Αντώνης Καρπετόπουλος: Τίποτα εύκολο για Μαρτίνεθ και ο ΠΑΟΚ που φρέναρε

Ντιέγκο Μαρτίνεθ
eurokinisi

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος γράφει στη σημερινή (21/8) SportDay για τη Super League που άρχισε πολύ νωρίς φέτος και εύχεται ωραίο πρωτάθλημα δίχως βία – Τα πρώτα του συμπεράσματα για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΟΦΗ, ΠΑΣ και οι σκέψεις του για ΠΑΟ και ΑΕΚ.

H1η αγωνιστική της Super League 1 θα είναι αυγουστιάτικα κουτσουρεμένη. Ο λόγος είναι καλός. Αιτία γι’ αυτό είναι οι αναβολές των παιχνιδιών της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό και του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο εξαιτίας των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων της Αθήνας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ημερομηνίες για να διεξαχθούν τα ματς που αναβλήθηκαν υπάρχουν αρκετές: ας μην ξεχνάμε πως θα έχουμε και δύο εβδομάδες χωρίς ποδόσφαιρο λόγω δημοτικών εκλογών. Ας έχουν υποχρεώσεις στην Ευρώπη όλοι κι ας τους γίνονται εξυπηρετήσεις: παντού γίνονται. Η Αντβέρπ, π.χ., που περιμένει την ΑΕΚ αύριο, αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα Βελγίου την περασμένη Παρασκευή και δεν θα αγωνιστεί το άλλο Σαββατοκύριακο.

Ο πάγκος του ΟΦΗ

Ενώ ο Παναθηναϊκός κι η ΑΕΚ έχουν το μυαλό στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, οι άλλοι τρεις Ευρωπαίοι μας εκπρόσωποι μπήκαν στον χορό κανονικά. Η λογική λέει πως ο Αρης, ο ΠΑΟΚ κι ο Ολυμπιακός, που έδωσαν ματς στα ευρωπαϊκά προκριματικά, θα πρέπει να είναι πιο έτοιμοι αυτό τον καιρό. Ομως, η ετοιμότητα δεν αρκεί: χρειάζονται κι άλλα πολλά. Ο πιο έτοιμος απ’ τον ΟΦΗ, Αρης, π.χ., έχασε δεχόμενος γκολ στις καθυστερήσεις στο «Γεντί Κουλέ», μολονότι βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ κι ισοφάρισε. Αυτό ήταν το ωραιότερο ματς της 1ης αγωνιστικής, μακράν του δευτέρου.

Ο ΟΦΗ έδειξε με το… καλημέρα ότι μπορεί να είναι μία απ’ τις ευχάριστες εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος: στο 2-0 έφτασε διαδικαστικά κι εύκολα. Ο Ντίκο από γέμισμα του τερματοφύλακα Μανδά έκανε το 1-0 κι ο Θοράρινσον με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Νταμπράουσκας, που όμως έβαλε τον Αρη στο ματς, καθώς δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο: το πρώτο γκολ του Ισπανού Μορόν στην Ελλάδα ξανάβαλε τους «κίτρινους» στο παιχνίδι.

Κι όταν ο Φαμπιάνο στην εξέλιξη μίας στημένης φάσης πέτυχε το 2-2, η εντύπωση ήταν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο. Ωστόσο, ο ΟΦΗ έχει πάγκο – για τον Αρη δεν ξέρω. Απ’ τον πάγκο των Κρητικών ήρθε με τον κόσμο να πανηγυρίζει ο Νέιρα, που στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε γράφοντας το 3-2 μία υποδειγματική αντεπίθεση, την οποία ο ΟΦΗ έβγαλε με τη συμμετοχή πέντε παικτών! Σκεφτείτε να ήταν κι έτοιμος.

Ροτέισον λόγω Ευρώπης

Κι ο ΠΑΟΚ κι ο Ολυμπιακός δεν είναι ακριβώς έτοιμοι, κυρίως διότι περιμένουν μεταγραφικές ενισχύσεις. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου κι ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ χρησιμοποίησαν τα ματς με τον Αστέρα Τρίπολης και τον Πανσσεραϊκό, που είχαν αντίστοιχα μπροστά τους, με τον ίδιο τρόπο: θέλησαν να δείξουν στους παίκτες τους πως τους υπολογίζουν όλους. Ο ΠΑΟΚ δεν πλήρωσε αυτή την επιλογή του προπονητή του – ίσα-ίσα. Ο Ολυμπιακός, όμως, είναι πολύ καινούργια ομάδα για να κάνει ο προπονητής του πολλές αλλαγές από ματς σε ματς.

