ΑΕΚ - Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-2: Επική πρόκριση για τον Μιχάλη με γκολ στο 92' και στο 100'!

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο χείλος του γκρεμού χάνοντας με 0-2, όμως, με τους Αραούχο στο 92′ και τον Βίντα στο 100′ να παίρνει ριμπάουντ από το χαμένο πέναλτι του Λιβάι έκανε το 2-2 που τη στέλνει στα πλέι οφ του Champions League!

Η ΑΕΚ πήρε μια επική πρόκριση, γυρίζοντας από την κόλαση του αποκλεισμού με δυο γκολ στις καθυστερήσεις. Το 0-2 του 65′ έγινε 2-2 στο 92′ και στο 100′ με την Ένωση να φτάνει στα πλέι οφ του Champions league.

Η ΑΕΚ πήγε να βάλει… γκολ από τα αποδυτήρια με τον Πινέδα να χάνει ευκαιρία στο 50ο δευτερόλεπτο, με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Στο 9′ ήταν η σειρά της Ντινάμο να χτυπήσει καμπανάκι στην άμυνα της ΑΕΚ με τον Στάνκοβιτς να διαβάζει τη φάση, να βγαίνει στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και να αποσοβεί τον κίνδυνο με διπλή ενέργεια.

Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον τρόπο να φτάσει έξω από τη μεγάλη περιοχή των Κροατών και εκεί προσπαθούσε να φέρει τη μπάλα με καλές προϋποθέσεις εντός αυτής.

Η Ντινάμο από την πλευρά της, προσπαθούσε να κάνει τελική όποτε της δινόταν η ευκαιρία, όπως με το σουτ του Μπουλάτ που έφυγε άουτ.

Στο 17′ ο Λιβάκοβιτς έδειξε την κλάση του με μια μεγάλη επέμβαση απέναντι στον Λιβάι Γκαρσία.

Στο 23′ ένα λάθος του Βίντα έφερε τη Ντινάμο με καλές προϋποθέσεις στην εστία της ΑΕΚ με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ που έγινε.

Στο 43′ ο Μπουλάτ έχασε μοναδική ευκαιρία για τους Κροάτες με το πλασέ του να είναι άστοχο.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Ντινάμο βρήκε το γκολ με τον Σούταλο να κάνει το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λιβάκοβιτς να λέει διπλό «όχι» σε Γιόνσον και Άμραμπατ

Στο 65′ η Ντινάμο βρήκε δεύτερο γκολ με τον Λιούμπισιτς να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και να πλασάρει εύστοχα.

Στο 68′ ο Λιβάκοβιτς έβγαλε άλλη μια μεγάλη επέμβαση και στη συνέχεια της φάσης ο Στάνκοβιτς απέτρεψε τρίτο γκολ των Κροατών.

Η ΑΕΚ είδε δωστά να της ακυρώνονται δυο γκολ  αλλά επέμεινε και βρήκε το γκολ παράτασης στο 92′ με τον Σέρχιο Αραούχο να σουτάρει στην κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 97′ η ΑΕΚ που πίεζε κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Λιούμπισιτς. Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε και ο επερχόμενος Βίντα με κεφαλιά έκανε το 2-2 και έδωσε την πρόκριση στην Ένωση.