Πόρτο - Ζιλ Βισέντε 2-1: Με γκολ στο 91' οι Δράκοι πήραν αγχωτικό «τρίποντο»

Με γκολ από τον Εουστάκιο στο 91′ η Πόρτο κατέβαλλε την αντίσταση της Ζιλ Βιθέντε.

Αν και προηγήθηκε νωρίς, η Πόρτο δέχθηκε την ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε το… «buzzer beate»r γκολ του Στέφαν Εουστάκιο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να να «λυγίσει» την Ζιλ Βισέντε με 2-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga. Με αυτή τη νίκη, ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τις Μποαβίστα και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

Ο Ιβάν Χάιμε στο 8ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους «δράκους», όμως στο 37′ ο Αουρέλιο έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους. Η Πόρτο έχασε στη συνέχεια πάρα πολλές ευκαιρίες και… λυτρώθηκε εντέλει στο 90’+1′ απ’ το γκολ του Καναδού μέσου.