Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 0-5: Το «10 το καλό» ο Μπερνάρ και «περίπατος» πριν από τη Βιγιαρεάλ

Εντυπωσιακός και αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός, πέρασε με το άνετο 5-0 από το Αγρίνιο με χατ-τρικ του Μπερνάρ (τα άλλα γκολ Αϊτόρ και Μάγκνουσον), έκανε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα και σκέφτεται πλέον τον αγώνα με τη Βιγιαρεάλ την προσεχή Πέμπτη.

Δύο στα δύο παιχνίδια που ο Παναθηναϊκός ήθελε μία όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη νίκη πριν από κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς. Στην αρχή ήταν ο Βόλος, ένα εύκολο 3-0. Τώρα ήταν ο Παναιτωλικός. Δύο σεζόν με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο οι «πράσινοι» ζορίστηκαν. Την πρώτη χρονιά ηττήθηκαν 1-0, πέρυσι νίκησαν δύσκολα με τον Ιωαννίδη.

Καμία σχέση οι δύο προηγούμενες χρονιές με την εφετινή. Το βράδυ του Σαββάτου ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με… κανονική ενδεκάδα (ο Γιοβάνοβιτς απέφυγε τις πολλές αλλαγές σε σχέση με τα δύο προηγούμενα ματς της Super League) και από το πρώτο ημίχρονο άρχισε να σκέφτεται τη… Βιγιαρεάλ.

Ο Μπερνάρ πρωταγωνιστής στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, αφού με δικά του γκολ οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων. Το 0-1 στο 15′ μετά από ασίστ του Χουάνκαρ, το 0-2 στις καθυστερήσεις αφού πρώτα η μπάλα άλλαξε μέσα στην περιοχή, ο Ιωαννίδης έκανε το τακουνάκι και ο Βραζιλιάνος με σουτ έγραψε «δύο» στον προσωπικό του λογαριασμό.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τόσο όσο. Όχι παραπάνω. Θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα γκολ, είχε τις ευκαιρίες. Στην αντίπερα όχθη ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά, έδειξε τη διάθεση να επιτεθεί, αλλά μετά το 0-1 αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και οι μακρινές μπαλιές στην επίθεση δεν αποτελούσαν πρόβλημα ούτε για την άμυνα του τριφυλλιού ούτε για τον Μπρινιόλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το 0-2 υπέρ του ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση. Κατέβασε ταχύτητα, αλλά και πάλι ήταν… δύο κλάσεις καλύτερος του Παναιτωλικού και απείλησε για να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Στο 64ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ και πάλι από τον Μπερνάρ, με εκτέλεση φάουλ που κανονικά δεν θα εκτελούσε, αφού ετοιμαζόταν ο Μαντσίνι, ο οποίος όμως αποχώρησε ως αλλαγή. Έτσι ο Βραζιλιάνος άρπαξε την ευκαιρία και έκανε χατ-τρικ με πανέξυπνο τρόπο.

Λίγο πριν από το φινάλε ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, το οποίο VAR, αλλά και ο Τσαγκαράκης στο πρώτο ημίχρονο μάλλον ήταν σε άλλο γήπεδο, αφού δεν είδαν το καθαρό μαρκάρισμα του Μαλή στον Σένκεφελντ, στο 33ο λεπτό.

Αυτή τη φορά οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σπόραρ, με τον Αϊτόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να διαμορφώνει το 0-4.

Στις καθυστερήσεις ο Μάγκνουσον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό και θριαμβευτικό 0-5 του τριφυλλιού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Λιάβας (56’ Φ. Ντουάρτε), Μαλής, Οικονόμου, Π. Ντουάρτε, Τορεχόν, Πέρες, Τσιγγάρας (46’ Χουάνπι), Μπαλτασάρα, Ντίαζ (65’ Σενγκέλια), Καρέλης (76’ Πέδρο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (64’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (75’ Τσέριν), Παλάσιος (80’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (75’ Σπόραρ), Μαντσίνι (64’ Αϊτόρ).