπρόμαυρων στην αντίπαλη περιοχή είχε ως αποτέλεσμα το κλέψιμο από τον Μπράντον, που έβγαλε ασίστ στον Ζίβκοβιτς για το 2-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς στο 85′.