CARABAO CUP: Επιτέλους νίκη η Άρσεναλ, προκρίσεις για Σαουθάμπτον, Μπέρνλι

Έπρεπε να αγωνιστεί στον θεσμό του Carabao Cup η Άρσεναλ για να πανηγυρίσει επιτέλους μία νίκη. Οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν με 6-0 τη Γουέστ Μπρομ. Η Σαουθάμπτον επικράτησε με 8-0 της Νιούπορτ ενώ η Μπέρνλι προκρίθηκε στα πέναλτι στην έδρα της Νιουκάστλ.

Έστω και στο League Cup η Άρσεναλ κατάφερε επιτέλους να πανηγυρίσει μία νίκη. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 6-0 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, με τον Ομπαμεγιάνγκ να επιστρέφει στη βασική της ενδεκάδα, μετά και την περιπέτεια που είχε με τον κορωνοϊό. Αυτός άνοιξε και τον δρόμο με τα δύο γκολ του στο 17′ και το 45′. Οι Πεπέ 45+1′ και Σακά στο 50′ διαμόρφωσαν το 4-0, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ολοκληρώνει την τριπλέτα του στο 63ο λεπτό. Στο παιχνίδι μπήκε και ο Λακαζέτ, που επίσης είχε περιπέτεια με τον Covid-19, ο οποίος σκόραρε δύο λεπτά αργότερα στο 69′ για το τελικό 6-0.

Η Σαουθάμπτον υποχρέωσε σε γκέλα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την περασμένη Κυριακή και με τη φόρα που είχε, απόψε ξέσπασε στη Νιούπορτ, με τον Ελιουνούσι να πετυχαίνει τρία γκολ. Το τελικό 8-0 διαμορφώθηκε με τα γκολ των Μπρόχα (9′, 57′), Τέγια (25′), Γουόκερ Πίτερς (44′), Ελιουνούσι (48′, 55′, 90+1′) και Ρέντμοντ (69′).

Ισόπαλες στο 0-0 έμειναν Νιουκάστλ και Μπέρνλι και οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Σεν Μαξιμέν και ο Αλμιρόν αστόχησαν για τους γηπεδούχους (είχε χάσει και ο Μπράουνχιλ ενδιάμεσα για την Μπέρνλι) και ο Τέιλορ έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους με σκορ 4-3.