Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση - θρίλερ για τον Παναιτωλικό στη Ρόδο επί του Διαγόρα

Eurokinissi

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος επί του Διαγόρα στη Ρόδο. Η κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά και η παράταση έληξαν με τις δύο ομάδες ισόπαλες, για να έρθει η νίκη για τους Αγρινιώτες στα πέναλτι.

Ο Γιάννη Πετράκης, κόντρα στον Διαγόρα, θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν πολύ και παρέταξε τον Παναιτωλικό με τους Στεργιάκη στο τέρμα, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Στάγιτς ως κεντρικούς αμυντικούς και τους Λιάβα, Τορεχόν ως δεξί και αριστερό μπακ αντίστοιχα. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Μπαλντασάρα, Ξενιτίδης, Χουάνπι και οι Φ. Ντουάρτε, Βοϊλης επιθετικό δίδυμο.

Ο Βοΐλης ήταν και αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Αγρινιώτες στο 25′ μετά από συνδυασμό του Μπαλντασάρα και του Τορεχόν. Όμως ο Διαγόρας κατάφερε να απαντήσει άμεσα . Στο 30′ ο Μπρούνο Ντουάρτε ανέτρεψε στην περιοχή τον Γκάτα και ο Μανιάς που ανέλαβε την εκτέλεση έγραψε το 1-1.

Σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης, τόσο στην κανονική περίοδο, όσο και στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Τις περισσότερες ευκαιρίες τις είχε ο Παναιτωλικός και μάλιστα στην διάρκεια του εξτρά χρόνου είχε 4 σημαντικές.

Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι και μάλιστα χρειάστηκαν 14 προκειμένου να μπορέσει να πανηγυρίσει την επιτυχία της ο Παναιτωλικός.