BUNDESLIGA: Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε 3-2 την Κολωνία με... ρεκόρ Ευρώπης στο σκοράρισμα

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Κολωνίας με 3-2, ξεπερνώντας το σερί της Ρεάλ Μαδρίτης. Ισοπαλία για Χοφενχάιμ και Ουνιόν Βερολίνου.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga σημείωσε η Μπάγερν Μονάχου.

Μετά το 1-1 με την Γκλάντμπαχ στην πρεμιέρα, οι Βαυαροί υποδέχτηκαν την Κολωνία με μοναδικό σκοπό τη νίκη, που πέτυχαν, με το τελικό 3-2 να έρχεται μετά από αρκετό άγχος.

Μάλιστα έσπασαν και το ρεκόρ της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία από το 2016 έως το 2017 είχε σκοράρει σε 73 συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας, με τους Βαυαρούς να φτάνουν τα 74 και… συνεχίζουν. Μάλιστα το συγκεκριμένο νούμερο αποτελεί ρεκόρ Ευρώπης, με την Ρίβερ Πλέιτ να μετρά 96 από το 1936 έως το 1939.

Το σκόρ άνοιξε, μετά το στείρο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαντόφσκι στο 50′ με τον Γκνάμπρι να διπλασιάζει τα τέρματα της Μπάγερν 9 λεπτά αργότερα. Μέσα σε τρία λεπτά, όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως είχαν βέλη στη φαρέτρα τους. Στο 60′ με τον Μοντέστ και στο 62′ με τον Ουτ ισοφάρισαν, αλλά ο Γκνάμπρι στο 71′ δεν επέτρεψε δεύτερη σερί γκέλα στην ομάδα του Νάγκελσμαν.

Ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από συγκίνηση, αφού η Μπάγερν τίμησε τον θρυλικό Γκερντ Μίλερ, υπό την παρουσία του Ότο Ρεχάγκελ.

Στο έτερο παιχνίδι της ημέρας, Χοφενχάιμ και Ουνιόν Βερολίνου έμειναν στο 2-2. Οι «πρωτευουσιάνοι» προηγήθηκαν στο 10′ με τον Γκίσελμαν. Ακπογκούμα και Μπρούουν Λάρσεν στο 14′ και το 30′ αντίστοιχα ανέτρεψαν το σκορ, με τον Αβονίγι να ισοφαρίζει στο 47′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.