ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1: Αλύγιστοι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν ξανά με το κεφάλι ψηλά από την OPAP Arena

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα μετά το 1-0 της ΑΕΚ που ξεκίνησε φουριόζα στην αναμέτρηση, αλλά οι παίκτες του ισορρόπησαν, ισοφάρισαν κι έφυγαν με το κεφάλι ψηλά από την έδρα των «κιτρινόμαυρων» – Το VAR έσωσε δύο φορές τον Πορτογάλο ρέφερι Ντίας!

ΑΕΚ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην OPAP Arena, με τους «ερυθρόλευκους» να χαμογελούν, φεύγοντας για τρίτη χρονιά αήττητοι από την έδρα της Ένωσης σε αγώνα πρωταθλήματος. Πέρυσι η ομάδα του Πειραιά είχε μία νίκη και μία ισοπαλία στην έδρα των «κιτρινόμαυρών», ενώ και το βράδυ της Κυριακής, στάθηκε όρθια, όρθωσε ανάστημα και έδειξε ότι είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα, μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και προηγήθηκαν στα μισά του ημιχρόνου με τον Πόνσε, για να ανεβάσουν στροφές οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια, να ισοφαρίσουν με τον Ελ Καμπί και να απειλήσουν ακόμη και για ανατροπή. Παραφωνία ο Πορτογάλος διαιτητής Ντίας, ο οποίος έχασε δύο φάσεις και τις δύο σφύριξε υπέρ της ΑΕΚ με κίνδυνο να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα, αλλά ευτυχώς τον διόρθωσε το VAR.

Η μοναδική έκπληξη στο χορτάρι της OPAP Arena σε ό,τι αφορά τις αρχικές επιλογές των δύο προπονητών ήταν η παρουσία του πιο ακριβού ποδοσφαιριστή στη Super League, για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Ο Ντανιέλ Ποντένσε επέστρεψε… τρελαμένος στον Πειραιά, έδωσε τον καλύτερο εαυτό του για να ανεβάσει στροφές τις προηγούμενες μέρες και ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, μετά από ένα σύντομο τετ α τετ που είχε μαζί του το απόγευμα, αποφάσισε να τον ρίξει στη μάχη από το πρώτο λεπτό, αντί του Πεπ Μπιέλ. Για το αριστερό άκρο της άμυνας προτίμησε τον πιο έμπειρο Κίνι από τον Ορτέγκα.

Ο Ματίας Αλμέιδα που έπρεπε να υπολογίσει χωρίς τον Λιβάι Γκαρσία και τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, δεν προχώρησε σε κάποια έκπληξη της τελευταίας στιγμής. Με τη γνωστή αμυντική τετράδα, τους Γιόνσον, Σιμάνσκι στον άξονα, απέναντι στους Έσε και Καμαρά, τον Ελίασον με τον Τσούμπερ στα άκρα της επίθεσης και τον Αραούχο, πίσω από τον Πόνσε.

Αρχική διάταξη και για τους δύο μονομάχους το 4-2-3-1, με αρκετές… μετατροπές, ωστόσο, σε φάση άμυνας και επίθεσης. Στην πλάτη του Κίνι επιχείρησε να εκδηλώσει την πρώτη επίθεση ο Ελίασον, αλλά το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, δεν έφερε αποτέλεσμα. Από το πρώτο σφύριγμα, φάνηκε η διάθεση και ο δυναμισμός των δύο ομάδων σε όλες τις διεκδικήσεις. Οι γηπεδούχοι επισκέφτηκαν για πρώτη φορά την εστία του Πασχαλάκη στο 7ο λεπτό, ωστόσο, και τα δύο σουτ που επιχείρησε ο Τσούμπερ κόπηκαν προ της εστίας.

Τα πνεύματα ζεστάθηκαν για τα καλά στο 14′ όταν ο Κίνι με δύο διαδοχικά μαρκαρίσματα, αρχικά στον Ελίασον και στη συνέχεια στον Ρότα, οδήγησε τον Πορτογάλο ρέφερι στην απόφαση να δείξει πέναλτι, το οποίο, ωστόσο, στη συνέχεια ακύρωσε, μέσω VAR, καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ είχε αρχίσει να πέφτει πολύ πριν έρθει σε επαφή με τον αμυντικό του Ολυμπιακού.

