Άρης-Κηφισιά 1-1: Την πάτησε σαν πρωτάρης από τους πρωτάρηδες!

Εurokinissi

Ο Ισπανός Λόρεν Μορόν σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι αλλά δεν οδήγησε τον Άρη στη νίκη, καθώς η Κηφισιά κατάφερε να επιστρέψει ξανά σε ματς που βρέθηκε να χάνει και πήρε τον βαθμό με κεφαλιά του Οζέγκοβιτς!

Ο Άρης θα’ πρεπε με την ποιότητα και την εμπειρία του να κλειδώσει τη νίκη κόντρα στην Κηφισιά μετά το γκολ του μόνιμου σκόρερ του Λόρεν Μορόν στο 22′.

Αντίθετα την πάτησε σαν… πρωτάρης από τους… πρωτάρηδες της Κηφισιάς, που στο 75′ εκμεταλλεύτηκαν μια σειρά λαθών από τους Νταρίντα και Κάρλσον και ισοφάρισαν με τον Οζέγκοβιτς, καταφέρνοντας και πάλι να πάρουν βαθμό, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ!

Ο Άρης εγκλωβίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε πολλά λάθη και το πλήρωσε, όπως φαινόταν από τη ροή του αγώνα και τώρα πάει με γκρίνια στη διακοπή του πρωταθλήματος, χάνοντας έδαφος στη βαθμολογία.

Γκολ ο Άρης νωρίς με Μορόν

Ο Ισπανός σέντερ φορ χρειάστηκε ένα χτύπημα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς στο 22′ και να δώσει προβάδισμα στον Άρη σε μια φάση που ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ νίκησε κατά κράτος τον Λούμορ και έστρωσε με το κεφάλι στον Μορόν. Ο Ισπανός είναι τέτοιος σέντερ φορ, που ξέρει να σκοράρει με μία επαφή και αυτό έκανε απέναντι στον Αναγνωστόπουλο (που στο παρελθόν είχε αγωνιστεί κόντρα στον Άρη).

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τεράστια διαφορά στην κατοχή της μπάλας, κόντρα στην Κηφισιά που επέλεξε να παίξει αμυντικά. Είναι χαρακτηριστικό πως στο ημίχρονο ο Άρης είχε 78.4-21.6 κατοχή!

Η Κηφισιά ξύπνησε, προειδοποίησε και εκτέλεσε (1-1)

Στο δεύτερο ο κορυφαίος του Άρη Μορόν έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 51′ καθώς νικήθηκε από τον Αναγνωστόπουλο σε μια φάση που αν είχε σκοράρει, θα είχε κλειδώσει τη νίκη.

Η Κηφισιά όμως  άρχισε να ανεβαίνει, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έχασε μια σπάνια ευκαιρία στο 63′ με τον Οζέγκοβιτς, που πήρε ένα απρόσμενο δώρο από τραγικό λάθος του Μπράμπετς, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε καθώς πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Άρης απάντησε με τον Κάρλσον που αντί να εκτελέσει πλάσαρε χαλαρά. Ήταν δύο φάσεις που θα μπορούσαν να είχαν κάνει το σκορ 2-1.

Ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες και να απειλούν, εκμεταλλεύτηκαν την χειρότερη εμφάνιση του Νταρίντα και τα πολλά λάθη που έκανε με τον Κάρλσον και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μασούρα να φεύγει σαν τον άνεμο και τον Οζέγκοβιτς να εκτελεί στο 75′!

Με Πάρντο και Μπράμπετς στην ενδεκάδα ο Μάντζιος

Ο Άκης Μάντζιος ανακοίνωσε τις επιλογές για την βασική ενδεκάδα του Άρη, με τον Κουέστα να ξεκινά κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα επέστρεψε ο Γιάκουμπ Μπράμπετς στο πλάι του Φαμπιάνο. Στα άκρα της αμυντικής γραμμής οι Φεράρι (αριστερά) και Οντουμπάτζο στην άλλη πλευρά.

Στο κέντρο το δίδυμο Νταρίντα – Βερστράτε δεν άλλαξε, ενώ μπροστά τους επιλέχθηκε ο Πάρντο.

Στα άκρα της επίθεσης ξεκίνησε ο Σουλεϊμάνοφ στα δεξιά, ο Μενέντες στην άλλη πλευρά και στην κορυφή της επίθεσης ο Μορόν.