Ολυμπιακός - Λαμία 4-0: Θρύλος απόλαυση με... τριάρες και ντόρτια!

Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνεθ μοιράζει… τριάρες και ντόρτια, ξεσηκώνοντας τον κόσμο του – Γκολάρες Μασούρα, Φορτούνη, Ελ Καμπί, εξαιρετικό ντεμπούτο του Ορτέγκα – Σε 7 ματς οι «ερυθρόλευκοι» έχουν βάλει 18 γκολ και δέχθηκαν δύο!

«Είσαι αρρώστια Ολυμπιακέ». Με αυτό το σύνθημα οι οπαδοί των «ερυθρολεύκων»… ευχαρίστησαν προπονητή και παίκτες για άλλη μία απολαυστική παράσταση κι άλλη μία άνετη επικράτηση στο δρόμο για την επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Με άλλα 4 γκολ σε βάρος της Λαμίας, γεμάτη εμφάνιση, τρομερή ενέργεια, σωστές κινήσεις από τον πάγκο στη σκακιέρα του αγώνα, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε το «τρία στα τρία», διατηρώντας ανέπαφη ξανά την εστία της. Σε επτά παιχνίδια οι Πειραιώτες έχουν πετύχει 18 γκολ, ενώ έχουν δεχθεί μόλις δύο. Ένα με πέναλτι από τη Γκενκ κι άλλο ένα από την Τσουκάριτσκι στις καθυστερήσεις!

Τα… απαραίτητα άλλαξε ο προπονητής του Ολυμπιακού στην ενδεκάδα με στόχο το «3 στα 3». Όπως είχε δηλώσει πριν από το ματς τον ενδιέφερε να τσεκάρει τις δυνάμεις των παικτών του μετά το ταξίδι και τη νίκη στο Βελιγράδι επί της Τσουκάριτσκι. Όπως σας είχε ενημερώσει από το πρωί η κυριακάτικη SportDay, θέση στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ντόη αντί του Φρέιρε, ο Κίνι έπαιξε δεξιά για να πάρει ανάσες ο Ροντινέι, ενώ ο νεοφερμένος Ορτέγκα ξεκίνησε βασικός στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα. Με δύο κουβέντες φρέσκαρε την άμυνά του, χωρίς να πειράξει το παραμικρό σε μεσαία γραμμή κι επίθεση.

Κυρίαρχος από το ξεκίνημα

Με τους παίκτες της Λαμίας να μαρκάρουν μαζικά πίσω από τη μπάλα, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την πρώτη τους πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό μετά από εξαιρετική συνεργασία του Φορτούνη με τον Μπιέλ, με τον αρχηγό να διεισδύει από αριστερά, να αλλάζει υπέροχα τη μπάλα με τον Ισπανό, το σουτ του οποίου με το δεξί, όμως, ήταν άστοχο. Μόλις στο 10ό λεπτό, ωστόσο, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου επισκέφθηκε δύο φορές την περιοχή του Πασχαλάκη, με τον Καρλίτος να κινείται ωραία, αλλά να μη μπορεί να φτάσει στο στόχο.

Τελικά, το 1-0 ήρθε και πάλι σχετικά νωρίς, μόλις στο 17′ με τον Φορτούνη να εκτελεί έξυπνα ένα φάουλ, να φέρνει τη μπάλα εντός περιοχής εκεί όπου ο Μασούρας γύρισε υπέροχα το κορμί του και άνοιξε το σκορ μέσα σε αποθέωση. Όσα λεπτά χρειάστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» για να ανοίξουν το σκορ, άλλα τόσα τούς ήταν αρκετά για να φτάσουν στο 2-0 με τον Φορτούνη, να εκμεταλλεύεται την κόντρα εντός περιοχής και την επιμονή του Ελ Καμπί, για να σκοράρει στην κίνηση με εντυπωσιακό βολέ (32′)!

