ΑΕΚ: Ήττα από την Ρόδο για την Β' ομάδα

Η ΑΕΚ Β’ αντιμετώπισε την Ρόδο στο ΕΑΚ Βόλου και γνώρισε την ήττα με 1-0, στο πρώτο φιλικό των κιτρινόμαυρων στην Πορταριά, σε έναν αγώνα που δοκιμάστηκε ο Γάλλος επιθετικός Γιανίς Αμούρ.

Η ΑΕΚ Β’ ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με ήττα με 1-0 στο φιλικό απέναντι στην Ρόδο στο ΕΑΚ Βόλου.

Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο χωρίς σκορ, η ομάδα της Ρόδου πήρε τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρσελίνιο στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης:

Ο αγώνας διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή κι ενώ ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος δοκίμασε και τον νεαρό Γάλλο επιθετικό Γιανίς Αμούρ.

Ο 22χρονος επιθετικός έμεινε ελεύθερος από την Μονπελιέ και βρίσκεται στην Πορταριά του Πηλίου για να δοκιμαστεί από τον προπονητή της ΑΕΚ Β’ και αν πείσει για τις ικανότητές του θα αποκτηθεί.

Προϊόν των ακαδημιών της Μονπελιέ, ο Αμούρ αγωνίστηκε μόλις μια φορά στην Ligue 1, ενώ τη σεζόν 2019-2020 αγωνίστηκε δανεικός στην γαλλική Μπεζιέ.

Έχει ύψος 1,82 και αγωνίζεται τόσο ως επιθετικός αλλά και στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Είναι ελεύθερος από τις αρχές Ιουλίου και με χρηματιστηριακή αξία στις 220 χιλιάδες ευρώ, ψάχνει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.