Αντώνης Καρπετόπουλος: Χωρίς κανένα πρόβλημα η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ, που αντιμετώπισε τον Παναιτωλικό κι ο Παναθηναϊκός, που φιλοξένησε τον Ατρόμητο στη διακοπή του πρωταθλήματος, έδωσαν τα δύο ματς που είχαν αναβληθεί την 1η αγωνιστική: κέρδισαν εύκολα κι οι δύο και δεν θα μπορούσε το πράγμα να είναι διαφορετικά. Γράφει στη SportDay ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

Περίμενα ότι ο Ματίας Αλμέιδα θα χρησιμοποιούσε το ματς με τον Παναιτωλικό για ένα ξεμπλοκάρισμα του Πόνσε, που με δεδομένα τα συχνά προβλήματα του Γκαρσία, μοιάζει απαραίτητο. Ο προπονητής της ΑΕΚ είχε διαφορετική γνώμη κι όπως είπε, ήθελε να δει τον Αραούχο να σκοράρει – τον Πόνσε δεν τον ξεκίνησε καν και του έδωσε μόλις δέκα λεπτά συμμετοχής.

Για να βοηθήσει τον Αραούχο, που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης μετά από καιρό μόνος, ο Αλμέιδα έστειλε στο γήπεδο μία πεντάδα που αποτελείτο από έναν «κόφτη» (τον Γιόνσον) και τους Πινέδα, Πισάρο, Ελίασον και Μάνταλο. Ο Αραούχο είχε τουλάχιστον τρεις τεράστιες ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε, όμως αυτό πρέπει να ήταν το μόνο που δεν χαροποίησε τον Αργεντινό τεχνικό. Κατά τα άλλα, ο Αλμέιδα προτίμησε να χρησιμοποιήσει τον αγώνα ως ένα ματς προετοιμασίας, στο οποίο θέλησε να δει κάποια πράγματα που θα ήταν δύσκολο να δοκιμάσει σε κανονικά παιχνίδια.

Έτσι, στην άμυνα της ΑΕΚ μπροστά απ’ τον Στάνκοβιτς και μαζί με τους Ρότα και Χατζισαφί βρέθηκαν ο Βίντα κι ο Κάλενς, που δεν είχαν αγωνιστεί μαζί, ενώ και στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν μαζί οι Πισάρο, Πινέδα και Μάνταλος, που δεν είχαν ξαναϋπάρξει σε αρχική 11άδα με φορ μάλιστα τον Αραούχο. Η ΑΕΚ έχασε λίγο χρόνο στην αρχή, αλλά μετά το πρώτο 15λεπτο χάθηκε η μπάλα. Όμως, αυτό θα συνέβαινε όποια κι αν ήταν η 11άδα της «Ένωσης» απέναντι στον Παναιτωλικό, που αρχίζει να μη θυμίζει κανονική ομάδα.

Σε ένα δίλεπτο, με τον Βίντα και τον Ρότα, η ΑΕΚ έκανε το 2-0: ο Ελίασον έφτιαξε και τα δύο γκολ. Ωστόσο, το αληθινά απίθανο στο ματς ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα κι ο Παναιτωλικός προσπάθησε να παίξει πιο πολύ – έχανε άλλωστε 2-0. Τι κατάφερε; Να κάνει σε 40 λεπτά ένα σουτ με τον Ντουάρτε! Η ΑΕΚ, που απλά σοβαρεύτηκε στο τέλος, πέτυχε το 3-0 με τον Μουκουντί, ο ίδιος παίκτης είχε αμέσως μετά δοκάρι και στις καθυστερήσεις δεν μέτρησε ένα γκολ του Μάνταλου: όλα αυτά έγιναν σε μόλις επτά λεπτά.

