Ρέιντζερς - Σέλτικ 0-1: Στους Κέλτες το πρώτο Old Firm της χρονιάς

Το πρώτο Old Firm της χρονιάς είχε μεγάλη νικήτρια την Σέλτικ με 1-0 εκτός έδρας επί της Ρέιντζερς.

Η Σέλτικ επιβλήθηκε με 1-0 της Ρέιντζερς εκτός έδρας στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της Σκωτσέζικης Premier League. Η αναμέτρηση κρίθηκε από το γκολ του Ιάπωνα διεθνή επιθετικού, Κιόγκο Φουρουχάσι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρους. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 82ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Κάντγουελ μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής είχε διαφορετική άποψη.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» νωρίτερα είχαν χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Λάμερς να μη μπορεί να νικήσει τον Χαρτ, ο οποίος έκανε σπουδαία επέμβαση. Στο 28΄ το γκολ που πέτυχε ο Ρούφε για λογαριασμό της Ρέιντζερς ακυρώθηκε με την χρήση του VAR (επιθετικό φάουλ).