Παναιτωλικός-Βόλος 2-0: Σεφτέ στις νίκες οι Αγρινιώτες που πήραν το ντέρμπι ουραγών

παναιτωλικός
eurokinisi

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-0 τον Βόλο στο Αγρίνιο για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Παναιτωλικός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των… ουραγών της Stoiximan Super League με τον Βόλο κάνοντας σεφτέ στις νίκες καθώς και η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας και αυτή της Μαγνησίας μετρούσαν μόνο ισοπαλίες και ήττες ως απόψε (21/10) έχοντας 3β. και 2β. αντίστοιχα.

Εν τέλει η γηπεδούχος ομάδα του Αγρινίου γεύτηκε τη νίκη με σκορ 2-0 κι ενώ στάθηκε τυχερή στο 20ο λεπτό που ο Τρουϊγέ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με υπέροχο μακρινό σουτ. Έτσι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2‘) ο Λιάβας εκμεταλλεύτηκε κακή συνεννόηση των Λούνα και Παπαδόπουλου σκοράροντας (1-0) με κοντινό πλασέ.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογική ώθηση στον Παναιτωλικό που στο β’ ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερος και είχε ευκαιρίες για ένα 2ο γκολ. Αυτό τελικά ήρθε στο 80′ μετά από κόρνερ του Χουάνπι και κεφαλιά του Ντουάρτε.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) 3-5-2: Καπίνο – Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι, Πέρες, Μπαλντασάρα, Τορεχόν – Φρ. Ντουάρτε, Βοϊλης.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος) 4-3-3: Παπαδόπουλος – Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα – Γκλάβτσιτς, Τρουϊγέ, Κόμπα – Κορνέ, Ντέλετιτς, Γκαρσία.