Ορθή η τελική απόφαση του Ντίας, ο οποίος, ωστόσο, έβγαλε κίτρινη στον Φορτούνη, επειδή του ζήτησε να παρατηρήσει τον Ρότα για θέατρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σε φάουλ από δεξιά του Αραούχο, ο Μοχαμάντι έπιασε την κεφαλιά πάνω από τον Έσε, αλλά ο Πασχαλάκης εντυπωσιακά έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Δεν συνέβη το ίδιο, ωστόσο, στο 23′ όταν από πλάγιο ο Λάζαρος Ρότα βρέθηκε εντός περιοχής, σέρβιρε προς τον Πόνσε, ο οποίος μπήκε ουσιαστικά με τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δίκαιο το προβάδισμα της Ένωσης με βάση την εικόνα των δύο ομάδων και την αδυναμία των «ερυθρολεύκων» να κρατήσουν τη μπάλα.

Αντίδραση και άμεση απάντηση

Οι φωνές του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, αφύπνισαν τους παίκτες του που μετά το γκολ αποφάσισαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να γίνουν απειλητικοί. Το σχέδιο του Ματίας Αλμέιδα ήταν οι παίκτες του να χτυπήσουν από δεξιά, από την πλευρά ευθύνης του Κίνι, ο οποίος βρέθηκε ουκ ολίγες φορές ανάμεσα σε δύο παίκτες. Από το 20ό λεπτό ο κόουτς του Ολυμπιακού έδωσε εντολή στον Ποντένσε που είχε ξεκινήσει δεξιά να πάει αριστερά για να ντουμπλάρει, αλλά δεν πρόλαβε το κακό για την ομάδα του.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε με το ωραίο σουτ του Μασούρα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Στάνκοβιτς, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση. Η πίεση των «ερυθρολεύκων», ωστόσο, είχε διάρκεια, καλές συνεργασίες και καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα στο 38′ να έρθει το 1-1 έπειτα από ωραία συνεργασία του Ροντινέι με τον Ποντένσε και σέντρα του τελευταίου στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ελ Καμπί κάρφωσε με το κεφάλι τη μπάλα στο βάθος της εστίας!

Λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν και στην ανατροπή πριν από το ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Φρέιρε από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά. Το ημίχρονο έκλεισε με το VAR να διευκρινίζει πως δεν υπήρχε κανένα χέρι του Κίνι, σε φάση που διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο αλλαγές από πλευράς Αλμέιδα. Έριξε στον αγώνα τον Πινέδα αντί του Γιόνσον και τον Μήτογλου αντί του Βίντα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ απάντησε με τον Σκάρπα και τον Μπιέλ αντί του Ποντένσε και του Μασούρα, με την εικόνα του αγώνα να είναι σαφώς πιο ισορροπημένη συγκριτικά με το πρώτο μέρος.

Με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά και να βρίσκει περισσότερους χώρους προς την επίθεση, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να δημιουργήσουν ρήγματα από τον κεντρικό άξονα και το κατάφεραν με τον Ελίασον να βρίσκει τον Αραούχο, ο οποίος σκόραρε, αλλά στο ξεκίνημα της φάσης ο Πινέδα είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι, με το VAR να διορθώνει για ακόμη μία φορά το σοβαρό λάθος του Πορτογάλου διαιτητή.

Και στη φάση με το θέατρο του Ρότα και σε ένα γκολ που ξεκίνησε από… μανσέτα του Μεξικανού της ΑΕΚ, ο Ντίας ήταν… αλλού. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, μάλλον δεν είναι σύμπτωση…

Στο 70′ ο πάγκος του Ολυμπιακού φρέσκαρε τον Φορτούνη με τον Ιμπόρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Αλμέιδα με τον Γαλανόπουλο να παίρνει τη θέση του Αραούχο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζίνι που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι απείλησε με σουτ στην κίνηση, ενώ ο Μαρτίνεθ έκλεισε τις αλλαγές του με τον Ορτέγκα αντί του Έσε και τον Γιόβετιτς αντί του Ελ Καμπί. Ο Αργεντινός μπακ πέρασε μπροστά από τον Κίνι για να φρενάρει τις κατεβασιές των γηπεδούχων από δεξιά, με τον Σκάρπα να έρχεται πιο κεντρικά και κοντά στον Γιόβετιτς.