Αντώνης Καρπετόπουλος: Μια μεγάλη βραδιά στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε στο ΟΑΚΑ την Μπράγκα, που στο τελευταίο πέρασμά της απ’ το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας είχε βάλει τέσσερα γκολ στην ΑΕΚ προ τριετίας. Γράφει ο Αντώνης Καρπετόπουλος στη SportDay της Τρίτης (29/08).

Mετά το πρώτο ματς ανάμεσα στην Μπράγκα και τον Παναθηναϊκό, ο καλός προπονητής των γηπεδούχων, Αρτούρ Ζόρζε, είχε εκφράσει τη σιγουριά του για πρόκριση της ομάδας του στην Αθήνα (με νίκη, μάλιστα) και τη βάσιζε σε δύο πράγματα: στο ότι η ομάδα του έφτασε στη νίκη μετά από ένα δύσκολο ματς και στην πίστη του ότι στο δεύτερο παιχνίδι θα κερδίσει, διότι, όπως είχε πει εκείνο το βράδυ, είχε φτάσει πολύ κοντά σε ένα 3-0 που θα τελείωνε κάθε συζήτηση για πρόκριση.

Ο Ζόρζε, που είχε κάνει ένα εξαιρετικό κοουτσάρισμα και πιστώνεται πολλή απ’ τη νίκη των Πορτογάλων στο πρώτο ματς, είχε μιλήσει λίγο αλαζονικά: στην πραγματικότητα, θα ’πρεπε να δηλώσει την ανακούφισή του, αφού ναι μεν η ομάδα του είχε ευκαιρίες και μετά το 2-0, πλην όμως ο Παναθηναϊκός το δικό του γκολ θα το είχε βάλει πολύ νωρίτερα (και θα είχε ισοφαρίσει) αν ο Σπόραρ δεν έχανε την ευκαιρία της χρονιάς.

Οπως και να ’χει, χθες στη συνέντευξη Τύπου ο Ζόρζε ήταν πολύ διαφορετικός. Είπε ότι μίλησε στους παίκτες του «εστιάζοντας στην ανάγκη να εκμεταλλευτούν τα δυνατά τους σημεία, δηλαδή, την ταχύτητα και τη θέληση επιστροφής στους ομίλους». «Δεν υπάρχει φαβορί», είπε, επειδή «ο Παναθηναϊκός είναι μία ομάδα, δηλαδή, ένα καλό σύνολο κι αυτό προβληματίζει». Η σιγουριά του έχει πάει… περίπατο. Κι αυτό για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι το καλύτερο σημάδι πριν το παιχνίδι.

Καινούργιο

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στην Μπράγκα, υπάρχει απόψε κάτι καινούργιο, που έχει να κάνει με τον Παναθηναϊκό: η αντίπαλός του δεν είναι πλέον γοητευτικά μυστηριώδης, έχει δείξει δυνατότητες κι αδυναμίες, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι ο προπονητής του «τριφυλλιού» έχει απόψε έναν οδηγό: το πρώτο ημίχρονο, που ο Παναθηναϊκός έκανε στο πρώτο ματς απέναντι στους επικίνδυνους Πορτογάλους. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν απ’ τη Μασσαλία με μία τεράστια πρόκριση κι ένα μεγάλο ερωτηματικό: τι μπορούσαν να πάθουν στην Μπράγκα αν η άμυνά τους έδειχνε τα προβλήματα που είδαμε στο «Βελοντρόμ».

Ερώτηση

Πριν το ματς στο «Μουνισιπάλ» της Μπράγκα, η ερώτηση ήταν αν ο Παναθηναϊκός μπορεί να κάνει απέναντι σε μία ομάδα γρήγορη κι επιθετική, όσο η Μαρσέιγ, ένα στιβαρό αμυντικό παιχνίδι. Ο Γιοβάνοβιτς είχε τότε απαντήσει, λέγοντας πως δεν χρειάζεται – η θέση του ήταν ότι ένα καλό αποτέλεσμα μπορεί να έρθει με κατοχή, κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγικό ποδόσφαιρο κι αυτό είχε κάνει ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου ματς.

Πριν μία εβδομάδα, για 45 λεπτά, εκμηδένισε τους κινδύνους, παίζοντας. Κράτησε σωστά την μπάλα, έφτιαξε ευκαιρίες και μάλιστα τόσες ώστε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το συμπέρασμα όλων ήταν ότι του είχε λείψει μόνο το γκολ. Ηταν αμυντικά άψογος, όχι διότι είχαμε δει απ’ τους αμυντικούς του σκληράδα κι ηρωισμούς, αλλά απλά επειδή δεν έδωσε χώρους στους Πορτογάλους να τρέξουν σε αντεπιθέσεις. Ηταν επίσης επιθετικά πολύ «διαβασμένος», καθώς χτυπούσε κυρίως με τους εξτρέμ του, ειδικά απ’ τη στιγμή που οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον Τζούριτσιτς.

Πλάγια

Ο Γιοβάνοβιτς πίστευε ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να ψάξει την τύχη του στις πλάγιες γραμμές διότι ο Μαντσίνι είχε ενέργεια κι ο Παλάσιος έπαιρνε πρωτοβουλίες. Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο, που η απόδοσή του δεν ήταν εξίσου καλή, η επιμονή να παίζει με τους εξτρέμ δικαιώθηκε: το πέρασμα του Αϊτόρ στο ματς έφερε τη μετατόπιση του Μαντσίνι στα δεξιά κι αυτή η αλλαγή, σε συνδυασμό με την ασίστ «πάρε-βάλε» του Ιωαννίδη, έφεραν το γκολ της ελπίδας.

Ομως, ό,τι έγινε στο πρώτο ματς, οφείλεται πολύ στο καλό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού, που του χάρισε σιγουριά μετά τη θύελλα που πέρασε στο «Βελοντρόμ». Αυτή η σιγουριά τού επέτρεψε και να σπεκουλάρει στις αμυντικές αδυναμίες των Πορτογάλων, που είναι υπαρκτές: η άμυνά τους είναι αργή, καθώς ο Νιακατέ είναι επιρρεπής στο λάθος κι ο Φόντε είναι 39 χρονών – επιπλέον, απόψε θα λείψει κι ο Αλ Μουσράτι, που την άμυνα αυτή την προστάτευε.

Πρέπει

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να ψάξει το γκολ σε κάθε στιγμή που θα του δοθεί η δυνατότητα, να μην πάρει άχρηστα ρίσκα και να μην ξεχάσει ποτέ του ότι η πρόκριση μπορεί να κριθεί και μετά τα 90 λεπτά. Οσο πιο μεγάλη είναι η βραδιά, τόσο θα μεγαλώνουν οι ελπίδες του.