Άρης: Η έδρα που τον πληγώνει περισσότερο - Μόλις επτά νίκες σε 75 αγώνες

Εurokinissi

Οι εκτός έδρας αγώνες του Άρη με τον Ολυμπιακό, αποτελούν παραδοσιακά την πιο επικίνδυνη αποστολή στο ελληνικό πρωτάθλημα

Σε 75 επίσημα ματς κόντρα στον Ολυμπιακό στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, ο Άρης έχει ηττηθεί 55 φορές. Σε 20 παιχνίδια έφυγε αήττητος, ενώ κατάφερε να νικήσει μόλις επτά φορές.

Είναι χαρακτηριστικό πως η τελευταία εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού ήταν το μακρινό 2002, με την απίστευτη εμφάνιση του Φάνη Κατεργιαννάκη στο 0-1 του ΟΑΚΑ και το γκολ του Βέλγου Νορντίν Ζμπαρί με κεφαλιά στο 79′ λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο η πιο σημαντική νίκη του Άρη κόντρα στον Ολυμπιακό, ήταν τον Ιούνιο του 1970, όταν στον ημιτελικό του Κυπέλλου νίκησε 0-1 με γκολ του Κώστα Παπαιωάννου από το 8′ λεπτό και προκρίθηκε στον τελικό που έγινε στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, όπου νίκησε τον ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας.