Ξανά γκολ ο Φούντας και πρόκριση για Ραπίντ - Στους ομίλους η Φενέρ και η Γαλατά

Ξανά γκολ πέτυχε ο Φούντας, που έβαλε το…κερασάκι στη τούρτα για την πρόκριση της Ραπίντ Βιέννης. Την συμμετοχή τους στους ομίλους εξασφάλισαν ακόμα οι Φενέρμπαχτσε, Γαλατάσαραϊ, Ρέιντζερς και Σέλτικ.

Η Ραπίντ Βιέννης είχε ήδη μεγάλο προβάδισμα από τον αγώνα της Αυστρίας, όπου είχε επικρατήσει με 3-0 της Ζόρια Λουχάνσκ και πήγε στην Ουκρανία για να τελειώσει τη δουλειά. Παρουσιάζοντας το ίδιο πιστικό πρόσωπο, οι Αυστριακοί προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 0-2 χάρη στα γκολ των Γκρουλ (10′) και Γκρέιμλ (15′), με τον Γκλάντκι να μειώνει σε 1-2 πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Να σημειωθεί ότι η Ραπίντ έχασε τον Αράσε με τραυματισμό στο 30′, με τον Σικ να περνάει στη θέση του.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Ταξιάρχη Φούντα να σκοράρει στο 68ο λεπτό, με τον 26χρονο Ιρανό Ζαχέντι αρχικά να μειώνει για την Ζόρια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87′ κι έπειτα να αστοχεί σε δεύτερη εκτέλεση πέναλτι στο 89′ χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Το 2-3 ήταν και το τελικό σκορ, με το οποίο οι Αυστριακοί εξασφάλισαν άνετα την πρόκρισή τους στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 2-2 στη Σλοβακία με την Σλόβαν Μπρατισλάβας και έχοντας το υπέρ του 3-0 του πρώτου αγώνα «καπάρωσε» μία θεση στην φάση των ομίλων του Europa League. Οι Σλοβάκοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό ελέω αποβολής του Ντε Μάρκο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Καμαρά. Ο Ελ Αραμπί έκανε το 0-1 με κεφαλιά στο 33′ με τον Εντί να ισοφαρίζει τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 54′ ο Ονιεκουρού έβαλε ξανά μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Όμως, αυτό δεν συνδυάστηκε με νίκη, αφού ο Γκριν ισοφάρισε με κεφαλιά στο 62′ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας:

Ελσίνκι – Φενέρμπαχτσε  2-5 (1ος αγώνας 0-1)  2-5 (27′ Ρίσκι Ρο., 88′ Ρίσκι Ρι. – 11′, 14′ και 52′ Ενέρ Βαλένσια, 90+2′ Σανλιτούρκ, 90+4′ Πελτόλα αυτογκόλ)

Αλασκέρτ – Ρέιντζερς  (1ος αγώνας 0-1)  0-0 (40′ αποβολή Τζέιμς – )

Γαλατάσαραϊ – Ράντερς  (1ος αγώνας  1-1)  2-1 (48′ Πάτρικ Φαν Άανχολτ, 59′ Λάουενμποργκ αυτογκόλ – 11′ Εγκχό)

Αλκμάαρ – Σέλτικ  (1ος αγώνας  0-2)  2-1 (6′ Αμπουκχλάλ, 26′ Στάρφελντ αυτογκόλ – 3′ Φουρουχάσι)

Βασικός ο Βαγγέλης Παυλίδης (αντικαταστάθηκε στο 71′ από τον Γκούντμουντσον), στον πάγκο ο Ηλίας Χατζηδιάκος – Στο πάγκο ο Βασίλης Μπάρκας.

Κλουζ – Ερυθρός Αστέρας  (1ος αγώνας 0-4)  1-2 (34′ Ντεμπέλιου, 63′ Ντεάκ χαμ. πεν., 78′ Ροντρίγκεζ αποβολή – 5′ πεν. Κάταϊ, 53′ Πάβκοφ)

Στουρμ Γκρατς – Μούρα  (1ος αγώνας  3-1)  2-0 (39′ Κιτεϊσβίλι, 66 Γιάντσερ – 54′ Μαρούσκο αποβολή)

Λέγκια Βαρσοβίας – Σλάβια Πράγας  (1ος αγώνας  2-2)  2-1 (59′ και 70′ Εμρελί – 45′ Εκπάι, 3′ αποβολή Χόλες)