ΛΕΒΑΝΤΕ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 3-3: Γκέλα για τους Μαδριλένους στη 2η αγωνιστική της La Liga

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Ρεάλ Μαδρίτης κόλλησε στο 3-3 απέναντι στην σκληρή και μαχητική Λεβάντε, που είχε τις στιγμές της για να φύγει νικήτρια, αλλά συμβιβάστηκε με την ισοπαλία στο φινάλε.

Το καλύτερο μας το κρατούσε για το φινάλε η La Liga, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι της Κυριακής είδαμε ανατροπές, τη Λεβάντε να χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με 4-2, τη Ρεάλ να επιστρέφει και τους γηπεδούχους να παίζουν με τερματοφύλακα τον… στόπερ τους Ρούμπεν Βέζο

Το τελικό 3-3 αφήνει μάλλον απογοητευμένους και τους δύο που είχαν τις στιγμές τους κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά κανείς εκ των δύο δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Πέντε γκολ ένα δοκάρι και μία κόκκινη είχε το μενού στο «εκρηκτικό» δεύτερο ημίχρονο.

Με υπογραφή Μπέιλ

Όσα δε φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή. Ο Γκάρεθ Μπέιλ είδε την καριέρα του στη Ρεάλ Μαδρίτης να περνάει από χίλια κύματα, βρέθηκε δανεικός στην Τότεναμ, αλλά επέστρεψε και σκόραρε στη La Liga μετά από 721 ημέρες. Σχεδόν δύο χρόνια πριν δηλαδή, όταν και σκόραρε απέναντι στη Βιγιαρεάλ, την 1η Σεπτεμβρίου του 2019.

Πέντε λεπτά χρειάστηκε σήμερα ο Ουαλός, που θέλει να δείξει πως φέτος είναι εδώ και αποτελεί κεφάλαιο για τη Ρεάλ. Ο Μπενζεμά πάτησε περιοχή από τα αριστερά, αλλά αυτήν τη φορά μετατράπηκε σε δημιουργός από σκόρερ, δίνοντας στον Μπέιλ μία εύκολη εκτέλεση προ ανυπεράσπιστης εστίας.

To παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Λεβάντε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ να μη φοβάται. Ο Μοράλες από τα αριστερά ήταν αρκετά δραστήριος για τους γηπεδούχους, ωστόσο δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία της στα πρώτα 45′. Εν αντιθέσει με τον Μπέιλ που απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 38′.

Ημίχρονο «τρενάκι του τρόμου»

Πού να φανταστεί κανείς όσα θα συνέβαιναν στο δεύτερο 45λεπτο. Ανατροπές, δοκάρι, κόκκινες κάρτες, από όλα είχε το μενού.

Η Λεβάντε πιέστηκε αρκετά στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά οι Μαδριλένοι δε βρήκαν δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να αιφνιδιαστούν, μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Ρότζερ βρέθηκε μετά από ασίστ του Μελέρο απέναντι από τον Κουρτουά, νικώντας τον στο τετ α τετ για το 1-1. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ντε Φρούτος έδειξε την ικανότητά του στη δημιουργία, με τον Καμπάνια να εξαπολύει έναν πυροβολισμό στο 56ο λεπτό για να κάνει το 2-1.

Ο Αντσελότι είδε και απόειδε με τις παλιοσειρές του και έψαξε την αντίδραση χωρίς τους Αζάρ και Μπέιλ. Το φρεσκάρισμα μετέφερε την πίεση ξανά στην περιοχή της Λεβάντε, που φαινόταν αδύνατο να αντέξει μέχρι το φινάλε κλεισμένη. Το οξύμωρο είναι πως ο Βινίσιους τη βρήκε ανοργάνωτη στην αντεπίθεση και όχι σε κάποια από τις στιγμές «ασφυξίας» που της προκάλεσε η «βασίλισσα». Στο 73′ λοιπόν η κούρσα του Βινίσιους μετά από φανταστική κάθετη του Κασεμίρο βρέθηκε φάτσα με τον Αΐτόρ και πλάσαρε ιδανικά για το 2-2.

«Πανικός» στο παιχνίδι μετά το 79′

Και όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού από στατική φάση ανέκτησαν το προβάδισμα στο 79′. Ο Πιέρ βρήκε την μπάλα μπροστά του και από κοντά εκτέλεσε για τρίτη φορά τον Κουρτουά. Ο οποίος γλίτωσε στο 81′ όταν ο Καντέρο πλάσαρε στο δοκάρι προ κενής εστίας, μία φάση που θα έχει να θυμάται καθώς λίγο αργότερα, στο 82′ η Ρεάλ βρήκε ξανά γκολ ισοφάρισης με ένα τρομερό τσίμπημα του Βινίσιους μέσα από την περιοχή.

Επειδή το παιχνίδι είχε καταφανώς μπλεχτεί σε μία ιδιότυπη συναστρία αλλόκοτων καταστάσεων, ο τερματοφύλακας της Λεβάντε, Αΐτορ πήρε κόκκινη στο 87′ όταν έκοψε την μπάλα, εκτός περιοχής, με το χέρι σε μία κούρσα του Βινίσιους προς το τέρμα. Η Ρεάλ ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως τερματοφύλακας για το υπόλοιπο του ματς ήταν ο κεντρικός αμυντικός Ρούμπεν Βέζο, με τις δύο ομάδες να φεύγουν από το χορτάρι «σφιχταγκαλιασμένες» όσον αφορά το τελικό σκορ στο 3-3.

Λεβάντε: Αΐτορ, Μιραμόν, Ρομπέρ Πιέρ, Βέζο, Κλερκ, Μελέρο (67′ Πάμπλο Μαρτίνεθ), Καμπάνια (78′ Μπάρντι), Ραντόγια, Ντε Φρούτος (86′ Φρανκέσα), Μοράλες (78′ Καντέρο), Ροζέρ (67′ Μάλσα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Λούκας Βάθκεθ (65′ Καρβαχάλ), Μιλιτάο, Νάτσο, Αλάμπα, Βαλβέρδε (82′ Γιόβιτς), Καζεμίρο, Ίσκο (59′ Ασένσιο), Μπενζεμά, Μπέιλ (61′ Ροντρίγκο), Αζάρ (59′ Βινίσιους)