ΑΕΚ - Ατρόμητος 2-1: Παπαδόπουλος και VAR έκαναν τη σφαγή της χρονιάς!

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, ο διαιτητής Παπαδόπουλος και ο VARίστας έκαναν όργια για να τη σώσουν και τελικά με -τραβηγμένο από τα μαλλιά- πέναλτι στις καθυστερήσεις και εκτελεστή τον Γκατσίνοβιτς πήρε τη νίκη με 2-1. Ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ του Έρλινγκμαρκ στο 1-0!

Η ΑΕΚ πήγε να βγάλει μόνη της τα μάτια της, όμως ο διαιτητής Παπαδόπουλος και ο Varιστας, για τους οποίους είχε προειδοποιήσει αρκετές ώρες πριν από το ματς το Sportday.gr, σε ένα ρεπορτάζ που δικαιώθηκε απόλυτα, έκοψαν τα φτερά του Ατρομήτου.

Αρχικά ο Ατρόμητος ισοφάρισε το πέναλτι του Άμραμπατ από το πρώτο ημίχρονο με τον Έρλινγκμαρκ, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης αλλά και στο VAR είδαν οφσάιντ σε -καθαρό- γκολ, ακυρώνοντας το τέρμα!

Τρία λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, ο βοηθός σήκωσε αμέσως λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ, όμως τελικά η καθαρή παράβαση δόθηκε, με την ΑΕΚ να μένει με δέκα παίκτες με την αποβολή του Σιντιμπέ.

Ο Αντζιέλσκι σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, όμως το ματς είχε και.. γλυκό.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Παπαδόπουλος έδωσε κι άλλο πέναλτι στην ΑΕΚ, η φάση εξετάστηκε με τον Γκατσίνοβιτς να δίνει τη νίκη στην ΑΕΚ με 2-1.

Μόνο ΑΕΚ είχε το πρώτο μέρος στην ΟΠΑΠ Arena, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να έχει την απόλυτη πρωτοβουλία στο γήπεδο, τις φάσεις αλλά και την κατοχή της μπάλας. Οι παίκτες της ΑΕΚ πίεζαν ψηλά και κέρδιζαν μπάλες, με αποτέλεσμα ο Ατρόμητος να μην μπορεί να βγει στην επίθεση με αξιώσεις ή να κρατήσει την μπάλα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η ΑΕΚ απειλούσε, χωρίς να έχει όμως τη μεγάλη φάση στο ματς. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με το ψαλιδάκι του Πόνσε, μετά την ωραία πάσα του Αραούχο στην πλάτη της άμυνας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Άμραμπατ έστειλε την μπάλα άουτ, αν και η φάση σταμάτησε για οφσάιντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, και σπατάλησαν δύο καλές στιγμές με κεφαλιές των Κάλενς και Πόνσε να περνούν λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα, μετά από εκτελέσεις κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας ήρθε και το γκολ για την «Ένωση», που κέρδισε την μπάλα ψηλά, με τον Άμραμπατ να κάνει τη σέντρα, το σουτ του Αραούχο να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσακμάκης έπεσε άτσαλα πάνω στον Μάνταλο, με το διαιτητή να δείχνει πέναλτι.

Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ από τα έντεκα βήματα στο 41′.

Η ομάδα του Αλμέιδα από εκείνο το σημείο ανέβασε την απόδοσή της, ενώ σχεδόν κάθε δύο λεπτά είχε φάση, με τον Αραούχο σε ρόλο δημιουργού να βρίσκει εξαιρετικά τους συμπαίκτες του, με τον Πόνσε να νικιέται σε δύο φάσεις (41′, 45′) από τον Τσιντώτα, με τον Ατρόμητο να τελειώνει το ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια, δείγμα της καλής αμυντικής λειτουργίας της «Ένωσης» συνολικά.

Έπαιξε με τη φωτιά και την έσωσαν Παπαδόπουλος και VAR

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο Ατρόμητος έδειξε πως θέλει να βγει λίγο πιο μπροστά, χωρίς όμως να δείξει κάτι το ιδιαίτερο.

Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε με τη συμπλήρωση μιας ώρας σε τέσσερις αλλαγές στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, με σκοπό να φρεσκάρει την ομάδα του. Το τέμπο όμως δεν άλλαξε, η ΑΕΚ δεν απειλούσε, είχε όμως την κυριαρχία στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ όμως δεν καθάριζε το ματς με ένα δεύτερο γκολ, με τον Έντερ στο 77′ να απειλεί με ωραίο σουτ και τον Στάνκοβιτς να διώχνει με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Έρλινγκμαρκ από στατική φάση, όμως ο διαιτητής Παπαδόπουλος μετά από υπόδειξη του επόπτη έδωσε οφσάιντ.

Η φάση του γκολ εξετάστηκε για περίπου πέντε λεπτά από το VAR και τελικά πήρε τη σκανδαλώδη απόφαση να δώσει οφσάιντ σε καθαρό γκολ του Ατρομήτου, που του στέρησε την ισοφάριση.

Τρία λεπτά μετά ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, όμως ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε και τελικά δόθηκε το καθαρό πέναλτι με τους Περιστεριώτες να ισοφαρίζουν στο 89′ από την άσπρη βούλα με τον Αντζιέλσκι.

Όμως το ματς δεν τελείωσε εκεί, με τον Παπαδόπουλο στις καθυστερήσεις να δίνει και δεύτερο πέναλτι στην ΑΕΚ, με το VAR να εξετάζει τη φάση και να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το πέναλτι και ευστόχησε για να δώσει τη νίκη στην «Ένωση» με 2-1.