Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-2: Οι «πράσινοι» έσωσαν τον βαθμό με buzzer beater του Γερεμέγεφ στο 96'!

Xορταστικό ντέρμπι στη Λεωφόρο με τον Γερεμέγεφ να σκοράρει στο 96′ και να σώζει την ισοπαλία (2-2) για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ με τα γκολ των Τόμας και Ζίβκοβιτς. Το άλλο «πράσινο» γκολ ο Παλάσιος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 5 αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Τρίπολη (όπου έτσι κι αλλιώς είχε παίξει με πολλές αλλαγές) και ο ΠΑΟΚ με 3 σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Βόλο. Είδαμε επί της ουσίας πιο… κανονικές ενδεκάδες, με τους «πράσινους» να πλησιάζουν στο γκολ στα πρώτα λεπτά με την απίθανη έμπνευση του Τζούρισιτς, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και τον ΠΑΟΚ να απαντά στη φάση αυτή με… γκολ.

Πριν από το 0-1, οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή και τις περισσότερες επισκέψεις στην αντίπαλη εστία, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός και στην πρώτη του ευκαιρία να επιτεθεί με χώρους άνοιξε το σκορ, στο 19ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς πήρε τη μπάλα στα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Κωνσταντέλια ο οποίος έκανε το τακουνάκι, ο Μπρινιόλι απομάκρυνε και ο Μπράντον Τόμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τη φάση να εξετάζεται για οφσάιντ από το VAR.

Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να βρει αντίδραση στο γκολ του Δικεφάλου και αυτή ήρθε στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζούρισιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Μπάμπα επιχείρησε να διώξει, ο Παλάσιος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-1 των πράσινων.

Μετά το 1-1 ο Παναθηναϊκός πίεσε και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και μόνο από τις βαθιές μπαλιές του Κοτάρσκι προσπαθούσε, χωρίς αποτέλεσμα, να φτιάξει επιθέσεις. Αντίθετα οι γηπεδούχοι πατούσαν με μεγαλύτερη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, απειλώντας για την ανατροπή του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο βελτιωμένος και έβγαλε επιθέσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την έχασαν οι «πράσινοι» με τον Παλάσιος να αστοχεί εξ επαφής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 55′ στο εντυπωσιακό σουτ του Μπράντον Τόμας που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι!

Λίγο μετά κι αφού προηγήθηκε εξαιρετική επίθεση από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, ο Τάισον έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με εκπληκτικό πλασέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά!

Η μεταμόρφωση του ΠΑΟΚ δεν φάνηκε μόνο από το δεύτερο γκολ, αλλά από τη συνολική εικόνα. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός άργησε να συνέλθει από το 1-2 και όταν το έκανε έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Γιοβάνοβιτς να αλλάζει πρόσωπα στην ενδεκάδα ψάχνοντας τη βελτίωση της ομάδας του κυνηγώντας έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο προπονητής του τριφυλλιού έριξε και τον Γερεμέγιεφ στον αγώνα (στη θέση του Ιωαννίδη), αλλά τη διαφορά, επιθετικά, την έκανε ο Βιλένα, ο οποίος από τη στιγμή που μπήκε ως αλλαγή ήταν ο μόνος που απειλούσε, με σουτ, τον Κοτάρσκι. Επόμενος που απείλησε, στον μονόλογο του τριφυλλιού στα τελευταία λεπτά, ήταν ο Γέντβαϊ με κεφαλιά στο 88′ που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Στις καθυστερήσεις κι ενώ όλος ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά, ο Σαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία με πλασέ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στο σπουδαίο διπλό.

Το θρίλερ τελείωσε στο 96′ με την μπίλια να πηγαίνει… στο «πράσινο»! Η κεφαλιά του Γερεμέγεφ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον Παναθηναϊκό και έγραψε το χορταστικό 2-2, με τον Δικέφαλο του Βορρά να χάνει μία σπουδαία νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (82′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (76′ Βιλένα), Παλάσιος (70′ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Τζούριτσιτς (70′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (82′ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (62′ Οζντόεφ), Σβαμπ (71′ Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (62′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον Τόμας (72′ Σαμάτα).