Ο ΠΑΟΚ απλά «φρέναρε»

Ο Λουτσέσκου απ’ την 11άδα που κέρδισε τη Χάιντουκ την περασμένη Πέμπτη κράτησε μόνο τους Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Αντρια Ζίβκοβιτς και Σβαμπ – άλλωστε, άλλος διαθέσιμος «κόφτης» δεν υπήρχε. Ξεκίνησε, επίσης, τον νεοφερμένο Οζντόεφ κι όλοι οι άλλοι ήταν αναπληρωματικοί. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έχει «ρεζέρβες» που λέγονται Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Τάισον, Μπράντον και Μουργκ – όλοι τους με πολλά ματς στα πόδια τους. Ο Μουργκ έγινε ένα καλό στήριγμα του φορμαρισμένου Ζίβκοβιτς κι οι δύο καθάρισαν το ματς. Ο Αυστριακός έκανε το 1-0 κι ο Σέρβος πέτυχε τα άλλα δύο γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Ο Λουτσέσκου έκανε στη συνέχεια τα πειράματά του και το μόνο του πρόβλημα είναι ότι είδε τον Σαμάτα, που μπήκε στο ματς στο 75′, να γίνεται για δεύτερο σερί παιχνίδι αλλαγή εξαιτίας ενοχλήσεων. Ο ΠΑΟΚ δεν κινδύνεψε, παρά μόνο σε μία φάση: στο 42′ ο νεοαφιχθείς φορ του Αστέρα, Μιριτέλο, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση πέναλτι. Χάθηκε το πέναλτι, χάθηκε κι ο Αστέρας. Ο ΠΑΟΚ, απλά, «φρέναρε» στο τέλος.

Δεν υπάρχει τίποτα εύκολα

Κι ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ άλλαξε πολλούς απ’ αυτούς που ξεκίνησαν στη βασική 11άδα στη ρεβάνς με την Γκενκ. Επαιξαν απ’ την αρχή ο Ντόη, ο Ραμόν, ο Αλεξανδρόπουλος, ο Ελ Αραμπί κι ο Μπιέλ: ο τελευταίος φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα παίρνοντας μία αποβολή του στόπερ Χάτζεκ μόλις στο 3′. Ομως, για τον Ολυμπιακό αυτό τον καιρό δεν υπάρχει τίποτα εύκολο. Οταν μετά από μερικές χαμένες ευκαιρίες του Μασούρα, του Μπιέλ και του Καρβάλιο, το ημίχρονο έφυγε κι ο Πανσερραϊκός κρατούσε εύκολα το 0-0, τον Μαρτίνεθ τον έζωσαν τα φίδια. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε τον Σκάρπα, τον Ελ Καμπί και τον Φορτούνη, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Πανσερραϊκός, που κέρδισε πέναλτι. Οταν το έχασε ο Αλεξιτς, στο πρόσωπο του Γκαρσία υπήρχε μία απογοήτευση αληθινή. Κι όταν ο Μπιέλ λίγο αργότερα έκανε το 1-0 στο πρώτο σουτ του δευτέρου ημιχρόνου, ο κόουτς του Πανσερραϊκού κατάλαβε ότι το… θαύμα ήταν απίθανο. Το 2-0 και το τέλος του ματς έγραψε ο Ελ Αραμπί με πέναλτι.

Η ευτυχία του Κόντε

Η σεζόν άνοιξε με ένα χορταστικό 2-2 ανάμεσα στη Λαμία και τον Βόλο και μία ωραία ιστορία με πρωταγωνιστή τον Κόντε στα Γιάννενα. Στον Βόλο, η Λαμία φάνηκε πιο «δεμένη» κι έτοιμη απ’ την τοπική ομάδα: είχε κι υποστήριξη από κάποιον κόσμο που ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, πράγμα που δείχνει πως απ’ την ομάδα του Βόκολου υπάρχουν φέτος προσδοκίες. Ο Καρλίτος, που επέστρεψε στη χώρα μας, πέτυχε με πέναλτι το πρώτο γκολ της σεζόν, για να γίνει ροντέο το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Βόλος έσωσε τον βαθμό με ένα ωραίο γκολ του Αλχο στις καθυστερήσεις – ο Βόκολος ήταν και δικαιολογημένα στεναχωρημένος. Αντιθέτως, στα Γιάννενα ο Κόντε ήταν ευτυχισμένος, καθώς σκόραρε δύο γκολ σε δύο βράδια. Το ματς του ΠΑΣ με την Κηφισιά ξεκίνησε προχθές κι ολοκληρώθηκε χθες: ένας προβληματικός πυλώνας στάθηκε λόγος για να διακοπεί λόγω μερικής συσκότισης το ματς στο ημίχρονο κι ενώ ο Κόντε είχε κάνει το 1-0. Είκοσι τέσσερις ώρες αργότερα, ο Κόντε με ένα φάουλ έκανε το 2-0 κι ο ΠΑΣ κέρδισε τελικά 3-0 με ένα γκολ του Γκάρο. Είναι ωραίο να βλέπεις τον Κόντε να πανηγυρίζει. Ερχεται από δύο συνεχόμενες επεμβάσεις στα γόνατά του. Αν είναι καλά, ο ΠΑΣ θα έχει μία ήσυχη χρονιά. Δεν μπορώ να το πω για την Κηφισιά, αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς.