Κύπελλο Ελλάδος: «Εν τούτω Νίκα» για Λεβαδειακό, επιβλητική η Athens Καλλιθέα στη Νίκαια

Το κυρίως πιάτο της 3ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος έγινε την Τετάρτη και στις κυριότερες αναμετρήσεις, ο Λεβαδειακός με πέναλτι του Νίκα στο 118′ πέρασε από την Ηλιούπολη, ενώ η Athens Καλλιθέα θριάμβευσε στη Νίκαια επί του Ιωνικού με 3-0. Επεισόδια και διακοπή στην Κομοτηνή.

Η 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδος έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις, με τις νικήτριες ομάδες, είτε στην κανονική διάρκεια, είτε στην παράταση, είτε στα πέναλτι να παίρνουν και τις προκρίσεις για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με τον Νίκα… οδηγό

Μια από τις σημαντικότερες αναμετρήσεις, ήταν αυτή της Ηλιούπολης με τον Λεβαδειακό, δύο ομάδων που θα κοντραριστούν φέτος στο πρωτάθλημα της Super League2. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και στην παράταση έγιναν όλα.

Ο Λεβαδειακός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Κουιρουκίδη στο 92′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μάντιτς στο 110. Τελικά η ομάδα της Βοιωτίας με πέναλτι του νέου μεταγραφικού αποκτήματος του Παναθηναϊκού, Γιώργου Νίκα στο 118′ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Εντυπωσιακή Athens Καλλιθέα

Μεγάλη πρόκριση πήρε η Athens Καλλιθέα μέσα στη  Νίκαια επί του Ιωνικού. Οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Λουκίνα στο 14′ και στο 59′ και το ένα του Ματίγια (20′), έκαναν επίδειξη δύναμης, ενόψει και του νέου πρωταθλήματος.

Μεγάλη πρόκριση και για το Αιγάλεω

Ανάλογη εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε και το Αιγάλεω, που «διέλυσε» τον Μακεδονικό και μάλιστα στην έδρα του. Δαβιώτης (28′,69′) Ζυγκερίδης (73′) Μαραθωνίτης (94′) ήταν οι σκόρερς για την ομάδα της Δυτικής Αττικής.

Επεισόδια και διακοπή

Επεισοδιακή ήταν η αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον Εθνικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, όταν υπήρξε εισβολή των ανθρώπων των δύο πάγκων στον αγωνιστικό χώρο. Η αναμέτρηση διακόπηκε στο 59′ όταν μετά από ένα μαρκάρισμα εκτός φάσης του Παναγιώτη Ζωγραφάκη του Εθνικού, ξεκίνησαν τα επεισόδια. «Θύμα» τους ο Βαγγέλης Παπαγγέλης, ο οποίος μάλιστα διεκομίσθει και στο νοσοκομείο. Η τύχη του αγώνα θα κριθεί στα πειθαρχικά όργανα.