Παναθηναϊκός: Τι ετοιμάζει στο Καραϊσκάκη για να «χτυπήσει» τον Ολυμπιακό!

Το στοιχείο εκείνο που ξεχωρίζει στον εφετινό Παναθηναϊκό και τον έχει κάνει «killer» είναι αυτό που θέλει να εκμεταλλευτεί για να «χτυπήσει» στο Φάληρο και να κάνει ζημιά στον Ολυμπιακό στο προσεχές «αιώνιο» ντέρμπι.

Το πρωτάθλημα έχει διακοπή, ευκαιρίες για ανάσες και να καθαρίσει το μυαλό (εκτός των διεθνών φυσικά που συνεχίζουν… ακάθεκτοι) και στον Παναθηναϊκό είναι λογικό να σκέφτονται ήδη το μεγάλο ραντεβού με τον Ολυμπιακό με την επανέναρξη της Super League, στις 22 Οκτωβρίου.

Μετά το 5-0 επί του Ατρόμητου οι «πράσινοι» πήγαν τη διαφορά από την πρώτη θέση στους 3 βαθμούς και πλέον αρχίζει η προετοιμασία για το ντέρμπι του γηπέδου Καραϊσκάκη απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό. Τα κίνητρα για την ομάδα του τριφυλλιού είναι πολλά, εκτός από το γόητρο -μιλάμε για ντέρμπι «αιωνίων» και πάντα υπάρχει το θέμα του γοήτρου- υπάρχει και το βαθμολογικό. Με διπλό στο Φάληρο ο Παναθηναϊκός πιάνει τους Πειραιώτες και περνάει πρώτος.

Ίσως πιο πάνω και από τους βαθμούς

Υπάρχει βέβαια και το ψυχολογικό που πολλές φορές είναι και πιο πάνω από τη… βαθμοθηρία: δύο ντέρμπι, με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, έχει δώσει η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σε κανένα από τα δύο δεν έχει κερδίσει. Ηττα στο ένα, ισοπαλία στο άλλο. Ωστόσο, οι εμφανίσεις ήταν η μέρα με τη νύχτα, αφού στην αναμέτρηση με τον Δικέφαλο του Βορρά ο Παναθηναϊκός από καθαρή ατυχία και αστοχία (και αμυντικά λάθη) δεν πήρε το τρίποντο της νίκης.

Οι «πράσινοι», λοιπόν, θα πάνε στην έδρα του Ολυμπιακού χωρίς να έχουν βαθμολογική άνεση για δύο αποτελέσματα. Θέλουν τη νίκη και γι’ αυτή θα αγωνιστούν (χωρίς αυτό να σημαίνει πως η ισοπαλία θα είναι καταστροφή).

Ο Παναθηναϊκός σκοράρει επτά φορές στο πρώτο τέταρτο των αγώνων του και μόνο σε ένα παιχνίδι δεν πήρε τη νίκη

Ένα σημαντικό στοιχείο που έχει ο εφετινός Παναθηναϊκός και αυτό θέλει να παρουσιάσει και στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» είναι το γρήγορο γκολ. Αυτό που «κόβει» τα πόδια στον αντίπαλο, που αλλάζει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Η ομάδα του τριφυλλιού το έχει κάνει πολλές φορές την τρέχουσα σεζόν. Έχουν σκοράρει επτά φορές στο πρώτο τέταρτο των αγώνων τους και μόνο σε ένα παιχνίδι δεν πήραν τη νίκη, σε αυτό με την ΑΕΚ όπου το γκολ του Τζούριτσιτς στο 10ο λεπτό δεν ηταν αρκετό.

Γενικώς ο Παναθηναϊκός σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είναι ένα σημαντικό δείγμα σχετικά με το πόσο καλύτερος και πιο επιθετικός είναι εφέτος. Εκτός από την αρχή των αναμετρήσεων οι «πράσινοι» βρίσκουν δίχτυα και στο 15λεπτο απ’ το 31’ έως το φινάλε των ημιχρόνων. Με λίγα λόγια, «σκοτώνουν» τον αντίπαλο ή στην αρχή του αγώνα ή λίγο πριν την ανάπαυλα. Σε χρονικά σημεία, δηλαδή, που μπορούν να διαμορφώσουν καταστάσεις και ψυχολογία.

Φέτος τα βάζει

Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα του Γιοβάνοβιτς σκοράρει. Δεν βγάζει στο χορτάρι την περσινή δυσκολία που παρουσίασε σε αρκετά παιχνίδια. Σε 15 επίσημα ματς για το πρωτάθλημα και την Ευρώπη, οι «πράσινοι» έχουν σημειώσει 31 γκολ, με τον μέσο όρο τους να είναι πάνω απ’ τα δύο γκολ ανά παιχνίδι (2,07). Μόνο σε δύο αγώνες δεν βρήκαν δίχτυα, στη ρεβάνς με την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ (0-1) και την περασμένη Πέμπτη με τη Μακάμπι στη Χάιφα (0-0). Σε όλα τα υπόλοιπα 13 παιχνίδια σημείωσαν από ένα έως και πέντε γκολ (δύο φορές).

Δεν θα πάει στο Φάληρο για να κάτσει πίσω

Όλα αυτά είναι στοιχεία που θα παίξουν τον ρόλο τους στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός έχει γίνει πιο «killer», πολύ πιο επιθετικός, ανέβηκε η ποιότητά του και παράγει ποδόσφαιρο. Στο γήπεδο Καραϊσκάκη θα πάει να κάνει ακριβώς αυτό, όχι να κάτσει πίσω και να περιμένει τον Ολυμπιακό, αλλά να του βάλει δύσκολα, να τον αιφνιδιάσει, να κάνει το παιχνίδι δικό του. Γνωρίζοντας φυσικά ότι οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τις αδυναμίες τους στην άμυνα, αδυναμίες που μπορεί να αποδειχθούν… λουκούμι για το συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς.