Παναθηναϊκός - Βόλος 3-0: Ξεκούραστα κι απλά και τώρα η Μπράγκα!

Ξεκούραστα κι απλά ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον Βόλο στη Λεωφόρο με γκολ των Τσέριν, Ιωαννίδη και Βέρμπιτς, μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα και πλέον σκέφτεται τη μεγάλη ρεβάνς με τη Μπράγκα.

Με επτά αλλαγές, σε σχέση με τη Μπράγκα, παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κι αναρωτιέστε για την επίθεση, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε τον Ιωαννίδη αντί του Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πήρε την κατοχή, με τον Βόλο να ψάχνει τις αντεπιθέσεις, σε ένα παιχνίδι που πήγαινε όπως αναμενόταν. Και έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο μετά το γρήγορο 1-0 του τριφυλλιού, με τον Τσέριν στο 10ο λεπτό, μετά από κακό διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων

.Το γρήγορο γκολ έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο Γιοβάνοβιτς ήταν ικανοποιημένος, αφού ήθελε καλύτερη λειτουργία στην επίθεση, αλλά και τον Παλάσιος να μπει περισσότερο στο παιχνίδι. Όσον αφορά στον Βόλο, μετά το 1-0 πάτησε δύο φορές την περιοχή του Μπρινιόλι αναζητώντας την ισοφάριση, παίζοντας πιο ψηλά σε σχέση με το ξεκίνημα.

Στο 37ο λεπτό το γκολ του Ιωαννίδη με κεφαλιά μετά από κόρνερ έδιωξε το όποιο… θράσος του Βόλου και με το 2-0 απλοποιήθηκε το έργο του τριφυλλιού, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο!

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 51′, με τον Αϊτόρ (μπήκε αλλαγή) να κάνει ωραία κίνηση εκτός περιοχής και να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Σπόραρ και αυτό που έχει σημασία είναι το θερμό χειροκρότημα του κόσμου στον Σλοβένο φορ, ο οποίος πέρασε δύσκολες στιγμές μετά την περίφημη χαμένη ευκαιρία στο ματς με την Μπράγκα.

Από παιχνίδι μην περιμένετε κάτι διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο στη… βροχερή Λεωφόρο, με τον Βόλο να μη μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο, αν και συνέχισε να βγάζει ποδοσφαιρικό θράσος και να μην κλείνεται.

Στο 74′ ο Βέρμπιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σκοράροντας με κεφαλιά για το 3-0, ύστερα από σέντρα του Κώτσιρα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε ξεκούραστα κι απλά στην τελική επικράτηση, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδωσε ανάσες σε παίκτες, ο Τσέριν έβγαλε όλο το ματς και δείχνει πανέτοιμος για να μπει κι αυτός στη «φαρέτρα» και πλέον άπαντες σκέφτονται την κρίσιμη ρεβάνς με τη Μπράγκα στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (70’ Πάλμερ-Μπράουν), Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (46’ Αράο), Τσέριν, Παλάσιος (46’ Αϊτόρ), Μπερνάρ (82’ Τζούριτσιτς), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (58’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (67’ Κίτσος), Τσοκάνης (81’ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46’ Μπαριέντος), Μαχαίρας (67’ Τάχατος), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ (46’ Μωραΐτης).