Champions League: Πάρτι για Σίτι - Μπαρτσελόνα, η Λάτσιο σόκαρε την Ατλέτικο με γκολ του τερματοφύλακα

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα του Χουάνγκ, όπως και η Μπαρτσελόνα που διέλυσε με 5 γκολ την Αντβέρπ. Η Λάτσιο με γκολ του Προβεντέλ στις καθυστερήσεις(!) πήρε το βαθμό από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πρεμιέρα για τους ομίλους του Champions League, με πολλά γκολ και νίκες για τα φαβορί στην πρώτη αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και έμεινε πίσω στο σκορ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, κατάφερε να πάρει τη νίκη και μάλιστα εύκολα. Η Μπαρτσελόνα έκανε πάρτι απέναντι στην Αντβέρπ, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε μία επαγγελματική νίκη απέναντι στην Ντόρτμουντ.

Απίστευτη εξέλιξη στη Ρώμη, με την Λάτσιο να βρίσκεται πίσω σε όλο το ματς από την Ατλέτικο, όμως να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του τερματοφύλακα, Προβεντέλ στις καθυστερήσεις.

Μάντσεστερ Σίτι – Ερυθρός Αστέρας 3-1

Η Σίτι έχασε τεράστιες ευαιρίες στο πρώτο μέρος (22! τελικές), όμως είδε τον Μπουκαρί να ανοίγει το σκορ για τον Ερυθρό Αστέρα πριν το σφύριγμα για τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Χάλαντ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, όμως ο Άλβαρες ήταν αυτός που έδωσε τη λύση με δύο γκολ στο 47′ και στο 60′.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πανέμορφη προσπάθεια και ωραίο πλασέ ο Ρόντρι στο 73′.

Μπαρτσελόνα – Αντβέρπ 5-0

Εξαιρετική η Μπαρτσελόνα, έκανε ότι ήθελε απέναντι στην Αντβέρπ και την φιλοδώρισε με 5 τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Φέλιξ, ενώ λίγο μετά έδωσε ασίστ στον Λεβαντόφσκι.

Στο 22′ η Μπαρτσελόνα έκανε το 3-0, ενώ οι Γκάβι και Φέλιξ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0

Στο πρώτο μέρος μπορεί να δυσκολεύτηκε η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, όμως στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ στο 49′.

Στο 59′ ο Χακίμι έκανε το 2-0, αφού ο Μαροκινός με ωραία ενέργεια νίκησε τον Χούμελς αλλά και τον Κόμπελ.

Σαχτάρ – Πόρτο 1-3

Η Πόρτο άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με τον Γκαλένο, όμως οι Ουκρανοί ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Κέλσι.

Ο Γκαλένο όμως δεν σταμάτησε εκεί, αφού έδωσε άμεσα προβάδισμα στην ομάδα του με ωραίο γκολ, ενώ λίγο αργότερα μετά από εξαιρετική κούρσα έδωσε ασίστ στον Ταρεμί για το 3-1.

Λάτσιο – Ατλέτικο 1-1

Η Ατλέτικο είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι απέναντι στη Λάτσιο με γκολ του Μπάριος, όμως οι «λατσιάλι» με γκολ του τερματοφύλακα Προβεντέλ στις καθυστερήσεις πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, σοκάροντας την ομάδα του Σιμεόνε.

Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0