ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 0-3: Ο Ποντένσε... υπέγραψε το τρίποντο με το αριστερό!

Με δύο γκολ οβίδες του Ποντένσε μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, ο Ολυμπιακός πέρασε… αέρα απ’ τα Γιάννενα, εκεί που πέρυσι πέταξε δύο βαθμούς. – Εξαιρετική εμφάνιση από Μπιέλ, Αλεξανδρόπουλο, Καμαρά και Ορτέγκα. Σκόραρε και ο σούπερ Ροντινέι στο 90+1′.

Το πόσο διαφορετικός είναι ο φετινός Ολυμπιακός από τον περσινό, φάνηκε ξεκάθαρα και στα Γιάννενα. Εκεί όπου πέρυσι οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν δύο βαθμούς παρότι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, αυτή τη φορά πήγαν με το ίδιο σκορ στην ανάπαυλα, αλλά το διατήρησαν με άνεση ως το τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος εξαπέλυσε δύο οβίδες με το αριστερό μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, πέτυχε ισάριθμα γκολ και υπέγραψε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, στην πρώτη φετινή επίσκεψη της ομάδας του στην επαρχία.  Ο Ροντινέι επίσης με το αριστερό διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να δεχθεί τα συγχαρητήρια όσων βρίσκονταν στο γήπεδο, αλλά και στον πάγκο.

Σε μεγάλα κέφια ο Πεπ Μπιέλ, ο οποίος έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, ενώ ήταν σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις που δημιούργησε η ομάδα του. Πολύ καλή δουλειά και από Αλεξανδρόπουλο, Ορτέγκα, χωρίς να υστερήσει κάποιος από τους υπόλοιπους, σε μια ακόμη δήλωση πρωταθλητισμού από την ομάδα του Πειραιά.

Με απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο των Ζωσιμάδων. Ο Θανάσης Στάικος δεν είχε στη διάθεσή του τους Ριένστρα, Τζίνο, ενώ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ άφησε στην Αθήνα τους ανέτοιμος Ιμπόρα, Έσε, Ρέτσο, Σκάρπα. Θέση στο αρχικό σχήμα πήρε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, πλάι στον Μαντί Καμαρά, ενώ ο Πεπ Μπιέλ προτιμήθηκε από τον Σολμπάκεν και ο Ποντένσε από τον Μασούρα. Τη θέση του Ρέτσου στην καρδιά της άμυνας πήρε -όπως αναμενόταν- ο Ντόη, ενώ αριστερά ξεκίνησε ο Ορτέγκα αντί του Κίνι.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού τοποθέτησε τον Ισπανό μεσοεπιθετικό πίσω από τον Ελ Καμπί, με τον Φορτούνη να ξεκινάει τις προσπάθειές του από δεξιά και τον Ποντένσε από αριστερά.  Ο Μπιέλ, μάλιστα, ήταν εκείνος που απείλησε περισσότερο, καθώς είχε τρεις απόπειρες να σκοράρει ως το 17ο λεπτό, αλλά αστόχησε.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ωστόσο, ο Ποντένσε πήρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής από τον Ορτέγκα και με άμεση εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν. Ο Πορτογάλος σούταρε με το αριστερό, η μπάλα άλλαξε ελαφρώς πορεία στο πόδι του Παντελάκη κι άφησε άγαλμα τον κίπερ του ΠΑΣ για το 0-1.

Απόλυτα κυριαρχικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο, ενώ ο Ελ Καμπί στην πρώτη του τελική, από πάσα του Μπιέλ, λίγο έλειψε να γράψει το 0-2 στο 21′, αλλά τον πρόλαβε ο Κλέιμαν. Στο κόρνερ που ακολούθησε, ο Μπιέλ επιχείρησε να σουτάρει με τη μία έπειτα από την συστημένη πάσα του Φορτούνη, ενώ στο 23′ ο Ποντένσε χτύπησε ξανά και με τον ίδιο τρόπο!

Ο Superman αυτή τη φορά έγινε κάτοχος της μπάλας στο δεξί άκρο της περιοχής δοκίμασε ξανά με το αριστερό, για να πετύχει ένα απίθανο γκολ-οβίδα, με τη μπάλα να καταλήγει στο ίδιο σημείο με το πρώτο του γκολ! Μέσα σε έξι λεπτά και απόλυτο πρωταγωνιστή τον πιο ακριβό παίκτη του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν σοβαρό μαξιλαράκι ασφαλείας, από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου!

Οι παίκτες του ΠΑΣ, μην έχοντας κάτι να χάσουν, αποφάσισαν να παίξουν και επίθεση. Πήραν μέτρα στο γήπεδο, επιχείρησαν να δημιουργήσουν ρήγματα από την πλευρά του Ορτέγκα, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν ως τον Πασχαλάκη. Σε αντίθεση με το περσινό παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με 2-0, αλλά δεν το διαχειρίστηκαν σωστά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι τελικά να… αρπάξουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτή τη φορά, οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν πολύ προσεκτικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν κενούς χώρους για να απειλήσουν σοβαρά, ενώ αντίθετα, λίγο έλειψε να βρουν και τρίτο γκολ στο 38′ με τον Ελ Καμπί να σουτάρει άστοχα στην κίνηση από σέντρα του Ροντινέι. Με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεπεράσει τις δέκα τελικές (συνολικά 13 με τις 6 στο στόχο), χωρίς να έχουν δεχθεί ούτε μια!

Με Πορόσο και Γιόβετιτς

Με δύο αλλαγές επέστρεψαν στο τερέν οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν με γαλαζόλευκες εμφανίσεις. Ο Νίκολας Φρέιρε που είχε κάποιες μικροενοχλήσεις άφησε τη θέση του στον Τζάκσον Πορόσο, ενώ ο Φορτούνης που προερχόταν από τραυματισμό, άφησε τη θέση του στον Στέβαν Γιόβετιτς. Με το σκορ στο 2-0, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ θέλησε να δώσει ακόμη πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα του, με τη διάταξη να γυρίζει σε «καθαρό» 4-4-2.

Με τον Ελ Καμπί να βρίσκεται δύο φορές σε θέση βολής στο 53′ και το 58′, αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με σχετική ασφάλεια στα μετόπισθεν. Είναι προφανές ότι η τεχνική ηγεσία διάβασε καλά το αντίστοιχο περσινό παιχνίδι και φρόντισε να περάσει τα σχετικά μηνύματα. Ο ΠΑΣ βρήκε τελική στο 60′ με τον Μπάλαν να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία.

Στα μισά του β’ μέρους, ήρθαν από τον πάγκο και οι Μασούρας, Καρβάλιο, αντί των Ελ Καμπί και Ποντένσε. Ο ρυθμός έπεσε, αλλά η παρτίδα δεν γύρισε με τον Ολυμπιακό να κάνει παιχνίδι και να ψάχνει τις στιγμές του για ένα τρίτο γκολ. Ο Ντόη επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά στο 69′ για να διώξει προ της γραμμής ο Σόρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Ελ Αραμπί, ο οποίος αγωνίστηκε πλάι στον Γιόβετιτς. Εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ήταν ο Ροντινέι, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού μέσα σε αποθέωση!