ATΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΕΛΤΣΕ 1-0: Με το αγαπημένο της σκορ έκανε το 2/2

Με το γκολ του Κορέα μετά από τραγικό λάθος του Κίκο Κασίγια στο 39΄, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Έλτσε και παρέμεινε στην κορυφή της La Liga.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πραγματοποίησε η Ατλέτικο Μαδρίτης του Τσόλο Σιμεόνε.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημαντικές ευκαιρίες έτσι ώστε να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, όμως το λάθος του τερματοφύλακα της Έλτσε στο 39΄λεπτό της αναμέτρησης της στέρησε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, με την Έλτσε να έχει την κατοχή της μπάλας στο Γουάντα Μετροπολιτάνο και να βάζει δύσκολα στο σύνολο του Σιμεόνε. Ο Κορέα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση, έξι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ντε Πολ κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, είδε την κίνηση του Αργεντινού που είχε πολύ γήπεδο μπροστά του και του έκανε την πάσα. Ο Κασίγια έκανε την έξοδο όμως υπέπεσε σε επική γκάφα, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και τον 26χρονο επιθετικό να πλασάρει σε άδεια εστία και να κάνει το 1-0.

Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι και το τέλος του αγώνα.