Champions League: Ματσάρα στο Μόναχο με νικήτρια την Μπάγερν κόντρα στην Γιουνάιτεντ - «Ντόρτια» η Άρσεναλ

Χορταστικό παιχνίδι στο Μόναχο με εφτά γκολ και την Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με 4-3 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Άρσεναλ πέρασε εύκολο βράδυ με 4-0 απέναντι στην Αϊντχόφεν. Όλα τα αποτελέσματα.

Η Μπάγερν είχε τον απόλυτο έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στο τέλος πήγε να τα κάνει θάλασσα απέναντι στη Γιουνάιτεντ, αν και τελικά πήρε τη νίκη με 4-3 σε ένα απίθανο ματς.

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική κόντρα στην Αϊντχόφεν και την φιλοδώρισε με τέσσερα τέρματα, ενώ η Νάπολι πήρε τη νίκη με 2-1 στο τέλος απέναντι στην Μπράγκα.

Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Μπάγερν Μονάχου – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3

Η Γιουνάιτεντ στα πρώτα λεπτά έφτασε κοντά στο γκολ στο Μόναχο, όμως ένα τραγικό λάθος του Ονάνα, έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπάγερν, μετά από σουτ του Λιρόι Σανέ.

Μάλιστα λίγο αργότερα ήρθε και το 2-0, με τον Μουσιάλα να μπαίνει στην περιοχή, να πασάρει στον Γκνάμπρι που εκτέλεσε από κοντά τον Ονάνα στο 32′.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά και έδειξε να ξυπνά, με τον Χόιλουντ να μειώνει σε 2-1 στο 49′ μετά από ασίστ του Ράσφορντ, όμως οι Βαυαροί απάντησαν άμεσα με τον Χάρι Κέιν, που ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-1.

Η Γιουνάιτεντ έκανε την προσπάθειά της στο τέλος και μείωσε με τον Κασεμίρο στο 88′ δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς, όμως ο Τελ που είχε περάσει ως αλλαγή σκόραρε στις καθυστερήσεις για το 4-2.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η  Γιουνάιτεντ με τον Κασεμίρο μείωσε και πάλι στο σκορ σε 4-3, όμως πλέον δεν είχε χρόνο για να αλλάξει τα δεδομένα.

Άρσεναλ – Αϊντχόφεν 4-0

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Αϊντχόφεν και άνοιξε το σκορ, μόλις στο 8′ με τον Σάκα, ενώ στο 20′ ο Τροσάρντ με πλασέ έκανε το 2-0.

Mάλιστα πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το 3-0, κάνοντας πάρτι στο Έμιρεϊτς.

Οι «κανονιέρηδες» όμως δεν σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Μάρτιν Όντεγκααρντ στο 70′.

Μπράγκα – Νάπολι 1-2

Η Νάπολι ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας και γενικότερα ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, με τον Ντι Λορέντσο να σκοράρει στο τέλος του πρώτου μέρους για το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Νάπολι έχανε ευκαιρίες όμως δεν έβρισκε δεύτερο γκολ και τελικά το πλήρωσε, με τον Μπρούμα να φέρνει το ματς στα ίσια στο 84′. Τελικά η πίεση της Νάπολι απέφερε καρπούς, αφού στο 88′ μετά από αυτογκόλ του Νιακατέ πήρε τη νίκη με 2-1.

Σεβίλλη – Λανς 1-1

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με απίθανη κεφαλιά του Οκάμπος από νωρίς, όμως η Λανς κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα του Φουλτζινί στο 24′.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ίντερ 1-1

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε μετά από μία δεκαετία στο Champions League και κατάφερε να ανοίξει το σκορ απέναντι στην περσινή φιναλίστ, Ίντερ, με γκολ του Μπράις Μέντεθ στο 4′, μετά από λάθος του Μπαστόνι.

Η Ίντερ έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μέρος και τελικά κατόρθωσε να ισοφαρίσει με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 87′ για το τελικό 1-1.

Μπενφίκα – Σάλτσμπουργκ 0-2

Η Μπενφίκα έκανε απανωτά λάθη στην άμυνα και τα πλήρωσε απέναντι στην Σάλτσμπουργκ, που έχασε πέναλτι στο 3ό μόλις λεπτό, ενώ λίγο αργότερα ο Αντόνιο Σίλβα έκανε χέρι στην περιοχή, αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, με τους Αυστριακούς να ανοίγουν τελικά το σκορ με τον Σίμιτς από την άσπρη βούλα.

Στο 51′, ο Σίμιτς από σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Γκλουχ έκανε το 2-0 στην έδρα της Μπενφίκα που δεν μπορούσε να αντιδράσει.