Τσουκάριτσκι - Ολυμπιακός 0-3: Κόκκινη... παρέλαση στο Βελιγράδι!

Σκάλες ανώτερος ο Ολυμπιακός του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, πέρασε… αέρα και από το Βελιγράδι με γκολ των Μασούρα, Μπιέλ και Ρέτσου – Με ασίστ συνδύασε ο Φορτούνης τις 300 συμμετοχές με τα ερυθρόλευκα.

Με μισή ντουζίνα γκολ σε βάρος της Τσουκάριτσκι, ο Ολυμπιακός πήρε πανάξια και επιβλητικά την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Συνεχίζοντας την καλή δουλειά του «Γ. Καραϊσκάκης» η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε σκόμη και θρύψαλα τη σερβική ομάδα στο Βελιγράδι και πιστοποίησε τη διαρκώς ανοδική της πορεία.

Αποφασισμένος να δείξει την ανωτερότητά του μπήκε και στο δεύτερο ματς ο Ολυμπιακός παρά το 3-1 του πρώτου αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν με φόρα στο τερέν, πήραν τη μπάλα στα πόδια τους, την κυκλοφόρησαν σωστά κι έψαξαν το γκολ που λίγο έλειψε να βρουν στο 13′ όταν το σουτ του Έσε από το ύψος της περιοχής, βρήκε αρχικά σε σώμα αμυντικού και στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι!

Οκτώ  λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ρέτσου να απειλήσει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπιέλ, ο κίπερ Σαμούροβιτς έδιωξε με δυσκολία στην αριστερή του γωνία, για να πάρει το ριμπάουντ ο Μασούρας και να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Ο διεθνής κυνηγός ήταν εκείνος που απείλησε ξανά στο 29′, αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα δίπλα στο αριστερό δοκάρι.

Με τον Ροντινέι αριστερά στην άμυνα, αντί του τιμωρημένου Κίνι και τον Βρουσάι δεξιά, τον Έσε δίπλα στον Καμαρά στον άξονα και τον Μασούρα, με τον Φορτούνη και τον Μπιέλ πίσω από τον Ελ Καμπί, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν τελικά το γκολ στο 34′. Δράστης ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος την τρίτη και φαρμακερή φορά που απείλησε, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια του Μπιέλ και σλάλομ εντός περιοχής.

Νέα προσπάθεια του Μπιέλ δύο λεπτά αργότερα, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Το κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Ελ Καμπί να σκοράρει στο 39′ έπειτα από την κάθετη πάσα του Φορτούνη, αλλά ο σκόρερ υποδείχθηκε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Ο κάπτεν των «ερυθρολεύκων» στην 300ή επίσημη παρουσία του με τα χρώματα της ομάδας πέρασε υπέροχη ασίστ, αλλά ο Μαροκινός στράικερ ήταν ακάλυπτος για μερικά εκατοστά.

Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, Μπιέλ και Βρουσάι άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα από δεξιά, ο Ισπανός πάτησε περιοχή και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο έγραψε το 0-2 σαν σε προπόνηση.

Με δύο νέα πρόσωπα επέστρεψε στο παιχνίδι η «ερυθρόλευκη» ενδεκάδα από τη στιγμή που η πρόκριση ουσιαστικά είχε κριθεί. Ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Ελ Καμπί και ο Αλεξανδρόπουλος εκείνη του Καμαρά.  Ήταν λογικό ο Μαρτίνεθ να σκεφτεί και λίγο το ματς πρωταθλήματος που ακολουθεί (με τη Λαμία, 3/8), από τη στιγμή που η ομάδα του καθάρισε από νωρίς την πρόκριση. Οι ρυθμοί, ωστόσο, δεν έπεσαν και νωρίς ήρθε το 0-3. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Ρέτσος με υπέροχη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη (53′).

Δημιουργός και σκόρερ αποχώρησαν πέντε λεπτά αργότερα, για να αντικατασταθούν αντίστοιχα από Σκάρπα και Πορόσο. Ο Μασούρας συνέχισε ρε ρόλο ψευτοεννιαριού πίσω από τον φορ, ενώ ο Βραζιλιάνος μπαλαντέρ πέρασε αριστερά, στο χώρο ευθύνης του Φορτούνη.

Νέα απόπειρα απειλής στο 64′ από τον Μπιέλ έπειτα από συνεργασία Σκάρπα – Ελ Αραμπί, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 67′ η Τσουκάριτσκι με τον Στάνκοβιτς έκανε την πρώτη της τελική, βούτυρο στο ψωμί του Πασχαλάκη.

Σκάλες ανώτερος ο Ολυμπιακός δεν έχασε ούτε λεπτό τον έλεγχο του αγώνα, πέτυχε τρία γκολ, όσα και στο πρώτο παιχνίδι, ενώ είχαν μεσολαβήσει και τα 4 επί του Ατρόμητου για το πρωτάθλημα. Στο 76′ ο Ελ Αραμπί ανατράπηκε εκτός περιοχής, αλλά το πέναλτι που σφύριξε ο Μάκελι έγινε οφσάιντ από την υψωμένη σημαία του βοηθού. Στο 81′ ο Έσε πήρε τη μπάλα ανάμεσα στους αμυντικούς της Τσουκάριτσκι, σέντραρε στον Ελ Αραμπί, αλλά η κεφαλιά του Μαροκινού έφυγε λίγο άουτ.

Οι ευκαιρίς δεν σταμάτησαν μέχρι το φινάλε με τον κεφάτο Βρουσάι και τον αεικίνητο Μπιέλ να μην σκοράρουν από ευνοϊκές θέσεις, κάτι που έγινε αμέσως μετά και με Ελ Αραμπί, Σκάρπα.