ΑΕΚ-Αντβέρπ: Ο Πόνσε και τα 3/4 μετά το 90ο λεπτό!

Εζέκιελ Πόνσε
eurokinisi

Ο Ματίας Αλμέιδρα προορίζει τον Εζέκιελ Πόνσε για σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια της ΑΕΚ για τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Αντβέρπ στη ρεβάνς των πλέι οφ του Champions League.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην τελική ευθεία της προετοιμασίας της για ένα από τα πιο σημαντικά ματς της σύγχρονης ιστορίας της, τη ρεβάνς με την Αντβέρπ για τα πλέι οφ του Champions League. Οι κιτρινόμαυροι υποδέχονται την Τετάρτη (30/8 – MEGA & COSMOTE – 22.00) τους Βέλγους στην ΟΠΑΠ Arena στη ρεβάνς της ήττας με 1-0 στο πρώτο ματς στην Αμβέρσα.

Θέλουν νίκη με δύο γκολ διαφορά για να προκριθούν στους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης. Προφανώς η αποστολή δεν είναι εύκολη αφού οι κιτρινόμαυροι δεν θα παραταχθούν πλήρεις. Η απουσία του Λιβάι Γκαρσία είναι μεγάλη αλλά, από την άλλη, ο Ματίας Αλμέιδα φαίνεται να μπορεί να υπολογίζει, ακόμα και ως βασικό, τον Εζέκιελ Πόνσε. Η μεγάλη επιστροφή του Αργεντινού ενισχύει την ΑΕΚ στη γραμμή κρούσης και εφόσον είναι καλά αγωνιστικά και ψυχολογικά μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω μαζί με τους υπόλοιπους διαθέσιμους παίκτες της επίθεσης.

Το θετικό και το απίθανο που έγινε πιθανό

Θετικό για τον Αλμέιδα είναι ότι προπονήθηκε κανονικά και ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς και έθεσε εαυτόν στη διάθεση του προπονητή του γι’ αυτόν τον ευρωπαϊκό… τελικό. Η ΟΠΑΠ Arena προφανώς θα είναι κατάμεστη για μια μεγάλη βραδιά. Κόντρα στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ η ΑΕΚ κατάφερε μια αδιανόητη ανατροπή. Και ήταν αδιανόητη γιατί όταν όλα έδειχναν ότι έχει υποστεί έναν οδυνηρό αποκλεισμό βρήκε δύο γκολ μετά το 90ο λεπτό.

Μοιάζει απίστευτο αλλά, αν το καλοσκεφτεί κανείς, η ΑΕΚ έβαλε 4 γκολ στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ και τα 3 εξ’ αυτών τα πέτυχε από το 90ο λεπτό και μετά! Άρα τίποτα δεν είναι αδύνατο και το έχει δείξει η ίδια η ΑΕΚ στον εαυτό της.