Mπράιτον - ΑΕΚ 2-3: Ματς «όνειρο» για τα «λιοντάρια» του Αλμέιδα που άλωσαν την Αγγλία

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση απέναντι στην Μπράιτον, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην πίεση και τελικά πήρε τεράστια νίκη στο Amex με 3-2.

Η ΑΕΚ έκανε φανταστικό παιχνίδι στο Amex Stadium και πήρε μεγαλειώδη νίκη με 3-2 απέναντι στην Μπράιτον, σοκάροντας τον Ντε Τσέρμπι και το κοινό στις εξέδρες.

Η «Ένωση» προηγήθηκε σε τρεις περιπτώσεις με τα γκολ των Σιντιμπέ, Γκατσίνοβιτς και Πόνσε, ισοφαρίστηκε δις μετά από πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, όμως τελικά άντεξε και πήρε το τρίποντο.

Τεράστιες επεμβάσεις του Στάνκοβιτς που κράτησε την ομάδα του όπου χρειάστηκε, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Σιμάνσκι και Μήτογλου που επιστρατεύτηκαν στην άμυνα.

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε ένα αρκετά επιθετικό σχήμα, με μοναδικό αμυντικό χαφ τον Γιόνσον, μπροστά του τον Πινέδα, τους Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ στα άκρα και τον Αραούχο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Λιβάι Γκαρσία.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, έκλεισε τους χώρους, πίεσε σε όλες τις γραμμές και κράτησε μακριά από την περιοχή της την Μπράιτον. Μάλιστα βρήκε πρώτη το γκολ, αφού μετά το κόρνερ του Χατζισαφί, ο Σιντιμπέ με κεφαλιά… δυναμίτη εκτέλεσε τον τερματοφύλακα της Μπράιτον για το 0-1 στο 11′.

Οι παίκτες του Αλμέιδα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο αμέσως επόμενο λεπτό, έχασαν μοναδική ευκαιρία, με τον Αραούχο να περνά σπουδαία κάθετη στον Λιβάι Γκαρσία, που νικήθηκε όμως στο τετ-α-τετ από τον Στιλ.

Το σκηνικό δεν άλλαζε, με την «Ένωση» να βγάζει αρκετή ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και την Μπράιτον να μην βρίσκει λύσεις για να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει. Η άμυνα των «Γλάρων» ήταν ψηλά στο γήπεδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε κατά το ήμισυ η ΑΕΚ, αφού ο Αραούχο με νέα κάθετη μπαλιά στο 22′ τον Γκαρσία, που πάτησε περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ανέβασε στροφές η Μπράιτον και ισοφάρισε – Απάντησε και πάλι η ΑΕΚ

Στα επόμενα λεπτά, η ομάδα του Ντε Τσέρμπι ανέβασε ρυθμούς και άρχισε να βγάζει συνεργασίες, με τον Φάτι να απειλεί και τον Στάνκοβιτς να αποκρούει, ενώ στην επόμενη φάση, ο Ίγκορ έστειλε στην μπάλα άουτ με το κεφάλι μετά από κόρνερ.

Τελικά στο 27′, η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι με τον Χατζισαφί να ανατρέπει τον Ζοάο Πέδρο στην περιοχή. Στην αρχή ο διαιτητής έδωσε κάρτα για πέναλτι στον παίκτη της αγγλικής ομάδας, όμως το VAR τον κάλεσε να εξετάσει τη φάση και έδωσε το πέναλτι.

Ο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε στο μισάωρο, όμως η ΑΕΚ δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια και φάνηκε να μην επηρεάζεται.

Συνέχισε την πίεση, στην άμυνα οι Μήτογλου και Σιμάνσκι καθάριζαν τις φάσεις και τελικά οι παίκτες του Αλμέιδα σίγησαν και πάλι το Amex Stadium. Η «Ένωση» κέρδισε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, με τον Χατζισαφί να φέρνει με ωραία εκτέλεση την μπάλα στην περιοχή και τον Γκατσίνοβιτς να εκμεταλλεύεται την αναμπουμπούλα στην άμυνα για να σκοράρει στο 40′ για το 1-2.

Μάλιστα η ΑΕΚ θα μπορούσε να βρει ένα ακόμη γκολ, με τον Πινέδα να παίρνει την μπάλα από τον Φαν Χεκ, να πατάει περιοχή, όμως το σουτ κοντραρίστηκε και πέρασε κόρνερ.

Ο τραυματισμός του Χατζισαφί άλλαξε τα δεδομένα

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς μετά από σύγκρουση του Φαν Χεκ με τον Χατζισαφί, ο Ιρανός έπεσε στο έδαφος και έδειξε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα. Έμεινε για περίπου πέντε λεπτά στο έδαφος και με τη βοήθεια φορείου αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, με τους γιατρούς μάλιστα να είναι πολύ προσεκτικοί με τις κινήσεις τους, με τον Μοχαμάντι να περνά στη θέση του.

Ο ρυθμός έπεσε και το όλο σκηνικό φάνηκε να επηρεάζει την ΑΕΚ, με τον Σιμάνσκι να υποπίπτει στο πρώτο λάθος του στον αγώνα, κάνοντας πέναλτι στον Ζοάο Πέδρο που του τσίμπησε την μπάλα, μετά από κακό κοντρόλ του Πολωνού.

Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση και στο 67′ έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (2-2).

Ο Ματίας Αλμέιδα άλλαξε τους Γκαρσία και Αραούχο, περνώντας στο παιχνίδι τους Τσούμπερ και Πόνσε, Στα επόμενα λεπτά η άμυνα της ΑΕΚ άρχισε να νιώθει μεγάλη πίεση, με την Μπράιτον να μυρίζεται… αίμα παίζοντας πιο γρήγορα, με τον Ζοάο Πέδρο να χάνει στο 76′ τεράστια ευκαιρία, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει εξ’ επαφής.

Χτύπησε με Πόνσε, άντεξε στην πίεση

Η ΑΕΚ όμως έδειξε πως έχει και άλλο καύσιμο στο ντεπόζιτο. Μετά από βαθιά μπαλιά ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο της άμυνας, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, δίνοντας στον Ελίασον, ο Σουηδός του την ξαναέδωσε και ο Αργεντινός φορ τελείωσε τη φάση για να δώσει και πάλι προβάδισμα με 2-3 στην «Ένωση» στο 84′.

Στα λεπτά που απέμεναν μαζί με τις καθυστερήσεις (13′ λεπτά), η Μπράιτον πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Στάνκοβιτς με τεράστιες επεμβάσεις κράτησε την ομάδα του, με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά μία τεράστια νίκη με 3-2.