Conference League: Περίπατος για την Άστον Βίλα στην έδρα της Χιμπέρνιαν

Η Άστον Βίλα δεν άφησε κανένα περίθώριο ελπίδας στη Χιμπέρνιαν, κερδίζοντας στη Σκωτία με 0-5.

Η Άστον Βίλα δεν επέτρεψε ούτε… λεπτό στην Χιμπέρνιαν να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της και με το εμφατικό 5-0 στο «Easter Road» του Εδιμβούργου, ουσιαστικά έκλεισε θέση στους ομίλους του Europa Conference League από τον πρώτο κιόλας μεταξύ τους αγώνα για τα Play Off. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «χωριάτες» ήταν ο Όλι Γουάτκινς ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (17′, 33′, 51′), ενώ τα άλλα δύο τέρματα για τη Βίλα πέτυχαν ο Μπέιλι στο 42′ και ο Ντάγκλας Λουίζ στο 74′ με πέναλτι.

Την ίδια ώρα η Ντνίπρο αν και βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο απ’ το 5ο λεπτό κόντρα στη Σπάρτακ Τρνάβα (απευθείας κόκκινη ο Σαράπι), κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 1-1 κι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας. Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν στο 55′ με τον Οφόρι, ενώ η ουκρανική ομάδα έφερε το ματς στα ίσα στο 67′ με εύστοχο πέναλτι του Πιχάλιονοκ. Στο 89′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για την Ντνίπρο και ο Κογκούτ κι ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες!