Ολυμπιακός - Κηφισιά 4-0: Με υπογραφή Ποντένσε και σεφτέ Γιόβετιτς

Πέντε λεπτά ήταν αρκετά στον Ολυμπιακό να καθαρίσει το παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά, με τον Ποντένσε να κερδίζει το πέναλτι που αξιοποίησε ο Ελ Καμπί και να πετυχαίνει με κεφαλιά το 2-0 – Έκαναν σεφτέ και Γιόβετιτς, Ιμπόρα – Πολλά κέφια Σολμπάκεν και Σκάρπα.

Μπήκαν στο γήπεδο με το μυαλό στον αγώνα κόντρα στη Φράιμπουργκ οι παίκτες του Ολυμπιακού και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, σοβαρεύτηκαν γρήγορα και με δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά, «καθάρισαν» τον αγώνα με τη φιλότιμη Κηφισιά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ποντένσε που κέρδισε το πέναλτι για να ευστοχήσει ο Ελ Καμπί, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-0 με υπέροχη κεφαλιά! Έκανε σεφτέ από την άσπρη βούλα και ο Στέβαν Γιόβετιτς, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε για να γράψει το 3-0, πριν έρθει ο Ιμπόρα για να πετύχει το τελικό 4-0 με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μπιέλ στις καθυστερήσεις.

Με πολλά νέα πρόσωπα

Τους έξι από τους έντεκα παίκτες που ξεκίνησαν κόντρα στην Φράιμπουργκ άφησε εκτός αρχικού σχήματος ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Από τη μία ήθελε να δώσει ανάσες σε αρκετούς από τους βασικούς του, καθώς την Τετάρτη ακολουθεί νέο παιχνίδι για το πρωτάθλημα με την ομάδα του να υποδέχεται τον Άρη κι από την άλλη ήθελε να επιβραβεύσει ορισμένους ακόμη από τους παίκτες του για την προσπάθεια.

‘Αφησε, λοιπόν, εκτός αρχικού σχήματος τους Ροντινέι, Φρέιρε, Έσε (τραυματίας), Φορτούνη, Μασούρα και Μπιέλ, για να τους αντικαταστήσει με τους Κίνι, Ντόη, Αλεξανδρόπουλο, Σκάρπα, Ποντένσε και Σολμπάκεν αντίστοιχα. Είναι γεγονός ότι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν συγκεντρωμένοι στο ανασταλτικό κομμάτι.

Ενδεχομένως να υποτίμησαν σε έναν βαθμό και τις δυνατότητες των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να βγουν άναρχα προς την επίθεση και να αφήσουν εκτεθειμένα τα μετόπισθεν, κυρίως στην προσπάθεια του επικίνδυνου Τετέι (9′), έπειτα από μπέρδεμα ανάμεσα σε Ντόη και Καμαρά στη μεσαία γραμμή. Λίγο νωρίτερα, στο 5′ ο Σάντος βρέθηκε προ του Πασχαλάκη και σκόραρε, αλλά ήταν εμφανώς εκτεθειμένος με αποτέλεσμα να υποδειχθεί άμεσα το οφσάιντ.

Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά τρεις φορές οι παίκτες της Κηφισιάς κινήθηκαν γρήγορα κι έξυπνα στο ξέφωτο, δημιουργώντας προϋποθέσεις αιφνιδιασμού, ωστόσο, ο πολύπειρος Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν εκεί που έπρεπε για να εμποδίσει το 0-1. Η ελαφρότητα των γηπεδούχων στα αμυντικά τους καθήκοντα προκάλεσε την έκρηξη του πάγκου, με αποτέλεσμα η εικόνα να βελτιωθεί γρήγορα και να ακολουθήσουν δύο γκολ με διαφορά πέντε λεπτών!

«Καταλύτης» ο Ποντένσε με πέναλτι και γκολ με κεφαλιά!

Στο 19ο λεπτό ο Ποντένσε έκανε κίνηση εντός περιοχής για να υποδεχθεί τη λόμπα του Ρέτσου, για να δεχθεί το επιπόλαιο σπρώξιμο του Πέιου και να βρεθεί στο έδαφος. Ο διαιτητής Κατοίκος έδειξε την άσπρη βούλα με τον Ελ Καμπί να παίρνει την ευθύνη τελικά, παρότι εξέφρασε επιθυμία να εκτελέσει και ο Σολμπάκεν, για να γράψει το 1-0 αλά Πανένκα, θυμίζοντας Ελ Αραμπί!

Πέντε λεπτά αργότερα, σε κατεβασιά του Ορτέγκα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο… δαιμόνιος Ποντένσε, βρέθηκε αμαρκάριστος κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, μέσα σε αποθέωση από την εξέδρα και πολλά παράπονα από τον Γιάννη Αναστασίου για την απροσεξία των αμυντικών του.

Με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει πολλή δουλειά στον άξονα, να μαζεύει πολλές δεύτερες μπάλες και να ανανεώνει επιθέσεις, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πολύ κοντά σε ένα ακόμη γκολ στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ελ Καμπί να περνά κάθετα τη μπάλα στον Σολμπάκεν, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ, αλλά δεν πήρε τη σωστή απόφαση στο τελείωμα, με αποτέλεσμα να σουτάρει πάνω στον Κρίστινσον.

Στα αποδυτήρια ο κουρασμένος Καμαρά

Με τον Μαντί Καμαρά να μην έχει πολύ βενζίνη στο ντεπόζιτο, ενδεικτικό και των λαθών του στο πρώτο μέρος, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ αποφάσισε να τον ξεκουράσει από το 46′ και να βάλει στη θέση του τον Ιμπόρα. Με τον κεφάτο Σολμπάκεν να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με την Κηφισιά να προσπαθεί να πιέσει πιο ψηλά με τις γραμμές της τοποθετημένες ανάλογα στο τερέν.

Στο 53′ έπειτα από ωραίο συνδυασμό ανάμεσα σε Σκάρπα – Ποντένσε και σέντρα του Βραζιλιάνου, ο Ιμπόρα βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι στο σημείο του πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Αντερέγκεν με ατομική ενέργεια λίγο έλειψε να βάλει δύσκολα στον Πασχαλάκη, αλλή το σουτ του, εντός περιοχής, ήταν άστοχο.

Έκανε σεφτέ και ο Γιόβετιτς

Κάπου εκεί ήταν η ώρα να μιλήσει ο Στέβαν Γιόβετιτς. Ο Μαυροβούνιος σκόρερ, ο οποίος πέρασε στο 58′ στο γήπεδο αντί του Ελ Καμπί, έκλεψε τη μπάλα εντός περιοχής, έπειτα από προσπάθεια του πεισματάρη Σκάρπα, δέχθηκε κλωτσιά από πίσω, κέρδισε το πέναλτι από τη λάθος εκτίμηση του Παπασάββα και με εύστοχη εκτέλεση, έκανε σεφτέ με την ερυθρόλευκη, για το 3-0. Ο Μαυροβούνιος έβγαλε υπέροχη ασίστ και στο 70′ προς τον Καρβάλιο που πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με εναέριο βολέ, ωστόσο, αμέσως μετά ο δημιουργός υποδείχθηκε οφσάιντ.

Ο Καρβάλιο επιχείρησε να σκοράρει και λίγο αργότερα, αλλά η λόμπα που επιχείρησε, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κρίστινσον. Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πορόσο αντί του Ρέτσου, ενώ λίγο νωρίτερα μπήκε και ο Μπιέλ αντί του Σολμπάκεν.