Μακάμπι Χάιφα - Παναθηναϊκός 0-0: Ο Μπρινιόλι τον κράτησε όρθιο στο Ισραήλ!

Κακό βράδυ για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με MVP τον Μπρινιόλι άντεξε στην πίεση της Μακάμπι Χάιφα και πήρε το 0-0 που τον φέρνει στους 4 βαθμούς μετά από 2 αγωνιστικές στο Europa League. Μόνη πρώτη στη βαθμολογία η ομάδα του Γιοβάνοβιτς μετά τη νίκη της Βιγιαρεάλ επί της Ρεν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε να παίξει σε ένα ματς που από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως η ποιότητα θα περάσει σε δεύτερη μοίρα κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να… παίξουν ξύλο και όχι ποδόσφαιρο.

Τα δυνατά μαρκαρίσματα και η ορμή της Μακάμπι έφεραν ολίγον πανικό στους «πράσινους» που είδαν τους γηπεδούχους να απειλούν τρεις φορές στα πρώτα είκοσι λεπτά.

Οι «πράσινοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στην άμυνα, ειδικά με τις μεγάλες μεταβιβάσεις της Μακάμπι που έφερναν τους παίκτες εκτός θέσης και τον Μπρινιόλι μόνο να σώζει την κατάσταση.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με την μεγάλη ευκαιρία του Φώτη Ιωαννίδη. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Σε αυτό προσθέστε κι ένα επικίνδυνο, μακρινό, σουτ του Βιλένα για να έχει μία συνολική εικόνα από την επιθετική απόδοση της ελληνικής ομάδας στο πρώτο μέρος.

Το πρόβλημα ήταν η άμυνα, οι κακές επιλογές, τα κενά, αλλά και η αρνητική εμφάνιση του Χουάνκαρ, ο οποίος δεν μπορούσε να μπει στο παιχνίδι και μετρούσε πολλά λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ως προς την εικόνα της ομάδας του Γιοβάνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, έδινε έξτρα μπάλες στη Μακάμπι και ο Μπρινιόλι ήταν εκεί όσες φορές χρειάστηκε για να κρατήσει το μηδέν.

Μπροστά το τριφύλλι ήταν ακίνδυνο, δεν είχε τις φάσεις και γι’ αυτό το λόγο ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς παίκτες για να πάρει προσωπικές ενέργειες (Τζούρισιτς, Παλάσιος, Βαγιαννίδης). Και δικαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό, αφού ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επικίνδυνος μπροστά, δημιούργησε απειλές στην άμυνα των «πράσινων» της Μακάμπι, αλλά του έλειψε η τελική ενέργεια και κατ’ επέκταση το γκολ.

Το 0-0, πάντως, δεν είναι κακό αποτέλεσμα, ειδικά μετά από μία προβληματική εμφάνιση του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς στάθηκε όρθια, πήρε τον βαθμό κι έφτασε τους 4 βαθμούς παραμένοντας αήττητος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μασάι Ντέγκο): Κέουφ, Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ, Κορνού, Καφουμανά Σο (68’ Αλί Μουχάμεντ), Γιαμπέρ, Σαμπιά Ντιά (68’ Πιερό), Χαλαϊλί (84’ Σίμπλι), Σουράνοφ (46’ λ.τρ. Σερί), Νταβίντ (76’ Ρεφαέλοφ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (78’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (87’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (67’ Τζούριτσιτς), Βιλένα, Μαντσίνι (78’ Παλάσιος), Μπερνάρ, Ιωαννίδης (67’ Σπόραρ).