Πολύ άνετα κι ο Παναθηναϊκός

Πολλές αλλαγές έκανε κι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην 11άδα του Παναθηναϊκού, αλλά έχει δώσει χρόνο συμμετοχής σε τόσους πολλούς παίκτες, που όποιοι κι αν ξεκινήσουν έχουν ματς ως βασικοί. Στο 4-3-3 ο Λοντίγκιν βρέθηκε στην εστία, ο Βαγιαννίδης επέστεψε ως βασικός ξανά για να βρει τους Σένκεφελντ και Γεντβάι, αλλά και τον Μλαντένοβιτς, που ξεκίνησε στη θέση του ντεφορμέ Χουάνκαρ. Η τριάδα των χαφ (Ρούμπεν, Βιλένα και Τζούριτσιτς) θύμισε τον Παναθηναϊκό των ματς με την Ντνίπρο και την τριάδα Παλάσιος, Βέρμπιτς και Σπόραρ στη γραμμή της επίθεσης την είχαμε δει ακόμα και πέρυσι.

Αν η ΑΕΚ κέρδισε άνετα, ο Παναθηναϊκός δεν ίδρωσε καν! Στους παίκτες του Γιοβάνοβιτς έφταναν τρία λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με τον Τζούριτσιτς μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς. Ο Κόλμαν προσπάθησε να επαναλάβει το κόλπο που έκανε με την ΑΕΚ, όταν κράτησε την ομάδα του στην άμυνα για 75 λεπτά για να χτυπήσει το ματς στα τελευταία 20. Όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν υποψιασμένος, συνέχισε να πιέζει κι έκανε το 2-0 με τον Παλάσιος – η ασίστ ήταν του Τζούριτσιτς, στον οποίον έδωσε την μπάλα η άμυνα του Ατρομήτου.

Πριν ο Ατρόμητος συνέλθει, το «τριφύλλι» κέρδισε πέναλτι χάρη στο VAR (που διόρθωσε την αρχική απόφαση του διαιτητή Μανούχου, ο οποίος είχε δώσει φάουλ εκτός περιοχής για ανατροπή του Σπόραρ απ’ τον Ασεβέδο, που αποβλήθηκε). Ο Σπόραρ έκανε το 3-0 και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζούριτσιτς έκανε το 4-0 με καραμπόλες. Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα κι αν κάτι χάλασε τη βραδιά, ήταν η αποβολή του Ζέκα στο τέλος: αποθεώθηκε στην επιστροφή του, του φόρεσαν το περιβραχιόνιο του αρχηγού οι συμπαίκτες του κι αποβλήθηκε για μία κουταμάρα – μπορεί να συμβεί και στους καλύτερους. Η αποβολή ξύπνησε τους «πράσινους» κι ο Γερεμέγεφ στις καθυστερήσεις έκανε το 5-0 σκοράροντας για δεύτερη σερί Κυριακή.

Να τα ξεχάσουν γρήγορα

Ο Αλμέιδα είδε τους αμυντικούς του να σκοράρουν τρία γκολ και να κρατούν το μηδέν για πρώτη φορά απ’ την αρχή της σεζόν και μετά από 14 ματς. Ο Γιοβάνοβιτς είδε τον Παναθηναϊκό να σημειώνει πέντε γκολ φέτος: το είχε κάνει και στο Αγρίνιο. Ο κόσμος που πήγε στην «OPAP Arena» και στη Λεωφόρο χάρηκε με τις εμφανίσεις. Πού είναι το κακό; Ότι ο Παναιτωλικός κι ο Ατρόμητος αν μπορούσαν δεν θα έπαιζαν τα ματς. Έμοιαζαν ομάδες μικρότερης κατηγορίας και δεν επιτρέπουν να βγει σχεδόν κανένα συμπέρασμα απ’ τις νίκες, που θα χρησιμεύσουν για να γραφτούν οι συνηθισμένες υπερβολές. Όμως, σε αυτό δεν φταίνε η ΑΕΚ κι ο Παναθηναϊκός, που έκαναν τη δουλειά τους και μείωσαν και την απόσταση απ’ τον Ολυμπιακό: η «Ένωση» είναι στο -5 απ’ την κορυφή και το «τριφύλλι» στο -3 και παίζει με τον Ολυμπιακό μετά τη διακοπή. Για να προσπεράσουν τον πρωτοπόρο πρέπει να ξεχάσουν τα ματς όσο πιο γρήγορα γίνεται…