Στους ομίλους η Ανόρθωση με ντοπιέτα Λάζαρου - Αποκλεισμός για Σιώπη και Μπακασέτα

Η Ανόρθωση κέρδισε με 3-1 την Χαποέλ Μπερ Σεβά στη Κύπρο και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους της διοργάνωσης την ώρα που η Ρόμα κέρδισε για δεύτερη φορά τη Τραμπζονσπόρ των…Ελλήνων (Σιώπη-Μπακασέτα) με 3-0 και την απέκλεισε.

Μεγάλη πρόκριση για την Ανόρθωση. Μετά το 0-0 στο Ισραήλ, η κυπριακή ομάδα επικράτησε με 3-1 της Χαποέλ Μπερ Σεβά. Ο Κωστάκης Αρτυμάτας άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν με τον Σέχτερ στο 43′. Λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, η Χάποελ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ακολάτσε στο 45′.Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, που με δύο δικά του στο 62′ με πέναλτι και στο 69′ καθάρισε το παιχνίδι για την Ανόρθωση, που πήρε την πρόκριση για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Βασικοί αγωνίστηκαν οι Ρισβάνης, Χριστοδουλόπουλος (μπήκε ο Αντωνιάδης στο 74′) και Καλτσάς (μπήκε στο 80′ Ελουντού) για την Ανόρθωση.

Εύκολη υπόθεση αποδείχτηκε για την Ρόμα η Τραμπζονσπόρ. Μετά τη νίκη με 2-1 μέσα στην Τουρκία, οι Ρωμαίοι επιβλήθηκαν της ομάδας της Τραπεζούντας με 3-0 στο «Ολίμπικο». Οι Τούρκοι έχασαν από το 20ο λεπτό τον Κορνέλιους με τραυματισμό (μπήκε στη θέση του ο Ντζανίνι). Η Ρόμα άνοιξε το σκορ με τον Κριστάντε στο 20′ και ο Τζανιόλο ήρθε στο 65′ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ελ Σαραουί στο 84′, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Βασικοί ξεκίνησαν οι Τάσος Μπακασέτας και Δημήτρης Σιώπης (αντικαταστάθηκε στο 67′ από τον Σαρί).

Ο ΠΑΟΚ κάνοντας μία αρκετά καλή εμφάνιση επικράτησε με 2-0 της Ριέκα πετυχαίνοντας από ένα γκολ στο κάθε ημίχρονο, πρώτα με τον Ελ Καντουρί στο 11′ κι έπειτα με τον Μουργκ στο 80′. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς προκρίθηκαν στους ομίλους του Europa Conference League στην παρθενική τους σεζόν στη διοργάνωση.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας:

Τότεναμ – Πάσος Φερέιρα  (1ος αγώνας  0-1)  3-0 (9′ και 35′ Κέιν, 70′ Λο Σέλσο – )

Καϊράτ Αλμάτι – Φόλα (1ος αγώνας 4-1)  3-1 (12′ και 36′ Σουσενάτσεφ, 28′ Βάγκνερ Λοβ – 43′ Μουστάφιτς)

Ζίλινα – Γιάμπλονετς  (1ος αγώνας 1-5)  0-3 (30′ Πλεστίλ, 86′ Βάνιτσεκ, 88′ Τσβάντσαρα)

Μπόντο/Γκλιμτ – Ζαλγκίρις  (1ος αγώνας 2-2)  1-0 (62′ Σολμπάκεν – )

Λίνκολν – Ρίγα  (1ος αγώνας 1-1)  3-1 (32′ πεν. Γουόκερ, 105+1′ Τσιπολίνα, 120+2′ Ρόναν – 19′ Βακούλκο)

Ρόζενμποργκ – Ρεν  (1ος αγώνας 1-5)  1-3 (68′ πεν. Βέκια – 6′ ντελ Καστίγιο, 41′ Αγκέρντ, 81′ Αμπλίνε)

Μακάμπι Χάιφα – Νέφτσι Μπακού  (1ος άγωνας 3-3)  4-0 (20′ Μεναχέμ, 45+2′ Ατζιλί, 52′ πεν. Χαζίζα, 69′ Αμπού Φανί – )

Κοπενχάγη – Σίβασπορ  (1ος αγώνας 2-1)  5-0 (24′ Στάγκε, 39′ Νταραμί, 57′ Λεράγκερ, 62′ Μπιέλ, 76′ Χόιλουντ – )

Βασικός ο Κάρλος Ζέκα για τους Δανούς.

Έλφσποργκ – Φέγενορντ  (1ος αγώνας 0-5)  3-1 (42′ Λάρσον, 50′ Μπέρνχαρντσον, 77′ Εντιόνε – 61′ Τιλ)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Βικτόρια Πλζεν  (1ος αγώνας 0-2)  3-0 παρ. και κ.δ. 2-0 (6′ Κάρεϊ, 63′ Γιομόφ, 119′ Ματέιτζ, 111′ Καϊσέδο αποβολή – )

Φίτεσε – Άντερλεχτ  (1ος αγώνας 3-3)  2-1 (4′ και 49′ Βίτεκ – 81′ Ρεφαέλοφ)

Χάμαρμπι – Βασιλεία  (1ος αγώνας 1-3) 3-4 πεν. 3-1 παρ. και 2-0 κ.δ. (48′ και 54′ Φιόλουσον, 101′ Άμοο – 109′ πεν. Αρτούρ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Σαχτιόρ Καραγκαντί  (1ος αγώνας 2-1)  2-0 (18′ Ναχμιάς, 40′ Γκλέιζερ – )

Γάνδη – Ράκοφ  (1ος αγώνας 0-1)  3-0 (45+1′ Τισουντάλι, 70′ Οτζίτζα-Οφόε, 72′ Ντε Σαρτ – )

Βασικός αγωνίστηκε ο Γιάννης Παπανικολάου μέχρι που αντικαταστάθηκε στο 73′ από τον Ντλουγκόζ.

Σεντ Τζόνστον – ΛΑΣΚ Λιντζ  (1ος αγώνας 1-1)  0-2 (76′ Γουόδερσπουν αποβολή, 84′ Ρούνεϊ αποβολή – 72′ Μπάλιτς, 84′ πεν. Ραγκούζ)

Ουνιόν Βερολίνου – Κουόπιο  (1ος αγώνας  4-0)  0-0

Αμπερντίν – Καραμπάγκ  (1ος αγώνας  0-1)  1-3 (90+1′ πεν. Φέργκιουνσον – 8′ Μπαϊράμποφ, 18′ Καντί, 72′ Ζουμπίρ)

Σάμροκ Ρόβερς – Φλόρα  (1ος αγώνας  2-4)  0-1 ( – 57′ Σάπινεν)

Παρτιζάν – Σάντα Κλάρα  (1ος αγώνας  1-2)  2-0 (25′ πεν. Γκόμες, 27′ Σανιτσάνιν – )