Ολυμπιακός: Συνεχίζει απτόητος - Επανέλαβε το ξεκίνημα της περιόδου 2020-21

Ορτέγκα Ρόντινεϊ Αλεξανδρόπουλος
eurokinisi

Τα στατιστικά της 7ης αγωνιστικής της Super League, όπου ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος. Γράφει ο Ευάνθης Γκόγκουλης στη SportDay της Δευτέρας (02/10).

Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε πέρασε… αέρα κι απ’ τα Ιωάννινα. Η έκτη νίκη στους πρώτους επτά αγώνες δεν συνιστά, φυσικά, ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης για τους «ερυθρόλευκους». Υπήρχαν περίοδοι που είχαν το απόλυτο και μάλιστα δικό τους είναι και το απόλυτο ρεκόρ της Super League 1, με 17 σερί νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, το 2015-16.

Το φετινό ξεκίνημα, πάντως, είναι το καλύτερο ύστερα από εκείνο της σεζόν 2020- 21, όταν και πάλι ο απολογισμός ήταν έξι νίκες και μία ισοπαλία. Τότε, μάλιστα, η μοναδική γκέλα είχε σημειωθεί στα Ιωάννινα (1-1), ενώ και πάλι οι πέντε απ’ τις έξι νίκες είχαν επιτευχθεί στο Καραϊσκάκη. «Θύματα» ήταν οι Αστέρας Τρίπολης (3-0), Παναιτωλικός (2-0), Ατρόμητος (4-0), Απόλλων Σμύρνης (2-0) και Παναθηναϊκός (1-0), ενώ η εκτός έδρας νίκη είχε επιτευχθεί επί του ΟΦΗ (2- 0).

Για την ιστορία, εκείνη τη σεζόν ο Ολυμπιακός είχε τερματίσει πρώτος στην κανονική διάρκεια με διαφορά 16 βαθμών απ’ τον δεύτερο Άρη (67 έναντι 51).

Δέκα ο Ποντένσε

Ο Ποντένσε έφτασε τα δέκα γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα κι ο χθεσινός ήταν ο δεύτερος αγώνας στον οποίο σκόραρε δύο φορές. Ο πρώτος ήταν η νίκη με 4-1 επί του Άρη στο Καραϊσκάκη, στις 10 Μαρτίου 2019. Δύο γκολ είχε πετύχει ο Πορτογάλος εξτρέμ σε άλλον έναν εντός έδρας αγώνα για το Κύπελλο, το 3-1 επί της Ξάνθης στις 23 Ιανουαρίου 2019. Επομένως, χθες τα κατάφερε για πρώτη φορά εκτός έδρας.

Δύο γκολ στα πρώτα 22 λεπτά εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος είχε να πετύχει ο Ολυμπιακός απ’ τις 8 Ιανουαρίου 2023, όταν συνέτριψε με 4-0 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ο Πεπ Μπιέλ είχε ανοίξει το σκορ στο 7’ κι ο ΙνΜπεόμ Χουάνγκ είχε πετύχει το δεύτερο στο 22’.

400άρης ο Μασούρας

Ο Γιώργος Μασούρας έφτασε τις 400 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, μαζί με τις 28 της χρονιάς με τον Ηλυσιακό στη Γ’ Εθνική (2013-14). Έχει, ωστόσο κι άλλες «ερασιτεχνικές» συμμετοχές με την ομάδα των Iλiσίων απ’ τη σεζόν 2012-13, που δεν έχουν καταγραφεί.

Ο ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την τρίτη σερί εντός έδρας ήττα του μετά από εκείνες από τον Παναθηναϊκό (0-1) και τον ΠΑΟΚ (1-3). Αυτό είχε να του συμβεί από την περίοδο 2020-21, όταν ηττήθηκε διαδοχικά από Βόλο (0-1), Ατρόμητο (0-1) και ΠΑΟΚ (0-2).

Η Λαμία

Η Λαμία νίκησε εντός έδρας τον Παναιτωλικό για πρώτη φορά μετά τις 8 Ιουνίου 2020, όταν είχε επικρατήσει 2-0 για τα πλέι άουτ. Ο Καρλίτος έφτασε τα 19 γκολ στη Super League 1.