Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-4: «Πράσινο» ξέσπασμα και επιστροφή στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω την ήττα από την ΑΕΚ, έβαλε τέλος στην «κατάρα» 6.5 ετών και έφυγε με το διπλό από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης με το εντυπωσιακό 1-4. Οι αποφάσεις από τον διαιτητή Ευαγγέλου ξεσήκωσαν τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες του Αστέρα. Μετέτρεψε φάουλ σε πέναλτι!

Μόνο τον… εαυτό του δεν άλλαξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην Τρίπολη! Με εννέα αλλαγές ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, με σημαντικότερη αυτής την παρουσία του Λοντίγκιν αντί του Μπρινιόλι, ο οποίος για πρώτη φορά εφέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη δεν ξεκίνησε βασικός.

Η κουβέντα για τις αλλαγές, βέβαια, ξεχάστηκε αμέσως και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό όταν ο Αράο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό στη βροχερή Τρίπολη. Συγκεκριμένα, ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή με το αριστερό, ο Αράο βρήκε τη μπάλα με το στήθος, της άλλαξε πορεία και την έστειλε στα δίχτυα.

Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ, με τον παιχνίδι να γίνεται εξ αρχής… ροντέο. Κι αυτό γιατί ο Αστέρας δύο λεπτά μετά το 0-1 βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, στην πρώτη του επίθεση με τον Καλτσά να κερδίζει στον «αέρα» την άμυνα του τριφυλλιού.

Τα δύο γρήγορα γκολ άνοιξαν το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και το Αστέρα να πιέζει για να κερδίσει μπάλες και να χτυπήσει στην κόντρα. Βάσει εικόνας πιο πιθανό ήταν το δεύτερο γκολ των «πράσινων» και όντως έτσι έγινε, στο 31ο λεπτό. Ο Παλάσιος έβγαλε εξαιρετική ωραία σέντρα και ο Βέρμπιτς στο δεύτερο δοκάρι με προβολή έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός έχασε διπλή ευκαιρία για το 1-3. Αρχικά, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κώτσιρα από τον Μπαρτόλο. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση του και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο ριμπάουντ ο Σλοβένος φορ το «ψαλιδάκι» με τον γκολκίπερ των Αρκάδων να βρίσκει και πάλι τη μπάλα και αυτή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα!

Η εξαιρετική εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος συνεχίστηκε και στο δεύτερο με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να μπαίνει το ίδιο δυνατά χάνοντας ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προβάδισμα και να αισθάνεται πιο άνετα στη συνέχεια. Οπως ήταν λογικό όσο το 1-2 δεν άλλαζε εύλογα υπήρχε το σχετικό άγχος στον Παναθηναϊκό, ειδικά όταν οι πολλές ευκαιρίες δεν έφεραν το τρίτο γκολ κόντρα στον MVP του Αστέρα, Παπαδόπουλο που έπιανε κάθε τι που πήγαινε μέσα!

Ο Αστέρας είχε το δικό του διάστημα που έβαλε δύσκολα -για περίπου 10 λεπτά- και τρόμαξε τον Παναθηναϊκό ενώ είχε και γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως χέρι του Καλτσά.

Αφού πέρασε ο κίνδυνος, ο Παναθηναϊκός επανάφερε την… τάξη, πήρε ξανά την πρωτοβουλία και στο 80ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του νεοεισελθόντα Φώτη Ιωαννίδη (την παράβαση κέρδισε ο Τζούρισιτς, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες του Αστέρα, με το VAR να επικυρώνει την απόφαση) έφτασε στο 1-3 καθαρίζοντας το τρίποντο της νίκης, το πρώτο διπλό σε αυτή την έδρα μετά από 6.5 χρόνια!

Στο 87′ ο Φώτης Ιωαννίδης και πάλι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Έλληνας φορ είδε τον Παπαδόπουλο εκτός θέσης και με σουτ μακριά και πλάγια αριστερά έκανε εντυπωσιακά το τελικό 1-4.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ι. Χριστόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο (77’ Ντιαρά), Γκρόζντανιτς (61’ Σουρλής), Καλτσάς (81’ Σίτο), Μπαρτόλο (77’ Ζουγλής), Κρεσπί, Μιριτέλο (61’ Μάντζης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι (84’ Ρουμπέν), Πάλμερ-Μπράουν (46’ Σένκεφελντ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Παλάσιος (74’ Βιλένα), Τζούριτσιτς, Βέρμπιτς (66’ Μαντσίνι), Σπόραρ (73’ Ιωαννίδης).