Με τους γηπεδούχους να πέφτουν σαν καμικάζι στους αντιπάλους τους κάθε φορά που έχαναν τη μπάλα και να επιδιώκουν την άμεση ανάκτηση, η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε σχετικά εύκολα και με ωραίο ποδόσφαιρο, παρότι οι στροφές δεν ανέβηκαν ιδιαίτερα. Ο σύλλογος της Φθιώτιδας, πάντως, επιχείρησε να μειώσει στο 40′, με τον Πασχαλάκη αρχικά και τον Ρέτσο στη συνέχεια να καθαρίζουν τη φάση.

Με συνεχείς αλλαγές στην τριάδα πίσω από τον Ελ Καμπί, οι γηπεδούχοι μπέρδεψαν αρκετά τους αντίπαλους αμυντικούς με αποτέλεσμα να φτάσουν χωρίς πολύ κόπο στο ασφαλές 2-0 πριν από την ανάπαυλα. Γενικά, ο νέος Ολυμπιακός δίνει την εικόνα μιας καλοδουλεμένης ομάδας, με πολλές δυνάμεις, ξεκάθαρους ρόλους και καλές συνεργασίες, τόσο στο ανασταλτικό όσο και στο δημιουργικό κομμάτι του αγώνα, ανεξάρτητα από τη δεδομένη ατομική ποιότητα.

Άνετος και… μηχανάκι ο Ορτέγκα

Ο Φρανθίσκο Ορτέγκα έδειξε στην πρώτη του παρουσία με τη φανέλα του Ολυμπιακού ότι μπορεί να του ταιριάζει… γάντι. Γρήγορος, απλός στο παιχνίδι του, με πολλές δυνάμεις και σωστά ανεβάσματα, ο πρώην παίκτης της Βελέζ, στάθηκε αξιοπρεπέστατα, ενώ λίγο έλειψε να δώσει και την πρώτη του ασίστ στο 45′ όταν άλλαξε υπέροχα τη μπάλα με τον Φορτούνη, αλλά ο «κάπτεν» του Θρύλου έκανε μια ντρίμπλα παραπάνω και δεν κατάφερε να γράψει το 3-0.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 52′ με τον Καμαρά εντός περιοχής, να σουτάρει ψηλά από πλεονεκτική θέση. Η… επίμονη Λαμία που επέστρεψε στο τερέν με δύο αλλαγές, επιχείρησε να μειώσει στο 55′ με κεφαλιά του πανύψηλου Λόγκο έπειτα από κόρνερ του Καρλίτος, αλλά ο Κίνι έδιωξε με το κεφάλι πριν προλάβει να επέμβει ο Πασχαλάκης.

Στο 59ο λεπτό, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έριξε στον αγώνα Ροντινέι και Φρέιρε, αντί των Ορτέγκα και Ρέτσου, με τον Κίνι να μετακινείται αριστερά, προκειμένου να παίξει δεξιά ο Βραζιλιάνος συμπαίκτης του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ροντινέι έκανε μία από τις γνωστές του κούρσες από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής εκεί όπου ο Βασιλαντωνόπουλος, βρήκε άθελά του τη μπάλα με το καλάμι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Αμέσως μετά οι δύο σκόρερ Φορτούνης και Μασούρας συνεργάστηκαν άψογα, αλλά δεν τελείωσαν σωστά τη φάση, ενώ στην επόμενη ο Ελ Καμπί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ακολούθησαν τρεις αλλαγές με Καρβάλιο, Αλεξανδρόπουλο και Μπρίνιτς να παίρνουν θέση, αντί των Μασούρα, Έσε και Μπιέλ, με τη μηχανή να μη… σβήνει και τις ευκαιρίες να χάνονται η μία πίσω από την άλλη. Πολύ κοντά στο γκολ πλην του Ελ Καμπί, έφτασε και ο Καρβάλιο με σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να… ξυρίζει το δοκάρι.

Στο 87′ το σουτ του Φορτούνη έπειτα από ωραία ενέργεια του φορτσάτου Μπρίνιτς, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ελ Καμπί με ωραίο τελείωμα στο 90+4′ έπειτα από ασίστ του Φορτούνη που έκλεισε το ματς με ένα γκολ και δύο τελικές πάσες!