Αντώνης Καρπετόπουλος: Η αυστηρή κόκκινη στον Ντόι και οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ

Αντώνης Καρπετόπουλος: Η αυστηρή η κόκκινη στον Ντόη και οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος σχολιάζει τις εμφανίσεις που έκαναν Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ σε Europa League και Conference League. Διαβάστε στη Sportday της Παρασκευής (6/10).

Για τον Ματίας Αλμέιδα είναι μια στιγμή που δεν τη λες και την καλύτερη απ’ τη μέρα που ήρθε στην Ελλάδα. Πριν απ’ το ματς με τον Αγιαξ ο κόουτς της ΑΕΚ έχασε και τον Τσούμπερ από τραυματισμό.

Σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ έκανε στην ενδεκάδα της ΑΕΚ οκτώ αλλαγές. Μπροστά απ’ τον Στάνκοβιτς βρέθηκε μετά από καιρό η έμπειρη τετράδα της άμυνας της ΑΕΚ (Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζησαφί). Και πίσω απ’ τους Αραούχο και Πόνσε ο Σιμάνσκι με τον Πινέδα ως δίδυμο στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Γκατσίνοβιτς (αριστερά) κι ο Αμραμπατ δεξιά στις πτέρυγες.
Αγιαξ

Ο Άγιαξ προβλημάτισε την ΑΕΚ

Ο Αγιαξ μπορεί να έχει προβλήματα, εξακολουθεί όμως να έχει και κάποιους πολύ καλούς παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο οι πιο γνωστοί απ’ αυτούς βγήκαν μπροστά. Ο Σούταλο κατηύθυνε καλά την άμυνα κι ελευθέρωνε σωστά την μπάλα, κάνοντας μη λειτουργικό το πρέσινγκ της ΑΕΚ. Ο Μπεργκχάους «έτρεξε» την άμυνα της πρωταθλήτριας και ο Μπεργκβάιν κέρδισε πέναλτι στο 30’, με το οποίο έκανε το 0-1.

Ο Στάνκοβιτς χρειάστηκε σε τέσσερις ακόμα περιπτώσεις. Κάτι θα άλλαζε στην επανάληψη. Κι όντως άλλαξε. Παρά τα κάποια κενά η ΑΕΚ έτρεξε πιο πολύ, πίεσε από το πλάι πιο ορθολογικά, ισοφάρισε όταν ο Βίντα εκμεταλλεύτηκε μία σέντρα του Αμραμπατ και θα έπαιρνε την νίκη αν η καλύτερη ευκαιρία της δεν ολοκληρωνόταν με ένα κακό σουτ του Γιόνσον, που δεν είναι γεννημένος σκόρερ. Είχε κι ο Αγιαξ μία ευκαιρία για το 0-2, αλλά στο τέλος φάνηκε πιο πολύ χαρούμενος με την ισοπαλία.

Ολυμπιακός είχε θέληση, αλλά…

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Σερβία για να πάρει μία νίκη. Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήθελε τους πιο έμπειρους στο γήπεδο. Ετσι ως αντικαταστάτης του Φρέιρε προτιμήθηκε ο Ντόη, που αν και νεαρός έχει γνώση των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, ενώ αντί του Ορτέγκα έπαιξε ο Κίνι. Ο Ολυμπιακός είχε θέληση, αλλά η θέληση δεν αρκεί. Στην Ευρώπη λάθη δεν επιτρέπονται κι ο Ολυμπιακός έκανε τόσα ώστε δεν του έφτανε για να κερδίσει ούτε το 2-0, με το οποίο προηγήθηκε.

Ψαρωμένη κι άπειρη η Τόπολα αρχικά έκανε το λάθος ν’ αφήσει την μπάλα στον Ολυμπιακό στην αρχή νομίζοντας ότι μπορεί να τον χτυπήσει με αντεπιθέσεις: στο 16’ κατάλαβε ότι οι τέσσερις της επίθεσης του Ολυμπιακού άλλο που δεν ήθελαν. Ο Φορτούνης βρήκε με μία μπαλιά 30 μέτρων τον Ποντένσε, αυτός σημάδεψε τον Μασούρα κι ο Έλληνας διεθνής με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Το δεύτερο έμοιαζε συνέχεια του πρώτου: ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο ξεκίνημά του κι αφού ο Ελ Καμπί δεν σκόραρε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, ο Ποντένσε έκανε το 0-2 στο 58’. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητά του, μείωσαν στο 62’ με τον Ντάκαβας και στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν με τον Πάντοβιτς.

Στο ενδιάμεσο είδαμε βέβαια κι άλλα πολλά. Ο Γάλλος διαιτητής Μπαστιάν Μπενουά απέβαλε στο 70’ τον Ντόη με μία αυστηρή κόκκινη. Κι όταν ο Ποντένσε κι ο Φορτούνης βγήκαν απ’ το γήπεδο ο Ολυμπιακός από αυτούς που μπήκαν (Σολμπάκεν, Γιόβετιτς, Αλεξανδρόπουλο) πήρε λίγα. Μία ώρα καλής απόδοσης στην Ευρώπη δεν αρκεί.

Βολεύτηκε o ο Παναθηναϊκός

Ο Ιβαν Γιοβάνοβιτς στο ματς με τη Μακάμπι Χάιφα πόνταρε σε μία τριάδα μέσων που δεν έχουμε συνηθίσει να τους βλέπουμε μαζί (Αράο Βιλένα και Τσέριν) και πλαισίωσε τον Ιωαννίδη με τον Μπερνάρντ και τον Μαντσίνι. Ο ΠΑΟ μπήκε πολύ πιεστικά στην αρχή και είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 19’, ενώ στο 24’ ένα εξαιρετικό σουτ του Βιλένα έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν απλώς υπομονή στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας με κάποια γεμίσματα να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού: τίποτα πιο πολύ. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τακτική: η Μακάμπι χωρίς ο προπονητής της να αλλάξει αρχικά
κάποιον παίκτη ανέβηκε στο γήπεδο κι άρχισε αυτή να κυνηγάει το γκολ χτυπώντας την άμυνα του ΠΑΟ στα αριστερά – ο Χουάνκαρ, που είναι τελευταία ντεφορμέ, υπέφερε. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε σε δύο περιπτώσεις σωτήριες επεμβάσεις του Σένκεφελντ και σε τρεις περιπτώσεις τις αποκρούσεις του φορμαρισμένου Μπρινιόλι.

Ο Γιοβάνοβιτς στην πίεση των γηπεδούχων απάντησε βάζοντας παίκτες που μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα: μπήκαν στο ματς ο Τζούριτσιτς κι ο Παλάσιος, χρησιμοποιήθηκε κι ο Σπόραρ, επιστρατεύτηκε κι ο Βαγιαννίδης.

Ο ΠΑΟ έγινε πιο επιθετικός στο τέλος, αλλά νομίζω πως βολεύτηκε με την ισοπαλία.