Ολυμπιακός - Τσουκάριτσκι 3-1: Θρύλος καυτός και να περάσει ο επόμενος!

Ένας παθιασμένος Ολυμπιακός με πρώτα βιολιά τους δύο σκόρερ Φορτούνη – Ελ Καμπί (2 γκολ) και τον Μαντί Καμαρά να «οργώνει», έκανε σκόνη και θρύψαλα την Τσουκάριτσκι σε ένα ημίχρονο, για να αγκαλιάσει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League – Μείωσαν στο 90+3′ οι Σέρβοι.

Πολύ χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Τσουκάριτσκι για το νέο Ολυμπιακό του Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βγήκαν στο γήπεδο για να… παίξουν, αλλά για να αρπάξουν από το λαιμό την ομάδα του Βελιγραδίου και το έκαναν με επίδειξη δύναμης από το πρώτο ημίχρονο. Πιστοί στο πλάνο, καθαρό μυαλό, αποφασιστικότητα στις μονομαχίες και τους δύο σκόρερ Φορτούνη – Ελ Καμπί (2 γκολ) πρώτα βιολιά, η ομάδα του Πειραιά αγκάλιασε από χθες τη συμμετοχή της στους ομίλους του Europa League, την οποία θα σφραγίσει στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Μοναδική… μουτζούρα η αδράνεια στις καθυστερήσεις που επέτρεψε στους Σέρβους να μειώσουν σε 3-1, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε εύκολα να τελειώσει 5-0 ή 6-0.

Τον Βρουσάι για το δεξί άκρο της άμυνας, αντί του τιμωρημένου Ροντινέι, προτίμησε ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, διατήρησε το ίδιο δίδυμο στόπερ και τον Κίνι αριστερά, ενώ στην επιθετική τριάδα, έδωσε φανέλα βασικού στον φορμαρισμένο Μπιέλ, ενώ στην κορυφή διατήρησε τον Ελ Καμπί.

Όπως στον αγώνα με τη Γκενκ, έτσι και αυτή τη φορά, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με… φόρα και βρήκαν γκολ από τα αποδυτήρια! Μια ωραία σέντρα του Βρουσάι από δεξιά, βρήκε στο δεξί δοκάρι τον Μασούρα στην κίνηση, ο κίπερ των Σέρβων απέκρουσε ενστικτωδώς, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ελ Καμπί και να ανοίξει λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα μόλις στο 3′.

Με τον κόσμο στις εξέδρες να έχει ζεσταθεί από νωρίς και το γκολ να έρχεται από τα αποδυτήρια, οι παίκτες του Ολυμπιακού πάτησαν ακόμη πιο πολύ το γκάζι και οι φιλοξενούμενοι έπαθαν… τρικυμία. Τρία λεπτά αργότερα, μόλις στο 6′, ο Μασούρας σκόραρε ξανά, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, ενώ στην προηγούμενη φάση ο Ελ Καμπί με ένα απίθανο σουτ είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι.

Καμαρά κέρασε, Φορτούνης ήπιε

Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και με τον Καμαρά να οργώνει στη μεσαία γραμμή, ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες και με υπογραφή Φορτούνη το 2-0. Ο Μαντί βρήκε τον αρχηγό στο χώρο κι εκείνος σαν σε προπόνηση αφού έφερε τη μπάλα μπροστά του, την έστειλε να αναπαυθεί στο αριστερό παράθυρο μέσα σε αποθέωση (15′).

Δεν είναι υπερβολή να ισχυριστεί κάποιος ότι οι γηπεδούχοι ισοπέδωσαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμοιαζαν ζαλισμένοι στο τερέν. Με τον Πασχαλάκη θεατή της αναμέτρησης, τον Μπιέλ σε ρόλο 10αριού και τις στροφές ψηλά, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα, πάθος και ποιότητα, με αποτέλεσμα να κυκλώσουν νωρίς τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Europa League.

