Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 5-0: Τζούρισιτς και Παλάσιος τον έστειλαν σε απόσταση νίκης από τον Ολυμπιακό

Με τους Τζούρισιτς και Παλάσιος να έχουν ο μεν δυο γκολ και μια ασίστ, ο δε γκολ, ασίστ και κερδισμένο πέναλτι, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ματς με τον Ατρόμητο (5-0) και πλησίασε σε απόσταση νίκης τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ατρόμητου με 5-0 και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση μιας νίκης από τον Ολυμπιακό.

Αν κάποιος ρωτούσε τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να του περιγράψει μια ιδανική και ρεαλιστική εξέλιξη της αναμέτρησης με τους Περιστεροιώτες, είναι πολύ πιθανό να περιέγραφε όλα όσα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ στο 3′ και να σημειώνει άλλα δυο γκολ μέχρι την επιστροφή των δυο ομάδων στα αποδυτήρια, βάζοντας από νωρίς τους τρεις πόντους στο σακούλι του.

Στο 3′ ο Μλαντένοβιτς συνέχισε… από εκεί που είχε τελειώσει το ματς με τον ΠΑΟΚ, καθώς «σέρβιρε» στον Τζούρισιτς για το 1-0.

Στο 32′ ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρο στη μεσαία γραμμή με τον Τζούρισιτς να τροφοδοτεί τον Παλάσιος ο οποίος με ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 βάζοντας γερές βάσεις για την «πράσινη» νίκη.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Παλάσιος κέρδισε πέναλτι περίπου στο σημείο από το οποίο είχε νωρίτερα σκοράρει, με τον Σπόραρ να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 3-0. Ο Αζεβέδο, που υπέπεσε στην παράβαση, αποβλήθηκε.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Ατρόμητος ξαναβρέθηκε στη σέντρα, με τον Σπόραρ να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα του Ιμερέκοφ στον Τσιντώτα, και τον Τζούρισιτς να κάνει το 4-0.

Δυο λεπτά νωρίτερα, η Λεωφόρος σηκώθηκε στο πόδι για την πρώτη εμφάνιση του Ζέκα μετά από έξι χρόνια. Ο Ζέκα πέρασε στο γήπεδο εν μέσω καθολικής αποθέωσης,  ενώ πήρε και το περιβραχιόνιο.

Στο 85′ ο Ζέκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παλάσιος με κεφαλιά έδωσε ασίστ στον Γερεμέγιεφ, που σκόραρε για το τελικό 5-0.