Αντβέρπ - ΑΕΚ 1-0: Έχασε αλλά έδειξε ότι έχει την ανατροπή στην Αγιά Σοφιά

eurokinissi

Η ΑΕΚ πήρε μπρος μετά το γκολ του Γιάνσεν, έκανε ευκαιρίες και πριν και μετά την αποβολή του Μπατάιγ στο 55′, δεν βρήκε την ισοφάριση αλλά έδειξε ότι μπορεί να ανατρέψει τα δεδομένα στη ρεβάνς.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Αντβέρπ με 1-0 αλλά έδειξε πως μπορεί να κάνει την ανατροπή την ερχόμενη Τετάρτη στην Αγιά Σοφιά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Άμραμπατ στο 8′ να σεντράρει στο κεφάλι του Λιβάι Γκαρσία, με τον φορ της ένωσης να σηκώνεται ανενόχλητος για την κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Αντβέρπ.

Η βελγική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 16′. Ο Βερμίρεν έβγαλε κάθετη πάσα στον Γιάνσεν μέσα στην περιοχή, με τον Χατζισαφί να πηγαίνει καθυστερημένα στο μαρκάρισμα και τον Ολλανδό φορ να κάνει το διαγώνιο πλασέ και να κάνει το 1-0 .

Με το που δέχθηκε το γκολ, η ΑΕΚ άλλαξε πρόσωπο. Άρχισε να κλέβει να βρίσκει χώρους και να είναι απειλητική, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Χαρακτηριστικότερη ήταν αυτή στο 28′ με τον Λιβάι Γκαρσία να φτάνει απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αντβέρπ αλλά να μην προλαβαίνει να κάνει το πλασέ, με τον Αντερβάιρελντ να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να βάζει το τάκλιν, διώχνοντας σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Λιβάι Γκαρσία ζήτησε αλλαγή, με τον Εζεκίελ Πόνσε να παίρνει τη θέση του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει κυριαρχήσει μετά το γκολ των Βέλγων αλλά να μη καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση, με τελευταία την ευκαιρία του Πινέδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιόνσον στη θέση του Σιμάνσκι. Η ΑΕΚ έχασε με το «καλημέρα» ευκαιρία, με τον Χατζισαφί να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Μπιτέ να αποκρούει.

Στο 51΄η Αντβέρπ έμεινε με δέκα παίκτες από το μαρκάρισμα του Μπατάιγ.

Στα πρώτα 25 λεπτά με παίκτη παραπάνω, η ΑΕΚ βρισκόταν έξω από τη περιοχή των Βέλγων αλλά δεν μπορούσε να βρει τρόπο να κάνει μια «καθαρή» τελική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ συνέχισε να ψάχνει τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Μάνταλο να έχει περάσει στην αναμέτρηση και να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρια στις καθυστερήσεις χάθηκε από τον Πόνσε.

Στο 95′ ο Μουκουντί βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του Άμραμπατ, με το πλασέ του αμυντικού της ΑΕΚ να φεύγει άουτ.