Ελλάδα - Ολλανδία 0-1: Τους κράτησε ο Βλαχοδήμος, τους λύγισε ρέφερι-καρμανιόλα!

Ένα πέναλτι στο 93′ και ο διαιτητής-καρμανιόλα λύγισαν τον ανίκητο μέχρι εκείνο το σημείο Βλαχοδήμο με αποτέλεσμα η Εθνική Ελλάδας να ηττηθεί 1-0 από τους Ολλανδούς στη Νέα Φιλαδέλφεια στρέφοντας πλέον την προσοχή της στα πλέι οφ του Nations League.

Με οδηγό το ματς των δύο ομάδων στην Ολλανδία και το κακό βράδυ της Εθνικής, ο Γκουστάβο Πογέτ πήγε στη λογική των τριών στόπερ, για να αποκτήσει περισσότερη δύναμη όπως είπε πριν από το ματς, αλλά και για να ελέγξει καλύτερη τους φιλοξενούμενους. Στην επίθεση ο Πογέτ πήγε σε άλλη λογική σε σχέση με την Ιρλανδία, βάζοντας βασικό τον Ιωαννίδη, μαζί με τον Μασούρα. Δύο παίκτες που τρέχουν, πιέζουν και μπορούν να παίξουν με πλάτη.

Μέχρι το 14′ η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε και μία υποψία ευκαιρίας σε αδύναμη κεφαλιά του Μαυροπάνου, αλλά στη συνέχεια η Ολλανδία πήρε την κατοχή ψάχνοντας τον τρόπο να παραβιάσει την ελληνική άμυνα.

Πήγε να το κάνει με πέναλτι λίγο πριν από το ημίωρο με τον διαιτητή και το VAR να βλέπουν τράβηγμα του Κουλεριάκη στον φαν Ντάικ. Ο Βλαχοδήμος, όμως, κράτησε το μηδέν με τρομερή επέμβαση στην εκτέλεση του Βέχορστ και γνώρισε την καθολική αποθέωση στην OPAP Arena.

Λογικό όχι μόνο για το πέναλτι, αλλά και για τη γενικότερη εμφάνιση του πρώτου μέρους, αφού ήταν εκεί στις φάσεις που απείλησαν οι «οράνιε», εκτός του πέναλτι. Ο Βλαχοδήμος κράτησε το μηδέν, αλλά η Εθνική δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα, χωρίς ωστόσο να πάθει κάποια ζημιά μέχρι την ανάπαυλα.

Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους είχαμε deja vu καταστάσεων και… Βλαχοδήμου, αφού ο διεθνής γκολκίπερ ξεκίνησε με ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση. Είχαμε, ωστόσο, μία μεγάλη φάση, στο 50′, με τον Ιωαννίδη, ο οποίος με αυταπάρνηση έκανε την ατομική ενέργεια και τελείωσε μόνος του -και άστοχα- τη φάση.

Το παιχνίδι ήταν στα μέτρα των Ολλανδών με την Ελλάδα να είναι αναγκασμένη να ακολουθεί τον ρυθμό τους, ψάχνοντας τους κενούς χώρους για αντεπιθέσεις.

Ο Πογέτ έχασε τον Μπακασέτα (τραυματίστηκε και μπήκε ο Φούντας) και άλλαξε τον σχηματισμό με τέσσερις στην άμυνα, ενώ φρέσκαρε το κέντρο βάζοντας τον Σιώπη για περισσότερα τρεξίματα και πίεση.

Με την πάροδο του χρόνου η Ελλάδα έφτιαξε τις… κακοτεχνίες στην άμυνα και ταυτόχρονα πήρε θάρρος να βγει μπροστά και να τα παίξει όλα για όλα για το κόλπο γκρόσο (ο Πογέτ έκανε φουλ επιθετική την ομάδα).

Αργά αλλά σταθερά η Εθνική έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, έπαιξε με Ιωαννίδη. Γιακουμάκη και Παυλίδη για το… all in, αλλά στο 90′ ήρθε η ψυχρολουσία. Η Ολλανδία κέρδισε πέναλτι για κράτημα του Παυλίδη στον Ντάμφρις, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, η φάση τσεκαρίστηκε και στο on field review από τον ρέφερι (ανάθεμα αν καταλάβαμε τι ακριβώς είδε ως παράβαση και έδωσε τελικά το πέναλτι) και ο φαν Ντάικ νίκησε στο 93′ τον ανίκητο μέχρι εκείνο το σημείο Βλαχοδήμο για το 0-1.

Στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων υπήρξε έλεγχος στο VAR για ενδεχόμενο πέναλτι του Ρέτσου στον Μπρόμπεϊ, ενώ αποβλήθηκε ο έξαλλος Πογέτ.

Το 0-1 δεν άλλαξε, η Εθνική λύγισε στις καθυστερήσεις και πλέον μόνο με θαύμα ελπίζει σε απευθείας πρόκριση στα τελικά και επί της ουσίας κοιτάζει από τώρα τα playoffs του Nations League.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (61΄ Σιώπης), Κουρμπέλης (60΄ Κουρμπέλης), Μάνταλος (81΄ Παυλίδης), Μπακασέτας (60΄ Φούντας), Μασούρας (77΄ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χερτράουντα (46΄ Μάλεν), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντούμφρις, Ράιντερς, Βίφερ (81΄ Ντε Ρουν), Χάρτμαν (74΄ Φαν ντε Φεν), Σίμονς (62΄ Φέρμανς), Βέγκχορστ (62΄ Μπρόμπεϊ), Μπεργκβάιν.