Μόλις στο 30′ οι παίκτες του Ολυμπιακού άγγιξαν και το 3-0. Ο Κίνι έκανε εντυπωσιακή κούρσα από αριστερά, βρήκε στην κίνηση τον Φορτούνη, ο οποίος σέρβιρε στον Ελ Καμπί, με τον Μαροκινό, όμως, να μην μπορεί να νικήσει από απόσταση ενός μέτρου τον κίπερ της Τσουκάριτσκι.

Στο 34′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σούμποτιτς με κεφαλιά μέτρησε τα αντανακλαστικά του Πασχαλάκη, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα για να καθαρίσει την πρώτη δύσκολη στιγμή στην εστία του. Το 3-0 που φαινόταν να έρχεται, ήρθε τελικά στο 40′ με τον Φορτούνη να πατάει περιοχή και να σερβίρει άψογα στον Ελ Καμπί, ο οποίος με το κεφάλι από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ και το πανηγύρισε ανάλογα.

Λίγο πριν από το φινάλε, ο Μπιέλ με σούτ, σήμα κατατεθέν, από το ύψος της περιοχής λίγο έλειψε να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ, σε ένα ομολογουμένως πολύ χορταστικό και γεμάτο υποσχέσεις πρώτο ημίχρονο…

Γκολ και ο Καμαρά, αλλά…

Μόλις στο 5ο λεπτό του β’ μέρους, ο Καμαρά σκόραρε από κοντά έπειτα από κόρνερ, ωστόσο, το VAR έδειξε πως χρησιμοποίησε το χέρι για να κατεβάσει τη μπάλα και το γκολ δεν μέτρησε. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι κυριαρχικοί και να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, με τους Σέρβους να ψάχνουν μία πάσα για να βγουν στην κόντρα. Στο 55′ ο Μπιέλ λίγο έλειψε να βρει δίχτυα με σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Νέα απόπειρα τρία λεπτά αργότερα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ανάγκασε τον Σαμούροβιτς σε μια εντυπωσιακή εκτίναξη.

Και πρώτη γεύση από Έσε

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, πάτησε χορτάρι αντί του Μασούρα ο Σκάρπα, ενώ ο νεοφερμένος Έσε αντίκατέστησε τον -εκ των κορυφαίων- Μαντί Καμαρά, στην παρθενική του συμμετοχή. Την ίδια περίπου ώρα που ο μέσος από τη Γουινέα αποχωρούσε μέσα σε χειροκροτήματα, οι φίλαθλοι ζητούσαν την παραμονή του Κώστα Φορτούνη.

Με τις στροφές να έχουν… χαμηλώσει το τελευταίο μισάωρο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κάθονται στη θέση του οδηγού, κράτησαν τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς να αφήσουν σε ησυχία την άμυνα των Σέρβων. Στο 70′ έγιναν άλλες δύο κινήσεις από τον πάγκο, με τον Ελ Αραμπί να παίρνει τη θέση του Ελ Καμπί και τον Πορόσο στην πρώτη του παρουσία να αντικαθιστά τον Παναγιώτη Ρέτσο.

Στο 74′ Σκάρπα και Φορτούνης έκρυψαν τη μπάλα, με τον αρχηγό να τη στρώνει στον Μπιέλ στο σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ του Ισπανού, ο οποίος έπαιξε στην «καλή» του θέση, πίσω από τον φορ, έστειλε τη μπάλα ψηλά. Ο Μπιέλ δοκίμασε ξανά το πόδι του δύο λεπτά αργότερα, αλλά αυτή τη φορά του είπε «όχι» ο αντίπαλος κίπερ.

Άλλη μία σημαντική ευκαιρία χάθηκε στο 86′, με τον Ελ Αραμπί να χορεύει τον αντίπαλό του και να σουτάρει, τον πορτιέρε να απομακρύνει και τον Σκάρπα να πιάνει την κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 90+3′ ο Μιλαντίνοβιτς, με υποψία να έχει χρησιμοποιήσει και το χέρι του, μείωσε το σκορ κι έδωσε… ανάσα στην Τσουκάριτσκι, σε ένα παιχνίδι, ωστόσο, που το τελικό σκορ αδικεί τον Ολυμπιακό, αφού θα μπορούσαν οι παίκτες του να πετύχουν άλλα τόσα γκολ κι ακόμη περισσότερα…