Βόλος - ΑΕΚ 2-3: Βρήκε τη λύση στο 90+3' από την άσπρη βούλα

Η ΑΕΚ με το εύστοχο πέναλτι του Άμραμπατ στις καθυστερήσεις πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα του Βόλου με 3-2, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη Super League. Αποβλήθηκε στο 24′ ο Μάνταλος για κλωτσιά σε αντίπαλο, δεν παίζει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ εμφάνισε και πάλι τις ίδιες παθογένειες στην άμυνα, έμεινε με παίκτη λιγότερο απέναντι στον Βόλο, έφερε τούμπα το ματς, είδε τον Ντέλετιτς να την πληγώνει, όμως λυτρώθηκε από το πέναλτι που κέρδισε ο Μουκουντί στις καθυστερήσεις και εκτέλεσε ο Άμπραμπατ για να δώσει τη νίκη στην «Ένωση» με 3-2.

Εξαιρετική η ομάδα της Μαγνησίας, με τον Ντέλετιτς να πληγώνει την πρώην ομάδα του, ενώ συνολικά η λειτουργία της ομάδας του Kώστα Μπράτσου λίγο έλειψε να κοστίσει στην ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε ξανά νωθρά στο ματς κόντρα στον Βόλο και έμεινε πίσω στο σκορ από ένα λάθος του Μουκουντί στην άμυνα, όταν γύρισε απρόσεκτα την μπάλα πίσω στον Στάνκοβιτς, με τον Ντέλετιτς να παίρνει την μπάλα και να πλασάρει για το 1-0 στο 8′.

Η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση, ξεκίνησε να παίζει πιο γρήγορα με τον Τσούμπερ ως κινητήριο μοχλό και έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τους Ελίασον και Ρότα να μην μπορούν να νικήσουν τον Σιαμπάνη.

Εκεί όμως που η ΑΕΚ έδειχνε να συνέρχεται από το σοκ του γκολ, έμεινε με δέκα παίκτες στο 24′ για επικίνδυνο μαρκάρισμα του Μάνταλου πάνω στον Κόμπα, με τον Μανούχο να του δείχνει απευθείας κόκκινη, ενώ η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

Οι παίκτες του Αλμέιδα από εκείνο το σημείο άρχισαν να είναι πιο προσεκτικοί στις μεταβιβάσεις τους, κρατώντας την μπάλα στα πόδια τους και τελικά βρήκαν από μία στημένη φάση το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια στην περιοχή, με τον Γιόνσον να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ΑΕΚ ανναθάρησε από το γκολ που πέτυχε, αυξάνοντας την πίεσή της ψηλά. Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση έφερε τούμπα το παιχνίδι, με τον Τσούμπερ να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νικώντας τον Σιαμπάνη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Την πλήγωσε ο πρώην… Ντέλετιτς

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό και να ρίξει τις ταχύτητες, με δεδομένο πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Ο Βόλος προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, η ομάδα του Αλμέιδα όμως ήταν αυτή που απείλησε με τον Πόνσε και τον Ελίασον. Λίγο αργότερα και πάλι από στημένη φάση, ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σιαμπάνη.

Ένας πρώην παίκτης της ΑΕΚ όμως και σκόρερ του πρώτου γκολ, ο Μίλος Ντέλετιτς κατάφερε να βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα. Η μπάλα χάθηκε στη μεσαία γραμμή, με τον Βόλο να παίζει στο τρανζίσιον, με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην καταφέρνουν να διώξουν το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και τον Ντέλετιτς να εκτελεί και πάλι τον Στάνκοβιτς.

Καθάρισε από την άσπρη βούλα

Η ΑΕΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά με σκοπό να βρει το γκολ της λύτρωσης, ο Αλμέιδα έριξε στο ματς ότι διαθέσιμο είχε ανακατεύοντας την τράπουλα, με τον Αραούχο στο 88′ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά.

Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθε από την άσπρη βούλα, με τον Μουκουντί να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματά στο χέρι του Κρούζλιακ μέσα στην περιοχή και τον Μανούχο να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μαροκινό να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να δίνει την πρώτη νίκη στην ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.