Premier League: Το 3Χ3 με Ρόντρι στο 88' η Σίτι - Εκτός έδρας θρίαμβος της Άστον Βίλα

Η Μάντσεστερ Σίτι τα χρειάστηκε αλλά με γκολ στο 88′ έκανε το 3Χ3 στη Premier League καταβάλλοντας την αντίσταση της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Έστω και αν χρειάστηκε να βρει γκολ επανάκτησης προβαδίσματος στο 88′ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το 3Χ3 στο ξεκίνημα της φετινής Premier League σημείωσε η Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με το γκολ του Ρόντρι στο 88′. Νωρίτερα, ο Ερλινγκ Χάαλαντ από μοιραίος – στέλνοντας το πέναλτι που εκτέλεσε στο 37’ στε δεξί δοκάρι της εστίας του Γουες Φοντέρινγχαμ – είχε γίνει ωραίος, καθώς με κοντινή κεφαλιά στο 63’ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τζακ Γκρίλις.

Οι «λεπίδες» δεν το παράτησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ωραίο βολέ του Τζέιντεν Μπογκλ στο 85’. Την τελευταία λέξη, όμως, είχε ο Ρόντρι που «υπέγραψε» το 3×3 για τους πρωταθλητές που βρέθηκαν μόνοι πρώτοι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτι Κας, η Αστον Βίλα επιβλήθηκε με 3-1 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ». Ο 26χρονος διεθνής Πολωνός δεξιός μπακ σκόραρε δις στο πρώτο 20λεπτο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους «χωριάτες».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μπέρνλι μείωσε – όμορφο γκολ σε δημιουργία από τον Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον και τελείωμα από τον Λάιλ Φόστερ. Ωστόσο, η ομάδα του Ουνάι Εμερι βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Λούκας Ντιν δημιουργό και σκόρερ τον Μούσα Ντιαμπί.