Χαρτς - ΠΑΟΚ 1-2: Η γκολάρα του Ζίβκοβιτς τον στέλνει ένα βήμα από τους ομίλους!

Μετά τα δυο πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είδε τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει για τρίτο σερί με παιχνίδι με σουτάρα έξω από την περιοχή στο 75′ για το 1-2 που δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Χαρτς με 1-2, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9′. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε στο 12′ με τον Σβαμπ και στο 75′ ο Ζίβκοβιτς με σουτ έξω από τη περιοχή πέτυχε το γκολ νίκης, που τον φέρνει στο κατώφλι των ομίλων του Conference League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με δυο πέναλτι στις πρώτες παρουσίες της κάθε ομάδας στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Στο 6′ και σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος πάσα του Τάισον, ο Σβαμπ πίεσε τον Βάργκας με τον διαιτητή να δείχνει άουτ αλλά τον VAR να εξετάζει τη φάση και να δίνει πέναλτι. Ο Σάνκλαντ στην εκτέλεση ευστόχησε για το 1-0 στο 9′.

Δυο λεπτά αργότερα και στην πρώτη φάση στην οποία ο ΠΑΟΚ μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Ζίβκοβιτς κέρδισε πέναλτι, με τον Τρεϊμάνις να το καταλογίζει άμεσα. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 στο 12′.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισορροπήσει το ματς αλλά από το 25′ και μετά η Χαρτς κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της. Κρατούσε μπάλα και έψαχνε τα γεμίσματα, καθώς σήκωνε συνεχώς τη μπάλα στον αέρα.

Στο 31΄ήρθε  η πρώτη σέντρα της Χαρτς στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Κοτάρσκι μια σπουδαία επέμβαση μετά από κεφαλιά του Σάνκλαντ. Η μπάλα δεν έφυγε από τη μεγάλη περιοχή, ο Μπόις έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Ράφα Σοάρες έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει πέσει στην παγίδα της Χαρτς και να απορροφά την πίεση προς τη μεγάλη του περιοχή, χωρίς να μπορεί να κρατήσει τη μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα αλλά η Χαρτς απορρόφησε την πίεση που δέχθηκε. Στο 66′ ο Σάνκλαντ σκόραρε με σουτ, μετά από ένα ακόμη γέμισμα που έγινε, με τη φάση να εξετάζεται από το VAR και να ακυρώνεται ως οφ σάιντ.
Στο 75′ ο ΠΑΟΚ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε το δεύτερο γκολ. Ο Μουργκ έστρωσε στον Ζίβκοβιτς ο οποίος από τα 20 μέτρα έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας των σκωτσέζων για το 1-2.
Ο ΠΑΟΚ κράτησε το υπέρ του σκορ μέχρι το ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε τη νίκη – μισή πρόκριση απέναντι στους Σκωτσέζους.