ΑΕΚ - Άγιαξ 1-1: Ο Βίντα με κεφαλιά - δυναμίτη την κράτησε όρθια!

Η ΑΕΚ είδε τον Άγιαξ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Μπεργκβάιν, όμως δεν το έβαλε κάτω, πάλεψε μέχρι το τέλος και με την κεφαλιά του Βίντα στο 74′ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Η ΑΕΚ έμεινε και πάλι πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Μπεργκβάιν απέναντι στον Άγιαξ, όμως πάλεψε, ισορρόπησε το ματς, έχασε ευκαιρίες και τελικά με την κεφαλιά… δυναμίτη του Βίντα στο 74′ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Τεράστια εμφάνιση από τον Στάνκοβιτς που κράτησε την «Ένωση» με σημαντικές αποκρούσεις, με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν λίγο πριν τις καθυστερήσεις μοναδική ευκαιρία για να πάρουν το ματς.

Πλέον και με αυτόν τον βαθμό η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα φιγουράρει στην πρώτη θέση του ομίλου και συνεχίζει να ονειρεύεται την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς απέναντι στον Άγιαξ, μπήκε δυνατά στις μονομαχίες και κατάφερε στα πρώτα δέκα λεπτά με πίεση ψηλά να επιβάλει τους όρους της, κάνοντας φάσεις μπροστά από την εστία του Γκόρτερ.

Στα επόμενα λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η άμυνα της «Ένωσης» βρισκόταν ψηλά στο γήπεδο και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων», με τον Στάνκοβιτς να λέει «όχι» σε δύο περιπτώσεις.

Το παιχνίδι ήταν άναρχο με πολλές μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τον «Αίαντα» να βγαίνει γρήγορα στις αντεπιθέσεις. Με αυτόν τον τρόπο προήλθε και το γκολ του Άγιαξ, με τον Μπερκβάιν να βρίσκει τον χώρο να μπαίνει στην περιοχή και τον Πινέδα να τον ρίχνει στο έδαφος.

Ο Ολλανδός ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με την συμπλήρωση μισής ώρας.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και ανέβασε στα επόμενα λεπτά την απόδοσή της, με τον Πινέδα ως κινητήριο μοχλό, με τον Μεξικανό στο 35′ να περνά όποιον βρίσκει μπροστά του, να πατά στην περιοχή, το σουτ να σταματά στον Γκόρτερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Σιντιμπέ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Άγιαξ βρήκε και πάλι ανοιχτό πεδίο και θέλησε να απειλήσει, με το σουτ του Μπέρκβαιν να σταματά στον Στάνκοβιτς, ενώ λίγο αργότερα ο Μπέρχαους με μία βολίδα πήγε να γράψει το 2-0, όμως ο τερματοφύλακας της «Ένωσης» έδιωξε εντυπωσιακά.

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, η ΑΕΚ έκανε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, με την κεφαλιά του Πόνσε στο 45′ να σταματά σε αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ απείλησε με νέα κεφαλιά ψαράκι του Βίντα, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Επιθετική η ΑΕΚ, επικίνδυνος ο Άγιαξ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, πιέζοντας με σκοπό να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τις γραμμές τους θέλοντας να γίνουν πιο επιθετικοί, είχαν ένταση στο παιχνίδι τους, όμως οι επιλογές των Χατζισαφί και Σιντιμπέ δεν ήταν οι ενδεδεΙγμένες.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Άγιαξ να κερδίζει μπάλες και να βγαίνει επικίνδυνα στην κόντρα με τους Μπεργκβάιν και Φορμπς, απειλώντας σε δύο περιπτώσεις, με τον Σιμάνσκι να επεμβαίνει.

Ο Γκατσίνοβιτς ήταν αυτός που παρά τον τραυματισμό του πραγματοποίησε δύο τελικές προσπάθειες για την «Ένωση» και στο 66′ μετά από δική του επέλαση και σουτ ο Γκόρτερ είπε όχι, ενώ ο Σέρβος απείλησε ξανά όμως το σουτ σταμάτησε στα σώματα από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.

Και πάλι… Βίντα

Η ΑΕΚ πίεζε, έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Άγιαξ, ο Αλμέιδα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, όμως οι μπαλιές στην περιοχή δεν περνούσαν από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Τελικά ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι επιθετικοί της «Ένωσης» το έκανε ο Ντομαγκόι Βίντα.

Η ΑΕΚ κέρδισε το κόρνερ, έγινε η συνεργασία μεταξύ Ρότα και Άμραμπατ, με τον Μαροκινό να κάνει τη σέντρα και τον Κροάτη να κερδίζει τους πάντες στον αέρα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 74′.

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες φάνηκε να ψάχνουν το γκολ. Ο Άγιαξ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα κενά στη μεσαία γραμμή, ενώ η ΑΕΚ φόρτωνε τα άκρα εκμεταλλευόμενη τους Ρότα, Μοχαμάντι και Ελίασον που είχαν περάσει στο ματς.

Παρά τις προϋποθέσεις που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να βρουν γκολ – νίκης, με τον Γιόνσον να χάνει απίστευτη φάση στο 89′ με τον Γκορτέρ να του λέει όχι σε τετ-α-τετ, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.